Depilacja laserowa - Zakazane praktyki i co warto wiedzieć
Kiedy depilacja laserowa nie działa?
Wiele osób, których fototyp skóry pozwala na wykonanie zabiegu, zastanawia się, dlaczego mimo wszystko depilacja laserowa nie działa. Metoda nie będzie jednak skuteczna w przypadku niestosowania się do zaleceń. Jeśli chcesz, aby depilacja laserem przyniosła efekty, musisz poddać się serii zabiegów. Urządzenie działa bowiem na włoski znajdujące się w fazie wzrostu, czyli tzw. anagenie.
Dość wyraźne efekty można zauważyć już po 1-2 zabiegach. Pacjenci często ulegają euforii i nie stawiają się już na kolejne wizyty. Jednak po paru miesiącach włoski znowu się pojawiają. Depilacja laserowa nie działa w Twoim przypadku? Upewnij się, że zastosowałeś się do wszystkich zaleceń kosmetologa.
Jak się przygotować do zabiegu?
Każdy zabieg depilacji laserowej powinna poprzedzić konsultacja u dermatologa, który oceni typ skóry, stan włosów i sprawdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania, które mogłyby wykluczyć danego pacjenta.
Osoby, które chcą poddać się zabiegowi depilacji laserowej muszą przestrzegać kilku istotnych zaleceń:
- nie można się opalać na co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- należy zrezygnować ze stosowania środków złuszczających i kremów do depilacji,
- trzeba zaprzestać jakichkolwiek metod depilacji tj. usuwania włosków wraz z cebulką,
- włoski w miejscu wybranym do depilacji powinny być zgolone,
- należy zrezygnować ze stosowania kremów i maści z retinolem, kosmetyków z kwasami oraz zawierających witaminę A i C w miejscu depilowanej powierzchni na około miesiąc przed zabiegiem,
- trzeba odpowiednio wcześniej odstawić leki fotouczulające (w tym doustne leki z retinoidami) oraz niektóre zioła.
Szczegółowe zalecenia otrzymamy od dermatologa podczas wizyty. Ważne, by się do nich zastosować, w przeciwnym razie zabieg może być nieskuteczny lub doprowadzi do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych np. przebarwień skóry.
Czy depilacja laserowa boli?
Ból podczas depilacji laserowej jest kwestią osobniczą i uzależniony jest od naszego progu bólu. U jednych osób zabieg odczuwany będzie jako bardzo bolesny, u innych może powodować tylko lekki dyskomfort. Wiele zależy od samego urządzenia, jednak obecnie lasery wyposażone są w systemy chłodzenia, dzięki czemu skóra się nie nagrzewa i nie ma ryzyka oparzeń. Znacząco podnosi to komfort samego zabiegu. Znaczenie ma także to, na jakim obszarze ciała wykonywany jest zabieg. W tak wrażliwych miejscach, jak okolice bikini, czy twarz dyskomfort podczas depilacji może być większy.
Zastanawiasz się na zabiegiem depilacji laserowej, ale nie wiesz, czy będzie odpowiedni dla Ciebie? Umów się na konsultację do dermatologa, który odpowie na wszystkie Twoje pytania. Wizytę umówisz na LekarzeBezKolejki.pl, gdzie znajdziesz tysiące specjalistów z całej Polski.
Depilacja laserowa – brak efektów
Depilacja laserowa zazwyczaj nie działa w przypadku konkretnych fototypów skóry. Przedstawiamy tzw. klasyfikację Fitzpatricka. Dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Harvardzie wyróżnił 6 podstawowych fototypów skóry. W Polsce najbardziej popularny jest fototyp numer 2. Do odmiany żółtej przypisuje się fototyp piąty, a do czarnej – szósty. Jak dokładnie wygląda ta klasyfikacja? Oto ona:
- Fototyp 1 – celtycki: skóra bardzo jasna, włosy blond lub rude, piegi
- Fototyp 2 – północnoeuropejski: skóra biała, dość blada, włosy blond lub rude, oczy zielone, piwne, niebieskie
- Fototyp 3 – środkowoeuropejski: skóra białokremowa, dość blada, kolor oczu oraz włosów – dowolny
- Fototyp 4 – południowoeuropejski: skóra brązowa, typowa dla rejonów śródziemnomorskich
- Fototyp 5 – skóra ciemnobrązowa, rodzaju środkowowschodniego, fototyp charakterystyczny dla krajów azjatyckich
- Fototyp 6 – skóra czarna, fototyp typowy dla krajów afrykańskich
Osoby z fototypami skóry oznaczonymi numerami 1 i 2 mają małe szanse na osiągnięcie efektu gładkiej skóry za pomocą depilacji laserowej. Wiązka standardowego lasera, stosowanego w większości salonów depilacji laserowej, często po prostu nie działa na jasne włosy (z racji niskiego poziomu melaniny, czyli barwnika, który pochłania fale lasera). Zasada jest prosta – im włos ciemniejszy i grubszy (czyli im więcej melaniny posiada), tym większe szanse na powodzenie zabiegu. W salonach Depilacja.pl możliwe jest jednak osiągnięcie sukcesu w przypadku jasnych fototypów. W jaki sposób? O tym za chwilę.
