Depilacja laserowa a leki przeciwdepresyjne - Wpływ i Bezpieczeństwo

Wskazówki

Zwiększona wrażliwość na działanie światła przy jednoczesnym stosowaniu leków antydepresyjnych utrzymuje się około tygodnia po odstawieniu ostatniej dawki środków farmakologicznych.

– duże z namiona skórne wyniosłe ponad powierzchnię skóry (w miejscu zabiegu),
– tatuaż ( w miejscu zabiegu ( ,
– doustn e retinoid y – aby wykonać zabieg, musi minąć 6 miesięcy od zakończenia leczenia,

– ciąża i karmienie piersią,
– stosowanie maści z retinolem (retinoidów miejscowych) w miejscu wykonania zabiegu – aby wykonać zabieg, musi minąć miesiąc od zakończenia leczenia,
– epilepsja (padaczka),

– skłonność do keloidów (bliznowców),
– cukrzyca,
– gorączka,
– leki fotouczulające, zioła fotouczulające (retinoidy, antybiotyki, dziurawiec, nagietek, szałwia, arcydzięgiel),
– choroby dermatologiczne skóry np: fotodermatozy, skłonności do przebarwień, odbarwień,
– nadwrażliwość na substancje wybielające,
– choroby autoimmunologiczne: np. toczeń, twardzina, bielactwo, łuszczyca,
– infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze w okolicy zabiegu (aktywna opryszczka),
– choroby psychiczne,
– choroby układu nerwowego,

Czym są leki antydepresyjne?

Leki antydepresyjne to środki farmakologiczne, które stosowane są w celu leczenia chorób tj. depresja oraz jej nawrotom. Tego rodzaju związki stanowią stosunkowo młodą grupę związków, ponieważ obecne są na rynku medycznym od 70 lat. Leki antydepresyjne wykorzystywane są głównie w leczeniu depresji, ale również w innych jednostkach chorobowych, do których zalicza się:

  • zaburzenia lękowe,
  • zespół stresu pourazowego,
  • ADHD,
  • zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia),
  • fobie,
  • ataki paniki,
  • migrena,
  • zaburzenia adaptacyjne.

Warto podkreślić, że antydepresanty znajdują zastosowanie również w dziedzinie medycyny jaką jest neurologia. Stanowią formę leczenia przewlekłego bólu, który spowodowany jest urazami lub chorobami układu nerwowego, kostnego lub mięśniowego. Ich głównym celem jest przywracanie równowagi w centralnym układzie nerwowym, który tworzy mózg oraz rdzeń kręgowy.

Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu

Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:

  • pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
  • należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
  • trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
  • dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
  • przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
  • w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.

Warto pamiętać, że zabieg laserem diodowym jest niemal całkowicie bezbolesny większość osób poddających się zabiegowi raportuje delikatne mrowienie czy ewentualnie pieczenie, które ustępuje zaraz po zabiegu.

Czytaj dalej...

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...

W przypadku wcześniej wykonywanej depilacji woskiem powinno się odczekać 4 tygodnie, aby wykonać depilację światłem, z tego względu, iż może dojść do poparzeń i tworzenia się strupków w miejscach wyrastania włosów.

Czytaj dalej...