Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej?
Dlaczego jeden zabieg depilacji laserowej nie wystarczy?
Różna skuteczność depilacji laserowej wynika z różnej fazy wzrostu poszczególnych włosków. Laser działa na włoski, które aktualnie są w fazie wzrostu. Jego światło powoduje ich trwałe usunięcie. Pozostałe włoski, które znajdują się jeszcze w tak zwanej fazie uśpienia, zlokalizowane w głębszych warstwach cebulki, nie reagują w żaden sposób na wiązki lasera. Dlatego do skutecznego wyeliminowania owłosienia konieczne jest wykonanie zabiegu przypominającego po pół roku lub roku po wykonanej serii, by pozbyć się ewentualnie pozostałych uśpionych włosków.
Decydując się na całą serię zabiegów epilacji, na pełen pakiet, przekonasz się o tym, że nie ma lepszej metody na pozbycie się niechcianego owłosienia. Epilacja powtarzana systematycznie gwarantuje największą trwałość. Dlatego najlepiej wykupić od razu serię zabiegów, aby móc na stałe cieszyć się idealnie gładką skórą! Decyzja o wykonaniu serii zabiegów depilacji laserowej znacznie poprawi nie tylko wygląd, ale także komfort psychiczny, zapewniając trwałe efekty oraz oszczędność czasu.
Czy ten post był pomocny?
Bądź pierwszym który oceni!
Ile zabiegów jest potrzebnych, aby uzyskać trwały efekt?
Konkretna liczba zabiegów niezbędna do osiągnięcia rezultatu idealnie gładkiej skóry jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj potrzebna jest seria minimum sześciu zabiegów. Epilacja najszybciej i najskuteczniej zadziała u osób, które mają jasną karnację i ciemne włoski. Znaczenie mogą mieć też kwestie hormonalne, uwarunkowania genetyczne. Specjalista określi, ile zabiegów jest wskazanych, aby skóra stała się perfekcyjnie gładka na określonej partii ciała.
Efekty depilacji laserowej są widoczne już w ciągu tygodnia od przeprowadzenia pierwszego zabiegu. Laser osłabia owłosienie i powoduje, że po tygodniu włoski wypadają z warstwy zewnętrznej skóry, po tym, jak ich mieszki włosowe zostaną osłabione w trakcie zabiegu epilacji. Światło lasera działa na owłosienie, które znajduje się na zewnątrz skóry – dociera do barwnika znajdującego się we włosku, czyli melaniny, a następnie wyłapuje go i uszkadza cebulki wraz z macierzą. Jednak z czasem włoski, których mieszki były jeszcze uśpione, zaczną wyrastać ze skóry.
Z tego względu satysfakcjonujące rezultaty zabiegu mają miejsce jedynie wtedy, gdy zastosowana zostanie seria 6-8 zabiegów w odstępie co kilka tygodni (w zależności od partii ciała, którą depilujemy). Należy pamiętać, że epilacja powinna być powtarzana w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu struktura włosa zostaje osłabiona na tyle mocno, że uniemożliwi jego wzrost i uzyskamy efekt gładkiej skóry. Potem zalecane są jedynie zabiegi przypominające, co kilka lat, aby podtrzymać ten efekt.
Zalety depilacji laserowej
Depilacja laserowa zyskuje na popularności dzięki licznym zaletom w porównaniu do innych metod usuwania owłosienia. Przede wszystkim, jest to skuteczna i długotrwała metoda, która pozwala na znaczną redukcję włosów, a często nawet ich całkowite usunięcie. Laser umożliwia bezbolesne i szybkie usuwanie włosów z dużych obszarów ciała, takich jak nogi czy plecy . Zabiegi są również mniej inwazyjne i nie powodują podrażnień skóry, co często ma miejsce przy depilacji woskiem czy depilatorem. Regularne zabiegi depilacji laserowej prowadzą do trwałych efektów w postaci gładkiej, jedwabistej skóry. Włosy, które odrastają po zabiegach, są znacznie jaśniejsze, cieńsze i mniej widoczne, co pozwala cieszyć się gładkością przez długi czas.
Depilacja laserowa polega na wykorzystaniu wiązki lasera, która przenika przez skórę i jest pochłaniana przez barwnik (melaninę) znajdujący się we włosach. Energia lasera zamieniana jest w ciepło, które niszczy cebulki włosów, odpowiedzialne za ich wzrost. Podczas zabiegu, laser selektywnie oddziałuje na włosy, nie uszkadzając przy tym otaczającej skóry. Dzięki temu depilacja laserowa jest bezpieczna i nie powoduje podrażnień czy przebarwień na skórze. Skuteczność depilacji laserowej zależy od fazy wzrostu, w jakiej znajdują się włosy podczas zabiegu. Laser najlepiej działa na włosy w fazie anagenu (aktywnego wzrostu), dlatego dla uzyskania optymalnych efektów, konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasu.
Zobacz także
Depilacja laserowa podczas okresu/miesiączki
Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy zabieg ten można bezpiecznie wykonywać podczas menstruacji. W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej w trakcie miesiączki i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zabieg w tym okresie. Czy podczas miesiączki można wykonywać […]
Depilacja laserowa – na czym polega zabieg?
Skuteczność depilacji wynika z działania wiązki lasera, którego światło jest absorbowane przez barwnik włosa, powodując trwałe uszkodzenie mieszka włosowego. Pod wpływem wysokiej temperatury mieszek włosowy ulega stopieniu, a otaczające go naczynia zasilające zamykają się. To prowadzi do stopniowego „zamierania” włosa, a efekt jest taki, że po kilku tygodniach od zabiegu włosy z „martwym” korzeniem przestają rosnąć. Światło lasera działa przede wszystkim na pigment włosa, dlatego nie uszkadza otaczającej go skóry, co wpływa na bezpieczeństwo zabiegu.
Nie zawsze uda się uzyskać pełen efekt redukcji owłosienia podczas jednego zabiegu. Trwałość i szybkość efektu zależy między innymi od ilości pigmentu we włosie. Im jest go mniej, tym bardziej włos będzie podatny na działanie lasera.
Co więcej, światło lasera oddziałuje przede wszystkim na włosy, znajdujące się w fazie intensywnego wzrostu. Zazwyczaj wygląda to tak, że ok. 70-80% włosów na danym obszarze ciała znajduje się w fazie uśpienia, co sprawia, że podczas pierwszego zabiegu na ciało laser nie zadziała na wszystkie włoski, i cały proces trzeba będzie powtórzyć. Czasem zdarza się, że po 2-3 zabiegach przebudzeniu ulegają uśpione wcześniej cebulki i pacjentowi może się wydawać, że liczba nowych włosów się zwiększyła. Jest to jednak efekt tymczasowy, a po wykonaniu ok. 4-6 sesji w odpowiednim odstępie czasowym, zniszczeniu ulega maksymalna liczba mieszków włosowych. Depilacja laserowa umożliwia usunięcie do 95% owłosienia, a pozostałe 5% stanowią włosy, które mogą, ale nie muszą pojawić się w ciągu ok. roku po zakończeniu całej terapii. Zazwyczaj jednak są to delikatne jasne włoski, które nie są bardzo widoczne.
