Depilacja laserowa po porodzie - Skuteczne i Bezpieczne Metody Usuwania Owłosienia

Najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej

Depilacja laserowa boli . Na szczęście nowoczesne lasery wyposażone są w systemy chłodzące, które podczas zabiegu zmniejszają dyskomfort.

  • Jak wygląda skóra po depilacji laserowej?

Po depilacji laserowej skóra jest zaczerwieniona i podrażniona , często też pojawia się obrzęk. Objawy te ustępują samoistnie po 24-48 godzinach.

Średnia cena depilacji laserowej za jedną partię ciała to 250 zł. Gabinety kosmetyczne często oferują pakiety kilku zabiegów w cenie kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

  • Jakie są skutki uboczne depilacji laserowej?

Poza kilkugodzinnym podrażnieniem skóry, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, w wyniku depilacji laserowej mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz poparzenia (przy zbyt dużej mocy lasera). Może także wystąpić reakcja uczuleniowa . Najczęściej przybiera ona postać pokrzywki – zaczerwienionych ognisk z pęcherzami.

Bibliografia:

  1. Atta-Motte M., Załęska I., Porównanie rezultatów użycia lasera diodowego w dwóch trybach pracy. Studium przypadku, Kosmetologia Estetyczna 2019, 8(5): 659-663.
  2. Krzan A., Krajewska-Siuda E., Jagielski P., Czynniki wpływające na skuteczność depilacji laserowej u kobiet z hirsutyzmem idiopatycznym, Kosmetologia Estetyczna 2016, 5(2): 203-212.
  3. Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Mlosek R. K., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna 2018, 6(7): 705-709.

Blizna po cesarce – niepokojące objawy

Ból czy dyskomfort po cesarskim cięciu to zupełnie normalne objawy. Musisz dać sobie czas na regenerację. To w końcu blizna pooperacyjna – gojenie rany może potrwać nawet dwa miesiące. Jeżeli jednak czujesz niepokój, np. z racji narastającego bólu, czy obrzęków, to udaj się do lekarza. Może się bowiem okazać, że doszło do zakażenia.

Kiedy jeszcze warto wziąć pod uwagę udanie się do specjalisty? Jeżeli ból nie mija po upływie 6 tygodni lub gdy po tym jak już pojawi się miesiączka poczujesz zgrubienie, sprawdź to. Być może doszło do powstania ognisk endometriozy i wówczas potrzebne będzie leczenie.

Nawet jeżeli rana się już zagoi, dbaj o nią. Blizna po cesarce wymaga masowania, co zapobiega przerastaniu tkanek. W pierwszych tygodniach po zabiegu unikaj dźwigania i chodzenia po schodach. Poczekaj zanim wrócisz do aktywności fizycznej – skonsultuj tę kwestię z lekarzem.

Depilacja laserowa w ciąży – tak czy nie?

Ciąża stanowi jedno z przeciwwskazań do depilacji laserowej. Zresztą w tzw. stanie błogosławionym nie należy korzystać z żadnych zabiegów, w których wykorzystywane są ultradźwięki albo emitowana jest energia z urządzenia laserowego. Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny więc poddawać się sonoforezie, peelingom kawitacyjnym czy wielu zabiegom wyszczuplającym.

Dlaczego w takiej sytuacji depilacja laserowa jest zabroniona? Nie przeprowadzono bowiem żadnych testów aparatur laserowych na kobietach w ciąży. Nie wiadomo więc jak ultradźwięki czy emitowana energia mogłyby wpłynąć nie tylko na mamę, ale przede wszystkim na nienarodzone dziecko. Zresztą wobec kobiet spodziewających się maleństwa zawsze stosuje się wszelkie środki ostrożności. Wielu specjalistów jest przekonanych, że wiązki światła wydostające się z lasera mogłyby doprowadzić do nagłych i niekontrolowanych skurczy mięśni macicy, co w efekcie mogłoby doprowadzić do poronienia w pierwszych miesiącach ciąży albo przedwczesnego porodu w ostatnim trymestrze.

Unikanie zabiegów laserowych to także najprawdopodobniej korzyść dla samej mamy. Podczas ciąży zmienia się gospodarka hormonalna w całym organizmie. Dlatego też odradza się wykonywanie zabiegów laserowych. Skóra jest wtedy bardziej wrażliwa i istnieje ryzyko powstania przebarwień, poparzeń czy bliznowaceń. Sam zabieg mógłby również okazać się mniej skuteczny. Trudno powiedzieć co mogłoby się wydarzyć. Być może depilacja laserowa nie zaszkodziłaby niektórym kobietom w ciąży, a niektórym już tak (każda kobieta inaczej znosi stan błogosławiony). Jednak żadna spodziewająca się dziecka mama kategorycznie nie może poddać się depilacji laserowej ani innym tego typu zabiegom, nawet jeśli do tej pory (przed ciążą) dobrze je znosi. Żaden specjalista nie zastosuje zresztą tej metody u ciężarnej. Nawet jeżeli ciąża nie jest jeszcze widoczna, laseroterapeuta przeprowadza przed zabiegiem wnikliwy wywiad medyczny. Pyta o ciążę i nie klasyfikuje do zabiegu ciężarnych ani pacjentek, które nie mają pewności czy są w ciąży, ale widzą takie prawdopodobieństwo.

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Unikaj stosowania niektórych substancji na skórę na kilka dni przed zabiegiem unikaj aplikowania na skórę produktów zawierających retinol, kwas salicylowy czy inne substancje mogące zwiększyć wrażliwość skóry na światło.

Czytaj dalej...

Lasery z serii Light Sheer firmy Lumenis zbierają dobre opinie odkąd się pojawiły, a terapia usuwania zbędnego owłosienia z ich wykorzystaniem od lat przynosi rewelacyjne efekty cenione zarówno przez laseroterapeutów, jak i przez pacjentów, którzy poddają się depilacji tym sprzętem.

Czytaj dalej...

Lekarze i specjaliści potwierdzają, że golenie miejsc intymnych wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie a wręcz przeciwnie, całkowite pozbycie się włosków może sprawiać, że infekcje będą częściej powracać.

Czytaj dalej...