Widoczne Efekty Depilacji Laserowej Po Drugim Zabiegu - Co Oczekiwać?
Jak pielęgnować skórę po zabiegu depilacji laserowej?
Po przeprowadzeniu zabiegu pielęgnacji laserowej, skóra przez okres 2-3 dni może pozostawać zaczerwieniona i delikatnie podrażniona. Dlatego też, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację, na którą składają się:
- Rezygnacja ze stosowania kosmetyków w obrębie skóry poddanej działaniu lasera,
- Unikanie wykonywanie czynności, które odpowiedzialne są za powodowanie wzrostu temperatury ciała,
- Unikanie gorących kąpieli. W okresie kilku dni po zabiegu najlepiej jest korzystać z chłodnych lub letnich pryszniców,
- Bezwzględne unikanie korzystania z sauny, solarium oraz jacuzzi, a nawet kąpieli w basenie,
- Unikanie opalania pod wpływem naturalnych promieni słonecznych.
Po przebytym zabiegu depilacji rekomendowane jest także stosowanie specjalnych kosmetyków o działaniu łagodzącym podrażnienia. W doborze odpowiedniego preparatu do wymagań Twojej skóry, z pewnością pomoże Ci specjalista z zespołu Anlaya Medical Clinic & Spa.
Warto również pamiętać, że po przeprowadzeniu pierwszych zabiegów z udziałem lasera, na skórze mogą pojawiać się drobne włoski. Bez przeszkód można golić je maszynką. Niemniej jednak, zabronione jest dokonywanie depilacji przy użyciu wosku oraz depilatora .
Jak się przygotować do zabiegu?
Każdy zabieg depilacji laserowej powinna poprzedzić konsultacja u dermatologa, który oceni typ skóry, stan włosów i sprawdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania, które mogłyby wykluczyć danego pacjenta.
Osoby, które chcą poddać się zabiegowi depilacji laserowej muszą przestrzegać kilku istotnych zaleceń:
- nie można się opalać na co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- należy zrezygnować ze stosowania środków złuszczających i kremów do depilacji,
- trzeba zaprzestać jakichkolwiek metod depilacji tj. usuwania włosków wraz z cebulką,
- włoski w miejscu wybranym do depilacji powinny być zgolone,
- należy zrezygnować ze stosowania kremów i maści z retinolem, kosmetyków z kwasami oraz zawierających witaminę A i C w miejscu depilowanej powierzchni na około miesiąc przed zabiegiem,
- trzeba odpowiednio wcześniej odstawić leki fotouczulające (w tym doustne leki z retinoidami) oraz niektóre zioła.
Szczegółowe zalecenia otrzymamy od dermatologa podczas wizyty. Ważne, by się do nich zastosować, w przeciwnym razie zabieg może być nieskuteczny lub doprowadzi do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych np. przebarwień skóry.
Na czym polega depilacja laserowa?
Obecnie klienci gabinetów kosmetycznych mają do wyboru kilka metod usuwania niechcianego owłosienia. Wielu decyduje się na depilację ciepłym woskiem lub pastą cukrową, gdyż są to metody stosunkowo tanie i zapewniające satysfakcjonujące rezultaty na kilka tygodni. Jednak coraz więcej osób oczekuje trwałego efektu na lata. Nie dziwi więc niesłabnąca popularność depilacji laserowej.
W trakcie takiego zabiegu wiązka światła lasera przenika w głąb włosa poprzez melaninę - barwnik zawarty w mieszku włosowym. Zostaje ona pochłonięta przez melaninę, co prowadzi do trwałego zniszczenia cebulki włosa wraz z jej korzeniami. Wiązka lasera działa wybiórczo we włos, powodując jedynie miejscowe uszkodzenia materii o ciemniejszej barwie. Oznacza to, że skóra podczas zabiegu nie nagrzewa się i jest bezpieczna. Depilacja laserowa jest metodą usuwania owłosienia polecaną tym osobom, które mają kłopoty z zapaleniem okołomieszkowym i wrastającymi w skórę włosami.
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra,
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki antydepresyjne),
- ciąża,
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej),
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.
