Depilacja laserowa u 12-latki - Bezpieczeństwo, Skuteczność i Etyka

Jak działa depilator laserowy?

Depilacja laserowa, a właściwie epilacja, to nieinwazyjna metoda usuwania owłosienia za pomocą wiązki światła o odpowiedniej długości fali. Emitujące ją urządzenia umożliwia dostarczenie do mieszków włosowych odpowiednio dobranej dawki energii, która powoduje zniszczenie zawartych w niej komórek.

Zabieg depilacji laserowej można przeprowadzić w wyspecjalizowanym gabinecie lekarskim lub klinice medycyny estetycznej. Koszt jego wykonania na pojedynczy obszar ciała wynosi kilkaset złotych.

Ponieważ wiązka lasera charakteryzuje się określoną długość fali, wnika na konkretną głębokość skóry – zwykle jest to 3-5 mm, bo właśnie w takiej odległości od powierzchni naskórka są położone cebulki włosowe. Wiązka jest też ukierunkowana, dzięki czemu nie ulega rozproszeniu. Pozwala to na precyzyjne dozowanie i podawanie niesionej z nią energii. Jest ona pochłaniana przez zawarty we włosach barwnik – melaninę, który znajduje się w komórkach macierzystych włosów. Melanina ulega wtedy podgrzaniu, co powoduje jej rozpad – jest to zjawisko selektywnej fototermolizy.

Do najczęściej stosowanych obecnie należą lasery:

  • aleksandrytowy,
  • diodowy,
  • rubinowy,
  • neodymowo-yagowy (Nd-Yag).

Optymalną sytuacją jest dobór rodzaju lasera odpowiednio do fototypu skóry, jednak w przypadku wszystkich z nich dobrym wyborem jest laser Nd-Yag o długości fali 1064 nm.

Pierwsza depilacja: czym się depilować?

Maszynka

Usuwanie owłosienia maszynką jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków. Jest to metoda bezbolesna i tania. W drogeriach dostępne są maszynki jednorazowe oraz z wymiennymi ostrzami.

Wybierając maszynkę dla nastolatki trzeba pamiętać, aby wybrać taką, która posiada 3 ostrza lub więcej, bo zapewniają bardziej dokładne golenie za pierwszym pociągnięciem. Aby bezpiecznie i dokładnie usunąć owłosienie za pomocą maszynki, najlepiej wybrać tą z ruchomą główką, a do depilacji zastosować specjalną piankę lub żel ułatwiający golenie.

Wiele osób kojarzy usuwanie włosków depilatorem z dyskomfortem, ale dziś to już mit. Dawniej urządzenia te faktycznie nie były wyposażone w technologie, które łagodziłyby odczucia bólowe, a depilacja mogła być nieprzyjemna.

Dziś depilatory to nowoczesne, pełne technologii urządzenia, które pomagają radzić sobie z niechcianym owłosieniem nawet do 4 tygodni. Mogą być one stosowane także u nastolatek, zwłaszcza że na rynku dostępne są modele przeznaczone dla młodych dziewczyn zaczynających depilację.

Depilację woskiem można wykonać zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Trzeba pamiętać, że aby była skuteczna, włoski muszą być stosunkowo długie – mieć ok. 2 mm długości. Wykonując depilację woskiem w domu na początku najlepiej przeprowadzić test na małym fragmencie owłosionej skóry.

Wosk może wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne, dlatego szczególnie w przypadku pierwszej depilacji, należy sprawdzić reakcję skóry na ten kosmetyk. Depilacja woskiem jest zabiegiem bolesnym i może zniechęcić młodą kobietę do kolejnych zabiegów usuwania owłosienia.

Profesjonalne usuwanie włosków woskiem w gabinetach kosmetycznych jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Krem

Podobnie jak w przypadku wosku - krem do depilacji może powodować podrażnienia na młodej i jeszcze bardzo delikatnej skórze nastolatki. Ta metoda usuwania owłosienia nie jest polecana młodym kobietom. Jest również zdecydowanie droższa i bardziej kłopotliwa niż usuwanie włosków depilatorem czy maszynką.

Najpopularniejsze metody usuwania włosków przez nastolatków

Młodzi ludzie często od samego początku, gdy tylko na ich ciele pojawią się włoski, sięgają po różne metody golenia i depilacji. A tych jest całkiem sporo. Niewątpliwie do najpopularniejszych należy stosowanie jednorazowej maszynki do golenia. To tani sposób (dlatego cieszy się takim zainteresowaniem) i dość szybki w realizacji. Niestety po goleniu włoski szybko odrastają (w niektórych przypadkach nawet tego samego dnia) i często są jeszcze twardsze, ciemniejsze i bardziej gęste niż wcześniej.

A co z plastrami z woskiem? Tutaj efekt utrzymuje się dłużej, ale jest to metoda bardzo bolesna i już nieco droższa. Podobnie wygląda to w przypadku kremów do depilacji (które mogą też bardzo podrażniać skórę) czy past cukrowych. Sporo nastolatków sięga także po depilatory elektryczne. Nie u wszystkich się jednak sprawdzają, a dodatkowo są bardzo drogie.

Powyższe metody mają sporo minusów – przede wszystkim nie dają trwałych efektów. Takie zapewnia depilacja laserowa. Jest ona jednak stosunkowo droga i najczęściej wymaga kilku spotkań. Niemniej jednak zapewnia gładką skórę na stałe, co w dłuższej perspektywie czasowej pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Poza tym nie jest to bolesna metoda, nie podrażnia skóry i – co ważne w przypadku wielu pacjentów – pozwala raz na zawsze pożegnać się z dolegliwością wrastających włosków.

Depilacja laserowa – od jakiego wieku pojawiają się włoski na ciele?

Cały proces dojrzewania, jak i jego faktyczne rozpoczęcie, zależne są przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Duży wpływ mają na to uwarunkowania genetyczne oraz gospodarka hormonalna i karnacja. U dziewczynek pierwsze owłosienie pojawia się zazwyczaj w okolicach 12-13 roku życia. Włoski powoli zaczynają być widoczne na nogach, pod pachami, a następnie w okolicach bikini. Zdarza się jednak, że już dziesięciolatki mają bardzo widoczne owłosienie.

U chłopców cały proces następuje nieco później, bo w okolicach 13-15 roku życia, jednak i tutaj nie należy kierować się żadnymi konkretnymi regułami. Najpierw owłosienie pojawia się w sferze intymnej, a następnie na klatce piersiowej, nogach i rękach. Mniej więcej po upływie dwóch lat od momentu wystąpienia pierwszych włosków, u chłopców zaczyna powoli pokazywać się zarost na twarzy.

Bezpieczeństwo depilacji laserowej – komentarz eksperta

Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna dla skóry, o ile kosmetolog przeprowadzający zabieg oraz pacjent, dostosują się do wszystkich wytycznych. Przed serią spotkań z zastosowaniem lasera, konieczna jest konsultacja z kosmetologiem. Specjalista oceni stan skóry, określi jej fototyp oraz wyestymuje potrzebną liczbę zabiegów.

Jego zadaniem jest również przeprowadzenie wywiadu medycznego z pacjentem – w ten sposób wyklucza przeciwwskazania do zabiegu, do których zaliczamy między innymi ciążę i okres laktacji, stany zapalne skóry czy przyjmowanie niektórych leków (głównie tych o właściwościach fotouczulających).

Odpowiednie przygotowania się do serii zabiegów to też obowiązek pacjenta – nie powinien się opalać czy zbyt złuszczać skóry. Kolejno przychodzi czas na regularne wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Między zabiegami, które powinny przebiegać w odpowiednich odstępach czasu, również należy stosować się do ww. wytycznych.

Ważne są również zasady, których należy przestrzegać po zabiegu. Pacjent nie powinien wystawiać depilowanej skóry na słońce – podkreśla kosmetolog z Depilacja.pl.

Podczas wyboru metody depilacji laserowej klienci salonów kosmetycznych są zainteresowani kilkoma czynnikami związanymi z laserem Light Sheer Desire cena, bolesność oraz liczba wykonywanych zabiegów.

Czytaj dalej...

Nowoczesny laser diodowy Primelase od światowego lidera sprzętów medycznych nie tylko efektywnie usuwa owłosienie z nóg, rąk, okolic intymnych czy pleców, niezależnie od rodzaju włosa blond, ciemne , lecz także dzięki funkcji chłodzenia Crystal Freeze zapewnia ochronę skórze oraz sprawia, że zabieg jest komfortowy i mniej bolesny.

Czytaj dalej...

Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.

Czytaj dalej...

Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

Czytaj dalej...