Depilacja laserowa a leki przeciwdepresyjne - Wpływ i Bezpieczeństwo
Osoby, które decydują się na zabieg depilacji laserowej, w pierwszej kolejności powinny zapoznać się z listą przeciwwskazań. Do tej grupy zalicza się, chociażby stosowanie ziół czy niektórych leków. Mieszanki ziołowe takie jak: rumianek, bergamotka, mięta, pokrzywa, lubczyk, dziurawiec, skrzyp czy bratek mają właściwości fotouczulające, dlatego należy wstrzymać się z ich spożywaniem przed wizytą w gabinecie depilacji laserowej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku niektórych medykamentów. Leki antydepresyjne wpływają na nasz cały organizm, a ich zażywanie może powodować skutki uboczne.
Warto wspomnieć również o tym, że niektóre leki antydepresyjne są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Leki takie jak: imipramina, dezipramina czy amitryptylina posiadają właściwości fotouczulające. Zawarte w nich związki prowadzą do silnej nadwrażliwości zarówno na światło, jak i promieniowanie UV ze słońca. W związku z tym antydepresanty a depilacja laserowa to nie najlepsze połączenie: kontakt z laserem lub nadmierna ekspozycja na słońcu może doprowadzić do poparzeń skóry, lub trwałych przebarwień.
Czym są leki antydepresyjne?
Leki antydepresyjne to środki farmakologiczne, które stosowane są w celu leczenia chorób tj. depresja oraz jej nawrotom. Tego rodzaju związki stanowią stosunkowo młodą grupę związków, ponieważ obecne są na rynku medycznym od 70 lat. Leki antydepresyjne wykorzystywane są głównie w leczeniu depresji, ale również w innych jednostkach chorobowych, do których zalicza się:
- zaburzenia lękowe,
- zespół stresu pourazowego,
- ADHD,
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia),
- fobie,
- ataki paniki,
- migrena,
- zaburzenia adaptacyjne.
Warto podkreślić, że antydepresanty znajdują zastosowanie również w dziedzinie medycyny jaką jest neurologia. Stanowią formę leczenia przewlekłego bólu, który spowodowany jest urazami lub chorobami układu nerwowego, kostnego lub mięśniowego. Ich głównym celem jest przywracanie równowagi w centralnym układzie nerwowym, który tworzy mózg oraz rdzeń kręgowy.
Leki antydepresyjne a depilacja laserowa - wszystko, co musisz wiedzieć
Każdemu zdarza się pogorszenie samopoczucia i tzw. wahania nastroju. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli mówimy o przewlekłym uczuciu smutku i braku energii do życia. Depresja, bo o niej dziś mowa, diagnozowana jest u osób w różnym wieku. W Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z tym schorzeniem. I choć kluczową rolę w tej kwestii odgrywa odpowiednio dobrana farmakologia, to warto zdawać sobie sprawę również z przeciwwskazań związanych z wykonywaniem różnorodnych zabiegów podczas leczenia. W dzisiejszym artykule na tapet weźmiemy zagadnienie, jakim jest depilacja laserowa a leki antydepresyjne. Czy istnieje jakakolwiek korelacja związana z przyjmowaniem tego typu leków a wykonywaniem zabiegów medycyny estetycznej? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Co znajdziesz w artykule?
Niewskazane suplementy? Herbaty ziołowe muszą zaczekać
Wśród suplementów do odstawienia na minimum miesiąc przed epilacją znajduje się wiele preparatów ziołowych (w tym również domowe herbatki i napary) lub nawet te zawierające zioła jako jeden ze składników. Wśród ziół, na które musisz uważać, znajdują się m.in. tak powszechnie używane rośliny jak mięta czy pokrzywa. Reszta z nich to:
- bratek,
- skrzyp,
- nagietek,
- dziurawiec,
- melisa,
- rumianek,
- waleriana,
- lubczyk,
- kminek,
- bergamotka,
- arcydzięgiel.
Tak jak w większości przypadków, tutaj ważna będzie ilość. Jedna herbata miętowa dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinna zaszkodzić, natomiast codziennie pite mieszanki na odchudzanie czy detoks organizmu mogą niekorzystnie wpłynąć na efekt lub przebieg zabiegu, dlatego lepiej podejść do nich z głową i wyeliminować z diety przed epilacją. W przypadku depilacji laserowej a sterydów, temat również jest skomplikowany i przede wszystkim przeciwwskazania zależą tu od składu sterydów.
Czy ten post był pomocny?
