Depilacja laserowa diodowa a IPL - Która jest lepsza?

Depilacja światłem IPL

Skąd tak duża różnica w odczuwaniu komfortu? Kluczową rolę pełni podaż energii. W technologii IPL podawana jest ona stopniowo w wielu impulsach jednocześnie, co ogranicza odczucia bólowe praktycznie do zera. Dlatego też zabiegi wykonywane przy użyciu technologii SHR są bezbolesne i komfortowe. Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym argumentem stojącym za skutecznością i efektywnością fotodepilacji IPL jest technologia in Motion. Jak przedstawiają najnowsze doniesienia, zastosowanie technologii in Motion, polegającej na wolniejszym, ale dłuższym ogrzewaniu, jest znacznie bardziej efektywne w trwałym usunięciu włosów, niż wysoki poziom mocy i krótki czas nagrzewania.

Laser diodowy – najważniejsze cechy

Laser diodowy to połączenie bezpiecznego lasera z wysoką skutecznością. Źródłem promienia są specjalne diody, zdolne do koncentracji i emisji wiązki światła o długości od 810 do 940 nm. Jest to drugi co do zasięgu laser służący do depilacji. Jest on w stanie osiągnąć głębokość penetracji skóry do 2 mm, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla tkanek. Diody są wyjątkowo bezpieczne, ponieważ odpowiednio używane, nie powodują mikroskopijnych oparzeń skóry. Nie wywołują przebarwień, a używanie ich w większości przypadków nie powoduje bólu. Dyskomfort może pojawiać się u pacjentów o obniżonym progu bólu oraz gdy zabieg wykonywany jest na delikatniejszych obszarach ciała.

Lasery diodowe są rodzajem laserów frakcyjnych nieablacyjnych. Oznacza to, że nie powodują odparowania cząsteczek wody z tkanek, jak ma to miejsce w przypadku laserów frakcyjnych ablacyjnych CO2, służących do intensywnego peelingu naskórka. Ich działanie opiera się zatem na uderzaniu w cząstki barwnika zgromadzone w cebulce włosa znajdującego się w fazie wzrostu i powodowaniu wzrostu temperatury wewnątrz mieszka włosowego. Gorąco uszkadza jego struktury, co powoduje ich obumarcie.

IPL a laser. Czym jest fotodepilacja?

Zastanawiasz się co wybrać: depilację laserową czy IPL? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać i zestawić ze sobą obie metody. Zacznijmy zatem od IPL – co to jest i jak działa? IPL to skrót od Intense Pulsed Light, co oznacza: intensywnie pulsujące światło. Warto zapamiętać, że IPL nie jest metodą laserową – to jedynie tzw. fotodepilacja. Tym samym jej skuteczność jest zupełnie inna, niż w przypadku profesjonalnego zabiegu, który wykonywany jest pod okiem kosmetologa. Zabieg depilacji IPL, w dużym uproszczeniu, polega na intensywnym naświetlaniu lampą ksenonową, która umieszczona jest w głowicy urządzenia IPL. Naświetleniu podlega wybrany obszar skóry. Wykorzystanie lampy w urządzeniu do depilacji powoduje uszkodzenie włosków u nasady. Zabieg taki opóźnia ich odrost o kilka tygodni. Metoda ta jest na tyle powszechna, że obecnie można ją stosować tak jak depilację woskiem, zarówno w domu – przy użyciu domowych depilatorów dostępnych w marketach, jak i w gabinetach kosmetycznych.

Drugą metodą są zabiegi depilacji laserowej we Wrocławiu. W nowoczesnej depilacji jedną z różnic pomiędzy IPL a laserem jest sposób wykonania zabiegu. Epilację laserem, czyli trwałe pozbywanie się zbędnego owłosienia wraz z cebulką i mieszkiem włosowym, można wykonać wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub w klinikach dermatologicznych. Laser diodowy wykorzystuje fale laserowe, które poprzez melaninę zawartą we włosach wnikają w cebulki włosów. Te zostają natomiast skutecznie uszkodzone, a w efekcie włosy nie odrastają. Ponadto fale lasera mają zawsze taką samą długość fali. To sprawia, że działają tylko na włos, a konkretnie na jego barwnik, nie szkodząc przy tym innym tkankom wokół depilowanego obszaru. Warto wspomnieć, że główną wadą urządzeń IPL jest to, że wysyłają one wiele długości fal i przez to rozgrzewają przy okazji wszystkie tkanki w obszarze zabiegowym. Wiązka światła pochłaniana jest nie tylko przez melaninę, ale również przez tkanki okoliczne. Metoda IPL nie działa więc jedynie wybiórczo na włos.

Czym jest laser IPL?

Kilkanaście lat temu wręcz nie do pomyślenia było, aby ktokolwiek bez odpowiedniego przeszkolenia mógł używać lasera do depilacji. Co dopiero posiadać go w domu! Technologia zmieniła się tak bardzo, że teraz każdy może zakupić swoje własne urządzenie i wykonywać depilację światłem samodzielnie. Zapewne wielu z Was zastanawia się co to IPL. Skrót oznacza Intense pulsed light, czyli intensywne światło pulsacyjne. W przeciwieństwie do klasycznego lasera, IPL używa szerokiego spektrum światła o różnych długościach fal. Oznacza to, że urządzenie generuje nieskoncentrowaną energię świetlną, która dociera do większego obszaru tkanek, w tym do mieszków włosowych. Wiązki IPL są całkowicie bezpieczne, posiadają zbyt małą moc, aby wywołać poparzenie. Na wrażliwszych powierzchniach mogą co prawda wywołać uczucie delikatnego szczypania, jednak nie wiąże się to z koniecznością stosowania kremów znieczulających.

Końcówki dołączone do zestawu wyposażone są w specjalne filtry, które determinują, do jakich struktur w skórze dociera generowane światło. Intensywne światło pulsacyjne może być bowiem wykorzystywane nie tylko o depilacji, ale również do terapii niewielkich zmian skórnych. Zatem różnica pomiędzy urządzeniami laserowymi a IPL polega na tym, że pierwsze z nich używają skoncentrowanej wiązki światła o stałej w danym momencie długości fali, a przyrządy do domowej depilacji korzystają ze światła rozproszonego o znacznie mniejszej mocy. Czy oznacza to, że są mniej skuteczne? Niestety tak, przez co potrzebne jest znacznie więcej sesji naświetlania, aby w widoczny sposób osłabić mieszek włosowy. Kolejnym minusem jest zakres powierzchni, na jakich będziecie w stanie samodzielnie zastosować urządzenie IPL. Nie wszędzie będziecie w stanie dosięgnąć, jak również nie każda powierzchnia będzie dla Was widoczna podczas naświetlania.

Laser diodowy do depilacji - rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje laserów diodowych do depilacji, jednak najpopularniejsze to lasery o długości fali 800 nm oraz 810 nm. Oba te typy charakteryzują się wysoką skutecznością w usuwaniu włosów.

Laser diodowy 800 nm zapewnia głębokie przenikanie światła, co jest szczególnie ważne przy zabiegach na większych obszarach ciała. Natomiast laser diodowy 810 nm oferuje precyzję i kontrolę parametrów, dzięki czemu doskonale sprawdza się w depilacji na bardziej delikatnych obszarach, takich jak twarz czy bikini.

Lasery z serii Light Sheer firmy Lumenis zbierają dobre opinie odkąd się pojawiły, a terapia usuwania zbędnego owłosienia z ich wykorzystaniem od lat przynosi rewelacyjne efekty cenione zarówno przez laseroterapeutów, jak i przez pacjentów, którzy poddają się depilacji tym sprzętem.

Czytaj dalej...

Cały sekret trwałego zniszczenia zbędnego owłosienia tkwi w zastosowaniu fali skutecznej tylko w przypadku melaniny , czyli o długości od 700 do 1000nm w przypadku lasera Vectus emitowane są fale o długości 810 nm.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...

Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

Czytaj dalej...