Bezpieczna depilacja laserowa - Wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy wstrzymać się z depilacją laserową?

Nawet jeśli nie masz bezwzględnych przeciwwskazań do depilacji laserowej, czasem lepiej odłożyć zabieg w czasie dla własnego komfortu i bezpieczeństwa. Warto wstrzymać się z depilacją, jeśli niedawno przeszłaś inny zabieg kosmetyczny w tej okolicy , np. peeling chemiczny czy mikrodermabrazję. Skóra potrzebuje czasu na regenerację.

Jeśli planujesz ważne wydarzenie, takie jak ślub, sesja zdjęciowa czy wyjazd na wakacje, nie zostawiaj depilacji laserowej na ostatnią chwilę . Mogą wystąpić przejściowe skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie, obrzęk czy drobne strupki, które goją się przez kilka dni. Umów zabieg odpowiednio wcześniej, aby mieć pewność, że skóra będzie gładka i zadbana na ważną dla Ciebie okazję.

Pamiętaj też, że depilacja laserowa wiąże się z pewnymi ograniczeniami po zabiegu. Przez kilka dni należy unikać kąpieli słonecznych, solarium, sauny, gorących kąpieli czy basenu . Jeśli w najbliższym czasie planujesz aktywności, które uniemożliwią Ci przestrzeganie tych zaleceń, lepiej przełóż zabieg.

Przeczytaj też:

Laserowe usuwanie włosków nie powoduje uszkodzenia okolicznych tkanek wokół mieszków włosowych, ale może być bolesne i na pewien czas uwrażliwiać skórę, powodować jej podrażnienie, zaczerwienienie czy obrzęk. Podczas zabiegu odczuwane są ukłucia podobne do tych spowodowanych przez prąd, a stopień nasilenia bólu zależy od jakości włosów – przy tych ciemnych i grubych jest większy.

Nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy chłodzenia skóry, dzięki czemu zmniejsza się ich efekt drażniący i poziom odczuwanego bólu. Temperaturę depilowanego obszaru można też obniżać poprzez nałożenie odpowiednio przezroczystego żelu, który nie zakłóca drogi wiązek lasera w głąb skóry.

Ból odczuwany podczas depilacji laserowej jest kwestią indywidualną i w dużej mierze dotyczy najwrażliwszych rejonów, takich jak pachy czy okolice bikini (zwłaszcza przy tzw. depilacji brazylijskiej). By zminimalizować ból, możliwe jest nałożenie na skórę znieczulającego kremu z lidokainą na 30 minut przez zabiegiem.

Czy zabiegi depilacji laserowej są bezpieczne?

Depilacja laserowa jest uważana za bezpieczną metodę usuwania owłosienia, jeśli jest przeprowadzana przez wykwalifikowanych specjalistów. Kluczowe jest przestrzeganie środków ostrożności i poprzedzająca zabieg konsultacja. Dowiedz się więcej z naszej dzisiejszego artykułu.

Depilacja laserowa jest ogólnie bezpiecznym zabiegiem, ale jak każda procedura kosmetyczna, może powodować pewne skutki uboczne, w tym podrażnienia skóry. Bezpośrednio po zabiegu, niektórzy pacjenci mogą doświadczać zaczerwienienia, obrzęku lub uczucia pieczenia w miejscu ekspozycji na laser, co zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku godzin do kilku dni.

Rzadziej mogą wystąpić bardziej poważne reakcje, takie jak przebarwienia skóry, szczególnie u osób z ciemniejszą karnacją lub tych, którzy nie przestrzegają zaleceń dotyczących opalania przed i po zabiegu. Aby zminimalizować ryzyko podrażnień, ważne jest wybieranie doświadczonych specjalistów i przestrzeganie ich zaleceń pielęgnacyjnych po zabiegu.

Jak depilatory laserowe wpływają na skórę?

Dość często można spotkać się z opinią, że laser, podobnie jak solarium, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Nie ma jednak żadnego medycznego potwierdzenia. Zabiegi z wykorzystaniem domowych czy kosmetycznych laserów są całkowicie bezpieczne i przy poprawnym stosowaniu nie powinny spowodować w żadnym stopniu pogorszenia stanu zdrowia. Niewskazane jest jednak stosowanie depilacji laserowej przy podrażnieniach skóry, chorobach skórnych czy aktywnych infekcjach. Jeśli przestrzega się tych zasad i odpowiednio przygotuje skórę do zabiegu, laser nie powinien mieć wpływu na jej stan.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy człowiek posiada inny stopień tolerancji bólu, więc dla jednych zabieg może być prawie nieodczuwalny, a dla innych bolesny w stopniu niemal nie do wytrzymania. Najczęściej odczuwanymi reakcjami jest delikatne pieczenie lub szczypanie skóry. Warto sprawdzić, jakie są sposoby na zmniejszenie reakcji bólowej, na przykład systemy chłodzące w depilatorach lub maści chłodzące o działaniu znieczulającym. Nie należy się jednak nastawiać, że zabieg będzie całkowicie bezbolesny – dla większości osób jest to zabieg odczuwalny, ale w granicach wytrzymałości.

Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.

Czytaj dalej...

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...

Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.

Czytaj dalej...

Jest to zatem metoda niezwykle skuteczna w walce z niechcianym owłosieniem, a koszt depilatora IPL jest równy kilku zabiegom w gabinecie kosmetycznym, z tym, że kiedy już taki depilator zostanie zakupiony, można oszczędzić bardzo wiele na powtórnych zabiegach w profesjonalnych gabinetach.

Czytaj dalej...