Przebarwienia skóry na brodzie - Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Domowe sposoby na pryszcze na brodzie

Ze względu na złożoną patogenezę trądziku i innych tego typu schorzeń, w której znaczny udział mają czynniki hormonalne, zapalne i genetyczne, domowe sposoby na pryszcze na brodzie stosować powinno się jedynie wspomagająco. Co więcej, należy się liczyć z tym, że skuteczność „babcinych” receptur będzie względnie niewielka w porównaniu z profesjonalnym leczeniem.

Niemniej, niezależnie od terapii zaordynowanej przez dermatologa, warto jest profilaktycznie wdrożyć takie działania, jak:

  • zmiana diety, eliminacja tłuszczów nasyconych oraz trans a także węglowodanów o wysokim IG,
  • rezygnacja z używek – alkoholu i papierosów,
  • stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków, bez detergentów i konserwantów,
  • unikanie kosmetyków na bazie lipidów, które dodatkowo natłuszczają skórę oraz alkoholu, który ją przesusza, stymulując gruczoły łojowe do wytężonej pracy,
  • unikanie sytuacji stresujących.

Należy pamiętać, że pryszczy na brodzie nie wolno wyciskać. Można je natomiast posmarować wyciągiem z cebuli lub delikatnym kremem z alantoiną czy kwasem hialuronowym. Ponadto wśród kosmetyków leczniczych szukać można takich, które zawierają w swoim składzie cynk, krzem, siarkę, a także heparynę, elastynę, kwas glikolowy czy witaminy A, C i E.

Kosmetyki działające punktowo na pryszcze na brodzie – które warto wybrać?

Trądzik na brodzie wymaga skoncentrowanej na problemie pielęgnacji dermokosmetykami, które będą intensywnie zwalczać problem, bezpośrednio oddziałując na wyprysk. Oto 5 skutecznych bestsellerów:

Przystępny cenowo żel punktowy od Pharmaceris zawiera stężoną 2% formułę H2O2 oraz kwas salicylowy, które są znane ze swojego skutecznego działania przeciwtrądzikowego. Skutecznie przyspiesza ustępowanie istniejących wyprysków – nawet tych, z którymi nie poradziły sobie dotąd inne kosmetyki.

Bardzo wydajna pasta na bazie zielonej glinki oraz jasnego ichtiolu redukuje wypryski, działając przede wszystkim antybakteryjnie. Zawiera cenny w leczeniu niedoskonałości olej z drzewa herbacianego oraz tlenku cynku. Zawarta w tym bestsellerowym dermokosmetyku Woda Termalna Uriage nawilża i szybko koi skórę. Wystarczy zaledwie 1 noc, aby zredukować niedoskonałości nawet o. 91%!

Hypoalergiczna pasta o szybkim działaniu, które zawdzięcza 10% zawartości siarki i kwasowi glikolowemu. W jej składzie znajdziemy także cenny, kojący niacynamid. To doskonała propozycja dla wszystkich osób o cerze mieszanej i wrażliwej, których pielęgnacja jest jeszcze bardziej wymagająca.

Jeden z najchętniej wybieranych dermokosmetyków. Jego skład został wzbogacony antyoksydacyjnymi Lumifenolami i świętym lotosem, dzięki czemu przyspiesza zwalczanie wyprysków, a także dogłębnie oczyszcza skórę, łagodząc stany zapalne. Idealny wybór niezależnie od wieku.

Profesjonalny dermokosmetyk z kwasem salicylowym dla szczególnie wymagającej cery trądzikowej. Jego antyseptyczne działanie przyniosło mu międzynarodową sławę – wybierz ten żel punktowy, jeśli chcesz skutecznie złuszczyć naskórek i wyeliminować niedoskonałości cery.

Pamiętajmy, aby punktowe dermokosmetyki nakładać na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Stosujmy je zgodnie z zaleceniami producenta i miejmy na uwadze, że zwalczanie trądziku na brodzie powinno się odbywać na różnych płaszczyznach jednocześnie. Dermokosmetyki w połączeniu ze zdrową dietą i, ewentualnie, lekami od dermatologa mogą szybko przynieść widoczne efekty.

Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?

Od czego są pryszcze na brodzie u osób w starszym wieku? Po 40-50 urodzinach przypadłość ta dotyka przede wszystkim kobiety i ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu menopauzalnego. Jest to jeden z podstawowych objawów zjawiska znanego jako hipoandrogenizm. Bezpośrednią jego przyczyną jest gwałtowne obniżenie produkcji estrogenów w jajnikach, przy jednoczesnym niewielkim tylko spadku ilości syntezowanych androgenów. Prowadzi to do zaburzenia równowagi na rzecz hormonów męskich.

Efektem tego jest:

  • trądzik – wykwit krost w różnych częściach twarzy, ale przede wszystkim na brodzie. W wyniku działania androgenów dochodzi donasilenia lipogenezy, wzrostu komórek łojowych oraz zwiększonego wydzielania łoju,
  • hirsutyzm– pojawienie się męskiego owłosienia na twarzy, ramionach, brzuchu, a nawet na plechach,
  • Wirylizacja – zwiększenie masy mięśniowej, obniżenie tonu głosu, powiększenie łechtaczki, pomniejszenie piersi.
  • łysienie typu męskiego.

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...

pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna informuje dermatolożka.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...

Mleko i produkty mleczne Niektóre badania sugerują, że spożycie mleka, szczególnie o wysokiej zawartości tłuszczu, może wpływać na to, że występują pryszcze na brodzie, choć dane w tej kwestii są różne.

Czytaj dalej...

Trądzik dorosłych kobiet U kobiet, wypryski na brodzie mogą być związane ze zmianami hormonalnymi występującymi podczas cyklu menstruacyjnego, ciąży, menopauzy, czy też z powodu zaburzeń hormonalnych, takich jak zespół policystycznych jajników PCOS.

Czytaj dalej...