Depilacja laserowa - Zakazane praktyki i co warto wiedzieć

Dlaczego depilacja laserowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów?

Usuwanie owłosienia profesjonalnym laserem cieszy się dużą popularnością. Zdarza się jednak, że depilacja laserowa nie działa. Kiedy tak się dzieje i czy można temu zaradzić? Dokładnie wyjaśniamy temat!

Zabiegi depilacji laserowej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trudno się dziwić – to jedyna tak skuteczna metoda pozbycia się niepożądanego owłosienia. Efekty działania lasera są trwałe – włoski wypadają i już nie odrastają. Zabieg ten sprawdza się nie tylko ze względów estetycznych (gładka skóra), czasowych (nie ma potrzeby regularnego golenia), ale też zdrowotnych. Depilacja świetnie radzi sobie np. z zapaleniem okołomieszkowym. W dodatku jest to zabieg bezbolesny i bezpieczny – o ile przeprowadzamy go w sprawdzonym miejscu.

Okazuje się jednak, że depilacja laserowa nie zadziała u każdego. Dla wielu osób to duże zaskoczenie i nierzadko ogromne rozczarowanie. Co wpływa na skuteczność depilacji laserowej? Dużą rolę odgrywa tu fototyp skóry, który określany jest na podstawie zawartości melaniny – barwnika znajdującego się w skórze, odpowiadającego za powstawanie opalenizny.

Określenie konkretnego fototypu nie jest trudne. Warto, żebyś wiedział, jaki rodzaj występuje w Twoim przypadku. Pozwoli Ci to określić, w jakim stopniu skóra jest narażona na działanie promieni UV (co ma znaczenie m.in. podczas opalania – wystawianie skóry o fototypie 1 na ostre słońce może skończyć się poważnym poparzeniem).

Depilacja laserowa – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Depilacja laserowa to popularna metoda pozbywania się zbędnego owłosienia, ale nie jest ona odpowiednia dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań, które warto wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do tego zabiegu. Główne przeciwwskazania obejmują stan ciąży oraz obecność chorób nowotworowych. Okres remisji po chorobie nowotworowej wynosi średnio około 5 lat i to po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Osoby zażywające leki światłouczulające lub hormonalne, takie jak witamina A (retinoidy) lub izotretyonina, powinny zachować odstęp od 1 miesiąca do nawet 6 miesięcy (w przypadku izotretyoniny) między zakończeniem kuracji a rozpoczęciem depilacji laserowej. Zabiegi depilacji laserowej nie są wykonywane również w trakcie kuracji antybiotykami.

Choroby skóry, takie jak łuszczyca, bielactwo, czy przerwanie ciągłości naskórka, stanowią przeciwwskazania do zabiegu. Jednak osoby borykające się z problemem wrastających włosów i towarzyszącymi objawami, takimi jak obrzęk, zaczerwienienie, podrażnienia czy stany zapalne, mogą korzystać z zabiegów depilacji laserowej, która okazuje się bardzo skuteczna w walce z tym schorzeniem.

Pacjenci z potwierdzoną diagnozą padaczki powinni unikać zabiegów depilacji laserowej, chyba że zostaną odpowiednio edukowani i przygotowani pod nadzorem specjalisty.

Warto również zwrócić uwagę na środki nadwrażliwe na światło, takie jak dziurawiec czy nagietek, których należy unikać 7 dni przed zabiegiem.

Bardzo ważne jest także unikanie depilacji laserowej na opalonej skórze oraz unikanie ekspozycji obszarów poddanych zabiegowi na promieniowanie słoneczne przez 4 tygodnie po wizycie w salonie. Niewłaściwe przestrzeganie tych zaleceń może prowadzić do poparzeń skóry lub trwałych przebarwień.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Przed samym zabiegiem pacjent wypełnia krótką ankietę, w której udziela informacji na temat swojego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Jeżeli wszystko jest w porządku, dermatolog może przystąpić do wykonania zabiegu. Depilacja może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od wybranej partii ciała. Po zakończeniu zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które ustępują w ciągu 2-3 dni. Skóra po depilacji wymaga delikatnego traktowania, dlatego do jej pielęgnacji należy używać delikatnych kosmetyków, nie zawierających alkoholu, czy drażniących detergentów. W tym czasie lepiej unikać gorących i długich kąpieli, oraz korzystania z sauny i basenu. Niewskazane są wszelkie zabiegu polegające na złuszczeniu naskórka. Bezwzględnie nie wolno się opalać ani stosować samoopalaczy.

Kolejne zabiegi depilacji laserowej powtarza się w odstępach od 4 do 8 tygodni, uzależnione jest to od cyklu wzrostu włosa oraz tempa wypadania owłosienia. Zabiegi wykonuje się do uzyskania oczekiwanego efektu, co następuje po 6-8 zabiegach.

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...

Cały sekret trwałego zniszczenia zbędnego owłosienia tkwi w zastosowaniu fali skutecznej tylko w przypadku melaniny , czyli o długości od 700 do 1000nm w przypadku lasera Vectus emitowane są fale o długości 810 nm.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...

Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

Czytaj dalej...