Depilacja laserowa po porodzie - Skuteczne i Bezpieczne Metody Usuwania Owłosienia
Jakim laserem wykonywana jest depilacja laserowa?
Do depilacji laserowej używa się laserów diodowych lub laserów aleksandrytowych . W gabinetach kosmetologicznych można spotkać urządzenia rozmaitych producentów, które różnią się następującymi parametrami:
- mocą urządzenia,
- rodzajem głowicy,
- długością wiązki laserowej,
- systemem chłodzenia.
Z depilacją laserową kojarzone są także urządzenia IPL (ang. Intensed Pulsed Light ) sprzedawane w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Nie są one jednak laserami w sensie technicznym. Ich zaletą jest łatwość w użytkowaniu oraz szeroka dostępność, dlatego chętnie wybiera się je do samodzielnej depilacji laserowej w domu . Pamiętaj jednak, że nie wykazują takie skuteczności jak lasery diodowe lub aleksandrytowe.
Termoliza – na czym polega ten zabieg i czym różni się od depilacji
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra,
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki antydepresyjne),
- ciąża,
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej),
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.
Jak depilować się po porodzie?
Odczuwasz dużą potrzebę depilacji po porodzie? Trudno się dziwić. Wiele kobiet chce odzyskać komfort w tej materii. Spokojnie, istnieją metody z których możesz skorzystać. Na pewno zrezygnuj z metod, które mogą powodować duży ból. Jesteś po trudnym i wymagającym dla organizmu czasie. Być może przeszłaś ciężki poród. Nie ma sensu dokładać sobie bolesnych metod depilacji. Zatem nie bierz pod uwagę depilacji pastą cukrową, woskiem czy depilatorem elektrycznym. Najbezpieczniejsza w tym przypadku technika to tradycyjne golenie. Pamiętaj jednak o tym, aby używać maszynki jednorazowej zgodnie z jej przeznaczeniem, a więc… jeden raz. Rada wydaje się oczywista, niestety wiele osób się do niej nie stosuje, co może grozić podrażnieniami czy wrastającymi włoskami. Oczywiście nie można korzystać z akcesoriów tego typu, które są używane przez inne osoby.
Niestety golenie, choć mało inwazyjne i w tym przypadku bezpieczne, nie jest zbyt efektywne. Włoski mogą z powrotem odrastać nawet tego samego dnia.
Depilacja laserowa w ciąży – tak czy nie?
Ciąża stanowi jedno z przeciwwskazań do depilacji laserowej. Zresztą w tzw. stanie błogosławionym nie należy korzystać z żadnych zabiegów, w których wykorzystywane są ultradźwięki albo emitowana jest energia z urządzenia laserowego. Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny więc poddawać się sonoforezie, peelingom kawitacyjnym czy wielu zabiegom wyszczuplającym.
Dlaczego w takiej sytuacji depilacja laserowa jest zabroniona? Nie przeprowadzono bowiem żadnych testów aparatur laserowych na kobietach w ciąży. Nie wiadomo więc jak ultradźwięki czy emitowana energia mogłyby wpłynąć nie tylko na mamę, ale przede wszystkim na nienarodzone dziecko. Zresztą wobec kobiet spodziewających się maleństwa zawsze stosuje się wszelkie środki ostrożności. Wielu specjalistów jest przekonanych, że wiązki światła wydostające się z lasera mogłyby doprowadzić do nagłych i niekontrolowanych skurczy mięśni macicy, co w efekcie mogłoby doprowadzić do poronienia w pierwszych miesiącach ciąży albo przedwczesnego porodu w ostatnim trymestrze.
Unikanie zabiegów laserowych to także najprawdopodobniej korzyść dla samej mamy. Podczas ciąży zmienia się gospodarka hormonalna w całym organizmie. Dlatego też odradza się wykonywanie zabiegów laserowych. Skóra jest wtedy bardziej wrażliwa i istnieje ryzyko powstania przebarwień, poparzeń czy bliznowaceń. Sam zabieg mógłby również okazać się mniej skuteczny. Trudno powiedzieć co mogłoby się wydarzyć. Być może depilacja laserowa nie zaszkodziłaby niektórym kobietom w ciąży, a niektórym już tak (każda kobieta inaczej znosi stan błogosławiony). Jednak żadna spodziewająca się dziecka mama kategorycznie nie może poddać się depilacji laserowej ani innym tego typu zabiegom, nawet jeśli do tej pory (przed ciążą) dobrze je znosi. Żaden specjalista nie zastosuje zresztą tej metody u ciężarnej. Nawet jeżeli ciąża nie jest jeszcze widoczna, laseroterapeuta przeprowadza przed zabiegiem wnikliwy wywiad medyczny. Pyta o ciążę i nie klasyfikuje do zabiegu ciężarnych ani pacjentek, które nie mają pewności czy są w ciąży, ale widzą takie prawdopodobieństwo.
