Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej - Kluczowe kroki i porady
Najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej
Depilacja laserowa boli . Na szczęście nowoczesne lasery wyposażone są w systemy chłodzące, które podczas zabiegu zmniejszają dyskomfort.
- Jak wygląda skóra po depilacji laserowej?
Po depilacji laserowej skóra jest zaczerwieniona i podrażniona , często też pojawia się obrzęk. Objawy te ustępują samoistnie po 24-48 godzinach.
Średnia cena depilacji laserowej za jedną partię ciała to 250 zł. Gabinety kosmetyczne często oferują pakiety kilku zabiegów w cenie kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
- Jakie są skutki uboczne depilacji laserowej?
Poza kilkugodzinnym podrażnieniem skóry, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, w wyniku depilacji laserowej mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz poparzenia (przy zbyt dużej mocy lasera). Może także wystąpić reakcja uczuleniowa . Najczęściej przybiera ona postać pokrzywki – zaczerwienionych ognisk z pęcherzami.
Bibliografia:
- Atta-Motte M., Załęska I., Porównanie rezultatów użycia lasera diodowego w dwóch trybach pracy. Studium przypadku, Kosmetologia Estetyczna 2019, 8(5): 659-663.
- Krzan A., Krajewska-Siuda E., Jagielski P., Czynniki wpływające na skuteczność depilacji laserowej u kobiet z hirsutyzmem idiopatycznym, Kosmetologia Estetyczna 2016, 5(2): 203-212.
- Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Mlosek R. K., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna 2018, 6(7): 705-709.
Przygotowanie do depilacji laserowej – terminarz
By było jeszcze prościej, przygotowaliśmy dla Ciebie terminarz przygotowań do depilacji laserowej. Dzięki temu nie pominiesz żadnego kroku, a zabieg przebiegnie bez opóźnień i przeszkód.
Dzień zabiegu:
Skóra powinna być czysta, niczym nieposmarowana – nie używamy żadnych kremów, balsamów dezodorantów
1 dzień przed zabiegiem:
Należy ostrożnie zgolić maszynką włosy w miejscu depilacji, zostawiając mały obszar, np. 1 cm², aby można było ocenić ich kolor i grubość. Trzeba także odstawić leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.
Tydzień przed zabiegiem:
Odstawiamy leki uwrażliwiające na światło (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec, nagietek, herbaty typu Figura 1 i 2)
Rezygnujemy z preparatów o działaniu złuszczającym (peelingi), a jeśli skóra wymaga nawilżenia, stosujemy preparaty takie jak: Dermosan, Nanobase, Alantan Plus), ponieważ depilowana powierzchnia nie może być sucha i podrażniona.
4 tygodnie przed zabiegiem:
Przestajemy stosować w miejscu depilowanej powierzchni kremy lub maści z witaminą A, witaminą C, kwasami owocowymi oraz retinoidami (np.: Retin A, Differin, Isotrexin, Zorac).
4-6 tygodni przed zabiegiem:
Nie należy korzystać z solarium oraz naturalnego opalania.
4-8 tygodni przed zabiegiem:
Przed każdym zabiegiem nie należy wyrywać włosów pęsetą, golić skóry woskiem czy depilatorem (można je golić, przycinać lub depilować kremem – ten sposób należy jednak zakończyć tydzień wcześniej)
6 miesięcy przed pierwszym zabiegiem należy zakończyć terapię doustną retinoidami (np. Roaccutane).
Ważne! Podczas miesiączki wykonujemy zabieg depilacji laserowej na obszarze bikini, jednak jego wykonanie zależy od samopoczucia Klientki. Dodatkowo należy pamiętać, że przed miesiączką skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia.

Krok 2 – Zadbaj o jasność swojej skóry
Unikaj opalania i używania samoopalaczy przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Pamiętaj, że laser wychwytuje ciemny kolor włosków, który pochodzi z obecnych w nich pigmentów zwanych melaninami. Podczas opalania wzrasta poziom melaniny w skórze. Dzieje się tak dlatego, że przy opalonej skórze poziom melaniny jest większy. Wiązka lasera będzie wychwytywana nie tylko przez włos, ale także przez melaninę znajdującą się w skórze. Promień lasera ulegnie rozproszeniu, co może osłabić efektywność zabiegu. Spędzając czas na świeżym powietrzu pamiętaj, aby obszar, który chcesz poddać depilacji laserowej nie był narażony na działanie słońca – staraj się osłonić ten obszar odzieżą lub skorzystaj balsamu z wysokim filtrem. Świeża opalenizna jest przeciwskazaniem do wykonania zabiegu, ponieważ może dojść do podrażnienia i poparzenia skóry.
Powstrzymaj się od depilacji pastą cukrową lub woskowania przez co najmniej 6 tygodni przed depilacją laserową . Nie używaj też pęsety oraz depilatora do usuwania zbędnego owłosienia. Golenie jest w porządku, ale inne techniki usuwania włosów mogą zdeformować i osłabić cebulki włosków. Wiąże się to ze zmniejszoną skutecznością depilacji laserowej. Aby skutecznie zadziałać na włos musi on po prostu znajdować się w skórze. Powstrzymaj się też przed samym zabiegiem od różnego rodzaju peelingów– złuszczanie naskórka może przyczynić się do wzrostu podatności skóry na podrażnienia podczas zabiegu. Jeśli Twoja skóra jest sucha, koniecznie zadbaj o jej nawilżenie. Peeling skóry dobrze jest wykonać tydzień przed zabiegiem.
Depilacja laserowa – jak się przygotować?
Krok 1: Sprawdź, czy nie ma przeciwwskazań
Depilacja laserowa jest metodą, do której w salonach wykorzystywany jest sprzęt medyczny, dlatego, zanim skorzystasz z zabiegu – upewnij się, że:
- nie jesteś w ciąży,
- nie masz infekcji bakteryjnej, grzybiczej ani wirusowej (np. opryszczki),
Przeciwwskazaniem jest także posiadanie rozrusznika serca!
Dodatkowo, jeśli masz chorobę skóry, (np. bielactwo lub łuszczycę) istnieje możliwość wykonania zabiegu wyłącznie w przypadku, gdy lekarz wyrazi na to zgodę. Jeśli zatem bardzo chcesz poddać się depilacji laserowej, ale masz wątpliwości, czy stan Twojego zdrowia lub skóry na to pozwala – przed zabiegiem skonsultuj się ze specjalistą.
Wybierając depilację laserową w salonach depilacja.pl masz możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji z laseroterapeutą. Na takie spotkanie możesz umówić się (bezpłatnie!) za pomocą formularza na stronie depilacja.pl .
Krok 2: Odstaw niektóre leki, zioła i inne specyfiki
Uzyskanie idealnie gładkiej skóry jest z pewnością bardzo satysfakcjonujące, jednak aby tak się stało, pierwsze przygotowania trzeba zacząć już miesiąc przed planowaną datą zabiegu. Osoby, które dodatkowo stosują doustną terapię retinoidami, muszą zrezygnować z suplementacji aż pół roku przed depilacją! Ważne jest również, aby w tym okresie całkowicie zaprzestać stosowania maści i kremów zawierających w swoim składzie witaminę A, C lub kwasy owocowe.
Na działanie lasera mają ponadto wpływ wszelkie herbatki ziołowe, chociażby rumiankowe, nagietkowe, czy te ze skrzypu polnego i dziurawca. Rośliny te posiadają właściwości fotoalergiczne, czyli dodatkowo uwrażliwiają skórę na działanie promieni – również tych stosowanych podczas depilacji laserowej.

Co to jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia za pomocą specjalnych urządzeń, których działanie opiera się na emisji wiązki światła . Ta „wychwytuje” znajdującą się we włosach melaninę, związek chemiczny odpowiadający za ich kolor. Emitowane przez laser światło zostaje wchłonięte przez włos i zamienione w energię, która prowadzi do trwałego uszkodzenia jego struktury na całej długości. W konsekwencji wypada, a jeśli zabieg wykonany był we właściwym momencie fazy wzrostu (o czym poniżej), nie powinien już odrosnąć.
Zabieg depilacji laserowej przeprowadzany jest w gabinecie kosmetologicznym. Zabiegom najczęściej poddawane są:
- nogi (łydki i uda),
- pachy,
- okolice bikini,
- miejsca intymne, w tym okolice odbytu,
- twarz (wąsik, bródka).
Depilacji laserowej może być poddana tak naprawdę każda partia ciała (brzuch, plecy), poza okolicami oczu.
