"Depilacja laserowa w kontekście suplementów diety"
Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej
Dlaczego tak istotny jest wybór renomowanego gabinetu depilacji laserowej? Chodzi przede wszystkim o zastosowanie nowoczesnych, certyfikowanych sprzętów, ale także fachową opiekę kompetentnych specjalistów. W salonach depilacja.pl zawsze przed rozpoczęciem laseroterapii odbywa się konsultacja z terapeutą. Ten przeprowadza wywiad medyczny, aby dowiedzieć się, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu. Następnie dokładnie tłumaczy, jak należy się do depilacji laserowej przygotować (np. odstawić leki światłouczulające). Jakie przeciwwskazania do depilacji laserowej wyróżniamy? Są to m.in.:
- ciąża i okres laktacji,
- epilepsja,
- bielactwo,
- łuszczyca,
- inne choroby skóry,
- zmiany alergiczne,
- nadciśnienie,
- wstawiony rozrusznik serca,
- cukrzyca,
- choroby autoimmunologiczne (RZS, toczeń rumieniowaty itp.),
- otwarte rany,
- przyjmowanie leków światłouczulających,
- przyjmowanie pochodnych witaminy A,
- przyjmowanie antybiotyków, hormonów i sterydów,
- choroby nowotworowe.
Jak nietrudno zauważyć część tych przeciwwskazań występuje na stałe (np. wstawiony rozrusznik serca) – wówczas poddanie się zabiegowi nigdy nie będzie możliwe. Część mija lub można je samemu wykluczyć np. odstawiając leki. To tzw. przeciwwskazania okresowe.
Depilacja laserowa a leki po zabiegu
Leki po depilacji laserowej - kiedy można je przyjmować? Czy można brać theraflu z antybiotykiem w tym czasie? A neurovit zastrzyki? W tej materii rodzi się wiele podobnych pytań. Po depilacji laserowej warto zachować ostrożność przy przyjmowaniu niektórych leków, aby uniknąć potencjalnych podrażnień lub działań niepożądanych. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy mogą zwiększać ryzyko siniaków, dlatego warto ograniczyć ich stosowanie bezpośrednio po zabiegu. Podobnie leki zawierające kwasy salicylowe, popularne w niektórych środkach przeciwbólowych i kosmetykach, mogą zwiększać wrażliwość skóry, dlatego lepiej ograniczyć ich stosowanie.
Jeśli regularnie stosujesz leki dermatologiczne, na przykład preparaty na trądzik czy trądzik różowaty, zaleca się skonsultowanie się z dermatologiem w celu dostosowania dawkowania po depilacji laserowej. Jeśli masz skłonność do reakcji światłouczulających, rozważ odłożenie przyjmowania odpowiednich leków na kilka dni po zabiegu.
Pamiętaj również o korzystaniu z preparatów nawilżających i kojących, aby wspomóc proces gojenia skóry po depilacji laserowej. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. depilacji laserowej, aby uzyskać indywidualne wskazówki i uniknąć potencjalnych komplikacji.
Biotyna a depilacja laserowa
Depilacja laserowa a biotyna to kolejna, częsta wątpliwość pacjentów depilacji laserowej. Biotyna to związek organiczny występujący w tkankach zwierzęcych jak i roślinnych. Jej niedobór w organizmie może być bardzo szkodliwy. Podobnie jak inne witaminy z grupy B tak i biotyna ma ścisły związek z budową oraz działaniem skóry, włosów czy paznokci. Dlatego wiele osób, szczególnie kobiet, przyjmuje suplementy z biotyną w składzie. Efektem takiej terapii często są mocniejsze włosy i paznokcie.
Teoretycznie biotyna, należąca do witamin z grupy B, nie stanowi przeciwwskazania do depilacji laserowej. Wielu kosmetologów jednak radzi ich odstawienie – suplementy zarówno z zawartością biotyny jak i krzemu mogą niekorzystnie wpływać na laseroterapię.
Z pewnością konieczne będzie odstawienie retinoidów, np. izoteku. Po zastosowaniu takiej terapii należy poczekać z depilacją laserową co najmniej 6 miesięcy. Antybiotyki oraz sterydy wystarczy odłożyć na ok. 2-3 tygodnie przed zabiegiem.