Depilacja laserowa w Nowym Sączu - Skuteczność, Bezpieczeństwo i Nowoczesne Metody
Historia depilacji laserowej
Jak usunąć niepożądane włoski? Odpowiedź brzmi: depilacja laserowa! Jaki laser będzie najlepszy? Dzisiaj takie pytanie wydaje się zupełnie normalne. Kiedyś, gdy depilacja laserowa zaczęła stawać się popularna, mało kto zastanawiał się nad wykorzystywanym sprzętem. Nie było dużego wyboru. Liczyło się przede wszystkim to, że wreszcie można usunąć niepożądane włoski. Ludzie bowiem od dawna mieli potrzebę gładkiej skóry. Chodziło nie tylko o względy estetyczne, ale też higieniczne. Czy wiesz, że pierwsze, prymitywne przyrządy do golenia liczą sobie już ponad 30 tysięcy lat? Pierwszy laser powstał już ponad 60 lat temu! Około 1960 roku wynalazł go Theodore Maiman, który do swojego spektakularnego urządzenia wykorzystał kryształ rubinu. Jak nietrudno się domyślić, był to wielki przełom w kosmetologii, która dopiero przecież stawiała pierwsze kroki. Okazało się, że światło lasera naprawdę może działać na cebulki włosa.
Pierwsze lasery były dość nieprecyzyjne. Te dzisiejsze charakteryzują się bardzo dobrze dobraną długością fali świetlnej. Te pierwsze lasery często nie niszczyły włosków (albo robiły to mało efektywnie), ale wypalały skórę wokół mieszka włosowego. Poza tym laser oddziaływał tylko na ciemne włosy. Dzisiaj osoby posiadające włoski jasne, złote, rude czy jasnobrązowe także mogą poddać się działaniu lasera.
Kolejny przełom w depilacji laserowej miał miejsce w 1983 roku. Wtedy to Oshiro i Maruyama skonstruowali o wiele bardziej innowacyjne i bezpieczne urządzenie do usuwania niepożądanego owłosienia. Kolejne lata to ciągły rozwój tej dziedziny.
Czym są żylaki i jak powstają?
Jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych są żylaki kończyn dolnych. Te powstają głównie z racji coraz powszechniejszego stojącego oraz siedzącego trybu życia. Gdy dorzucimy do tego jeszcze nadwagę, czynniki genetyczne czy płaskostopie, to okazuje się, że ryzyko wystąpienia żylaków jest bardzo duże. Początkowe objawy tego schorzenia to tzw. pajączki – drobne, poszerzone naczynka włosowate w kolorze czerwonym lub niebieskim. Nie należy ich lekceważyć. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji tj. przewlekłej choroby żylnej.
Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia żylaków? Problem dotyczy głównie kobiet oraz osób starszych. Dodatkowe przyczyny to między innymi:
- ciąża,
- nadprogramowe kilogramy,
- płaskostopie,
- przewlekłe zaparcia,
- wielogodzinne siedzenie w ciągu dnia,
- dźwiganie zbyt dużych ciężarów,
- długie stanie,
- unikanie aktywności fizycznej,
- urazy dolnych kończyn,
- przebyte ciąże,
- stosowanie doustnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej,
- zaburzenia hormonalne,
- noszenie obcisłych ubrań, zwłaszcza skarpet i podkolanówek,
- chodzenie w butach na bardzo wysokich obcasach,
- dieta uboga w błonnik,
- braki witaminy C w organizmie,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu.
Jak powstają żylaki? W przypadku występowania wyżej wymienionych czynników ryzyka, może dojść do cofania się krwi. Przy okazji następuje wzrost ciśnienia. Wówczas krew z coraz większą mocą napiera na ściany żył w nogach. Przez to dochodzi do rozszerzenia żył, które niestety potem nie powracają już do swojego pierwotnego kształtu. W efekcie dochodzi do właśnie do żylaków. Z czasem, gdy skóra staje się coraz cieńsza i bardziej napięta, nabrzmiały żylak widnieje pod skórą bardzo wyraźnie.
Jak przebiega zbieg, czego można się spodziewać bezpośrednio po nim i kiedy można spodziewać się pierwszych efektów?
Przed pierwszym zabiegiem depilacji laserowej nasi specjaliści zawsze przeprowadzają dokładną konsultację szczegółowo omawiając wszystkie etapy, przeciwwskazania i zalecenia. Podczas zabiegu klient może odczuwać delikatny dyskomfort. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się na skórze podrażnienia. Zaczerwienienie, delikatny obrzęk czy obrzęk okołomieszkowy to normalne reakcje organizmu na działanie wiązki lasera. Aby złagodzić podrażnienia po depilacji laserowej, przez kilka następnych dni po zabiegu można stosować Alantan krem. Pierwsze efekty widoczne są po około 2-3 tygodniach od wykonania zabiegu, natomiast należy pamiętać o tym, że aby były one trwałe i zadowalające, należy wykonać serię zabiegową – około 5-9 zabiegów powtarzanych co 4-6 bądź 8-12 tygodni (w zależności od obszaru zabiegowego). Na skuteczność depilacji laserowe ma wpływ również szereg innych czynników – np. Gospodarka hormonalna, fototyp skóry, grubość i kolor włosów itp.
Głównymi wskazaniami do epilacji laserowej, poza względami estetycznymi, są również duże podrażnienia po goleniu, wrastające włoski czy problemy hormonalne powodujące występowanie nadmiernego owłosienia.
Jak zapobiegać żylakom?
Oto kilka znaczących porad, które pomogą Ci uniknąć żylaków:
- jeżeli masz pracę siedzącą, to często wstawaj od stołu, wykonuj lekką gimnastykę. Nie zakładaj nogi na nogę,
- jeżeli odpoczywasz, to staraj się trzymać nogi w górze,
- doprowadź do prawidłowej wagi organizmu,
- biorąc prysznic, puszczaj naprzemiennie ciepłą i zimną wodę,
- rzuć palenie i ogranicz picie alkoholu,
- jeżeli przyjmujesz hormonalne leki doustne (np. antykoncepcję) to nie pal jednocześnie papierosów (i na odwrót). Każda z tych czynności osobno wzmaga ryzyko powstawania żylaków. Jeszcze łatwiej o tę przykrą dolegliwość, gdy te dwie aktywności są utrzymywane jednocześnie,
- regularnie się ruszaj. Wybierz aktywność fizyczną, którą polubisz. Niech będzie to cokolwiek – nawet spacery. Oby były regularne,
- noś wygodne i dobrej jakości buty,
- unikaj obcisłych ubrań i bielizny.
