Skutki uboczne depilacji laserowej - Co warto wiedzieć przed zabiegiem
Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych?
Bardzo ważne jest to, by stosować się do zaleceń kosmetologa przed i po zabiegu – wtedy można uniknąć większości negatywnych skutków. Istotna jest również konsultacja ze specjalistą przed odbyciem serii zabiegów. Podczas takiej wizyty najważniejsze jest to, aby wykluczyć potencjalne przeciwwskazania , które mogą sprawić, że zabieg depilacji laserowej okaże się groźny.
Przed każdą serią zabiegów depilacji laserowej konieczne jest spotkanie z kosmetologiem. Taka wizyta, jeżeli skorzystasz z salonów depilacja.pl , jest całkowicie bezpłatna. Spotkanie można umówić na stronie internetowej poprzez specjalny, bardzo prosty w obsłudze formularz. Wsparcie ze strony specjalisty jest niezmiernie istotne ze względów bezpieczeństwa. Tego kroku nie można pominąć. Kosmetolog ma za zadanie wyjaśnić, jak powinien przebiegać cały proces, aby seria zabiegów była bezpieczna i nie wywoływała powikłań.
To doskonały moment na zadanie pytań specjaliście. Kosmetolog przeprowadza z pacjentem również wywiad medyczny, dopytując głównie o ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Do tych zaliczamy między innymi ciążę i okres laktacji, przyjmowanie leków światłouczulających oraz przebyte nowotwory. Dlatego podczas rozmowy ze specjalistą należy być w stu procentach szczerym.
Laseroterapeuta dokładnie wytłumaczy, na czym polega metoda depilacji laserowej i uprzedzi, jak należy zachowywać się przed zabiegiem (na kilka tygodni i tuż przed wizytą). Wspomni o odstawieniu leków i ziół światłouczulających oraz zabroni opalania. Opalona skóra może bowiem blokować przedostanie się światła lasera do mieszka włosowego. W tej sytuacji zabieg depilacji nie powiedzie się, a skóra ulegnie poparzeniu.
Tuż przed wizytą w gabinecie skórę trzeba dokładnie oczyścić oraz nie wolno nakładać na nią żadnych specyfików, takich jak kremy, balsamy czy dezodoranty. A co po zabiegu i między zabiegami? Na pewno nie należy się opalać, korzystać z sauny i basenu. Skóra po depilacji może być lekko podrażniona, więc ważne jest to, by traktować ją bardzo delikatnie – nie trzeć mocno ręcznikiem oraz stosować mocno nawilżające produkty kosmetyczne.
Dowiedz się także na temat:
Zabieg epilacji laserem wymaga odpowiedniego przygotowania, by był nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny. Skóra powinna być zdrowa i mieć jak najjaśniejszy odcień.
Na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać:
- opalania się (również w solarium) oraz stosowania samoopalaczy (także w ramach opalania natryskowego),
- wyrywania włosków – zamiast epilacji zalecane jest rozpoczęcie golenia ich jednorazową maszynką,
- stosowania maści, kremów i innych kosmetyków z witaminami A lub C, związkami retinolu, sterydami, antybiotykami, ziołami czy kwasami organicznymi na obszarze skóry, który ma być poddany depilacji laserowej,
- przyjmowania preparatów z beta-karotenem,
- zażywania ziół, suplementów i leków powodujących nadwrażliwość skóry na słońce (m.in. antybiotyków, leków antydepresyjnych) – w przypadku stosowania medykamentów przepisanych przez lekarza należy uprzednio skonsultować z nim taką ewentualność.
Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić kremy depilujące.
Na dzień przed zabiegiem niewskazane są:
- dezodoranty i antyperspiranty,
- kosmetyki z zawartością związków antybakteryjnych, alkoholu,
- napoje alkoholowe.
W dniu zabiegu lub poprzedzającym go skórę należy ogolić za pomocą jednorazowej maszynki.
Do roślin powodujących fotouwrażliwienie skóry, niezalecanych przed depilacją laserem, należą m.in.
- dziurawiec,
- nagietek,
- kozłek lekarski (waleriana),
- lubczyk,
- bratek,
- skrzyp,
- pokrzywa,
- melisa,
- mięta,
- kminek,
- anyżek,
- arcydzięgiel.
W przypadku doustnego przyjmowania retinoidów w leczeniu trądziku zabieg depilacji laserowej można wykonać najwcześniej po 6 miesiącach od zakończenia kuracji.
Odbarwienia i przebarwienia skóry po depilacji laserowej
Jednym z możliwych skutków ubocznych depilacji laserowej są odbarwienia i przebarwienia skóry. Mogą pojawić się białe plamy lub ciemne plamy w miejscach poddanych zabiegowi. Zmiany te są zwykle tymczasowe i zanikają po pewnym czasie. Czasami może również wystąpić miejscowa tkliwość i bolesność skóry . Odbarwienia i przebarwienia są wynikiem reakcji melaniny na światło lasera. Melanina jest barwnikiem, który nadaje skórze i włosom kolor. Laser, oddziałując na melaninę, może czasowo zaburzyć jej produkcję, co prowadzi do zmian pigmentacyjnych. Ryzyko wystąpienia odbarwień i przebarwień jest większe u osób o ciemniejszej karnacji oraz tych, które niedawno opalały się lub korzystały z solarium. Dlatego przed zabiegiem warto skonsultować się z specjalistą, który oceni, czy depilacja laserowa jest odpowiednia dla naszego fototypu skóry.
Kolejnym częstym skutkiem ubocznym depilacji laserowej mogą być lekkie podrażnienia i niewielkie zaczerwienienie skóry . Może również wystąpić pieczenie naskórka i dyskomfort podczas zabiegu . Objawy te są normalną reakcją skóry na działanie lasera i zwykle ustępują w ciągu kilku godzin do kilku dni. Podrażnienia i zaczerwienienia są wynikiem podgrzania mieszków włosowych i otaczających je tkanek. Laser, emitując wiązkę światła, powoduje kontrolowane uszkodzenie mieszków, co prowadzi do ich trwałego zniszczenia. Jednocześnie może dojść do tymczasowego podrażnienia skóry. W razie utrzymujących się lub nasilonych podrażnień należy skontaktować się ze specjalistami przeprowadzającymi zabieg. W większości przypadków objawy te są jednak przejściowe i nie powodują długotrwałych problemów.