Depilacja laserowa a wpływ na płodność

Depilacja laserowa: skutki uboczne, działania niepożądane i możliwe powikłania

Masz wątpliwości co do tego, czy depilacja laserowa jest bezpieczna? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania: czy depilacja laserowa może sprzyjać powstawaniu nowotworów i czy wpływa ona na płodność. Ponadto wyjaśniamy, skąd biorą się przebarwienia po depilacji laserowej i podpowiadamy, jak im zapobiegać. Sprawdź też, dlaczego niekiedy dochodzi do oparzeń po takim zabiegu i jak sobie z nimi poradzić. Skutki uboczne depilacji laserowej to temat, który warto poznać przed wizytą w gabinecie!

Włosy na ciele sprawiają, że czujemy się mniej pewnie w różnych sytuacjach. Warto się ich pozbyć raz na zawsze, korzystając z epilacji laserowej. Gładka skóra na nogach, w strefie bikini czy nad górną wargą to atrakcyjniejszy wygląd i większy komfort na co dzień. Osoby, które chcą po raz pierwszy zapisać się na zabieg epilacji przy użyciu lasera, często mają jednak wątpliwości co do tego, czy to urządzenie jest bezpieczne dla ich zdrowia.

Czy epilacja laserowa jest bezpieczna? Trzeba podkreślić, że usuwanie zbędnego owłosienia metodą laserową jest bezinwazyjną metodą depilacji. Działań niepożądanych po depilacji laserowej nie należy się obawiać jeśli klient wie jak właściwie przygotować się do zabiegu depilacji i jak zadbać o skórę po sesji zabiegowej. Kosmetolog prowadzący wyjaśnia przed rozpoczęciem laseroterapii wszystkie istotne kwestie dotyczące procesu usuwania owłosienia. Ten nowoczesny zabieg nie powoduje długotrwałych podrażnień ani uszkodzeń skóry. Co ważne, laser można stosować nawet na tak wrażliwe obszary jak pachy i okolice bikini. Podczas zabiegu wiązka światła lasera niszczy cebulki i mieszki włosowe, a skóra pozostaje nienaruszona. Czy depilacja laserowa boli? W trakcie epilacji laserowej osoby o wrażliwej skórze i niskim progu czucia bólu mogą odczuwać pewien dyskomfort w postaci delikatnego szczypania. Zabieg jest niekiedy prawie bezbolesny. U osób z mocnymi i bardzo ciemnymi włosami odczucia podczas zabiegów depilacji są intensywniejsze. Zminimalizować ryzyko bólu w trakcie zabiegu można stosując miejscowo krem znieczulający lub zimny okład.

Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).

  • gorących kąpieli,
  • korzystania z sauny lub basenu,
  • podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
  • przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
  • do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.

Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.

Depilacja laserowa w ciąży – tak czy nie?

Depilacja laserowa nie wpływa negatywnie na płodność – to fakt potwierdzony przez kosmetologa depilacja.pl. Mimo to warto pamiętać, że tego rodzaju zabiegi nie są polecane w trakcie ciąży. Dlaczego? Po pierwsze ogólnie kobiety ciężarne są „pod ochroną”. Wielu zabiegów czy działań po prostu się nie stosuje, by nie ryzykować. Nie da się w stu procentach wykluczyć niebezpieczeństwa, dlatego wielu rzeczy się nie robi po prostu na wszelkie wypadek.

Kolejnym argumentem są duże zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży. Wpływ hormonów na ilość oraz jakość owłosienia jest ogromna. Dlatego decydując się na serię zabiegów depilacji laserowej, bardzo istotne jest, aby unormować gospodarkę hormonalną. W trakcie wzrostów czy spadków hormonów płciowych może dojść np. do nagłego wzrostu owłosienia, a to po prostu zaburzy efekty zabiegów. I wreszcie trzecia rzecz – depilacja laserowa, mimo że bezpieczna i komfortowa, może okazać się dla niektórych osób stresująca. Kobiety ciężarne powinny unikać stresu jak ognia. Więcej o depilacji w ciąży pisaliśmy w artykule Depilacja w ciąży – które metody można stosować?

Depilacja laserowa twarzy skutki uboczne

Depilacja laserowa twarzy jest bezpiecznym zabiegiem, jeśli zostanie wykonana przez specjalistów kosmetologii z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Należy pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do depilacji laserowej. Tak jak każdy zabieg, laserowa epilacja może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Jakie istnieje ryzyko powikłań po depilacji laserowej i jakie mogą być skutki uboczne po zabiegu? Niezwykle rzadko mogą wystąpić przebarwienia, odbarwienia (białe plamy), lekkie podrażnienia skóry znikające zazwyczaj po 2-3 dniach, czy reakcje alergiczne lub infekcje skóry. Tak więc depilacja laserowa twarzy może mieć swoje skutki uboczne, jak i depilacja okolic bikini, bikini głębokie, pach, czy innej części ciała. Zdarza się to jednak nieczęsto, powikłania nie są długotrwałe więc nie ma się czego obawiać. Skutków ubocznych po depilacji laserowej możemy w prosty sposób uniknąć. Żeby zminimalizować ryzyko powikłań wystarczy przygotować się do zabiegu według wskazówek kosmetologa, stosować się do zaleceń podanych w czasie konsultacji oraz zadbać o nawilżenie w pielęgnacji skóry po depilacji.

Częstym pytaniem, które dręczy osoby planujące depilację laserową jest szkodliwość laserowego usuwania włosów. A więc, czy depilacja laserowa jest zabiegiem szkodliwym ? Skutki uboczne występują bardzo rzadko . Poza tym laserowe usuwanie włosów nie jest szkodliwe i można je wykonywać bez obaw. Podczas konsultacji poprzedzającej cały proces zabiegów usuwania niechcianego owłosienia laserem, wykonywany jest na różnych częściach ciała test, który pozwala na ocenę reakcji skóry na światło lasera. Próba depilacji laserowej pozwala na właściwe dobranie mocy lasera do fototypu klienta. Oczywiście należy pamiętać o uwzględnieniu przeciwwskazań. Kosmetolog dostosowuje działanie lasera do indywidualnych potrzeb skóry klienta. Ryzyko powikłań po depilacji laserowej spada również, kiedy klient wie jak odpowiednio przygotować się do zabiegu.

Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.

Czytaj dalej...

Cały sekret trwałego zniszczenia zbędnego owłosienia tkwi w zastosowaniu fali skutecznej tylko w przypadku melaniny , czyli o długości od 700 do 1000nm w przypadku lasera Vectus emitowane są fale o długości 810 nm.

Czytaj dalej...

Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.

Czytaj dalej...

Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

Czytaj dalej...