Przeciwwskazania do depilacji laserowej twarzy - Wszystko, co Musisz Wiedzieć
Czy depilacja laserowa boli?
Ból podczas depilacji laserowej jest kwestią osobniczą i uzależniony jest od naszego progu bólu. U jednych osób zabieg odczuwany będzie jako bardzo bolesny, u innych może powodować tylko lekki dyskomfort. Wiele zależy od samego urządzenia, jednak obecnie lasery wyposażone są w systemy chłodzenia, dzięki czemu skóra się nie nagrzewa i nie ma ryzyka oparzeń. Znacząco podnosi to komfort samego zabiegu. Znaczenie ma także to, na jakim obszarze ciała wykonywany jest zabieg. W tak wrażliwych miejscach, jak okolice bikini, czy twarz dyskomfort podczas depilacji może być większy.
Zastanawiasz się na zabiegiem depilacji laserowej, ale nie wiesz, czy będzie odpowiedni dla Ciebie? Umów się na konsultację do dermatologa, który odpowie na wszystkie Twoje pytania. Wizytę umówisz na LekarzeBezKolejki.pl, gdzie znajdziesz tysiące specjalistów z całej Polski.
Trądzik a depilacja – jak osoby z trądzikiem powinny zadbać o skórę po zabiegu?
Po depilacji laserowej należy szczególnie dbać o skórę, zwłaszcza u osób z trądzikiem. Oto kilka porad:
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce – przez kilka dni po zabiegu unikaj narażania skóry na działanie promieni UV.
- Unikaj makijażu – aby nie zakłócać procesu regeneracji skóry po laseroterapii, warto odczekać 24-48 godzin, zanim wykonasz makijaż.
- Zastosuj krem z filtrem – po zabiegu zastosuj krem z filtrem, który ochroni skórę przed promieniowaniem UV.
- Unikaj gorących kąpieli – przez kilka dni po zabiegu unikaj gorących kąpieli, sauny czy basenu.
- Użyj kremu łagodzącego – po zabiegu można zastosować krem zawierający w składzie alantoinę, czy d-panthenolem, który pomoże zredukować podrażnienia skóry.
- Pij dużo wody – pamiętaj o nawadnianiu organizmu, dzięki temu skóra będzie bardziej nawilżona i regenerowana.
Depilacja laserowa to popularny i skuteczny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Osoby z trądzikiem powinny wziąć pod uwagę pewne przeciwskazania, takie jak stosowanie leków z retinoidami, i zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry przed i po zabiegu. Należy pamiętać o tym, że zabieg jest możliwy jedynie w momencie, kiedy pacjent nie stosuje leków z izotretynoiną i lekarz wyrazi na to zgodę.
Czy ten post był pomocny?
Bądź pierwszym który oceni!
Przeczytaj też:
Laserowe usuwanie włosków nie powoduje uszkodzenia okolicznych tkanek wokół mieszków włosowych, ale może być bolesne i na pewien czas uwrażliwiać skórę, powodować jej podrażnienie, zaczerwienienie czy obrzęk. Podczas zabiegu odczuwane są ukłucia podobne do tych spowodowanych przez prąd, a stopień nasilenia bólu zależy od jakości włosów – przy tych ciemnych i grubych jest większy.
Nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy chłodzenia skóry, dzięki czemu zmniejsza się ich efekt drażniący i poziom odczuwanego bólu. Temperaturę depilowanego obszaru można też obniżać poprzez nałożenie odpowiednio przezroczystego żelu, który nie zakłóca drogi wiązek lasera w głąb skóry.
Ból odczuwany podczas depilacji laserowej jest kwestią indywidualną i w dużej mierze dotyczy najwrażliwszych rejonów, takich jak pachy czy okolice bikini (zwłaszcza przy tzw. depilacji brazylijskiej). By zminimalizować ból, możliwe jest nałożenie na skórę znieczulającego kremu z lidokainą na 30 minut przez zabiegiem.
Jak działa depilator laserowy?
Depilacja laserowa, a właściwie epilacja, to nieinwazyjna metoda usuwania owłosienia za pomocą wiązki światła o odpowiedniej długości fali. Emitujące ją urządzenia umożliwia dostarczenie do mieszków włosowych odpowiednio dobranej dawki energii, która powoduje zniszczenie zawartych w niej komórek.
Zabieg depilacji laserowej można przeprowadzić w wyspecjalizowanym gabinecie lekarskim lub klinice medycyny estetycznej. Koszt jego wykonania na pojedynczy obszar ciała wynosi kilkaset złotych.
Ponieważ wiązka lasera charakteryzuje się określoną długość fali, wnika na konkretną głębokość skóry – zwykle jest to 3-5 mm, bo właśnie w takiej odległości od powierzchni naskórka są położone cebulki włosowe. Wiązka jest też ukierunkowana, dzięki czemu nie ulega rozproszeniu. Pozwala to na precyzyjne dozowanie i podawanie niesionej z nią energii. Jest ona pochłaniana przez zawarty we włosach barwnik – melaninę, który znajduje się w komórkach macierzystych włosów. Melanina ulega wtedy podgrzaniu, co powoduje jej rozpad – jest to zjawisko selektywnej fototermolizy.
Do najczęściej stosowanych obecnie należą lasery:
- aleksandrytowy,
- diodowy,
- rubinowy,
- neodymowo-yagowy (Nd-Yag).
Optymalną sytuacją jest dobór rodzaju lasera odpowiednio do fototypu skóry, jednak w przypadku wszystkich z nich dobrym wyborem jest laser Nd-Yag o długości fali 1064 nm.

Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu
Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:
- pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
- należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
- dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
- przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
- w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
