Depilacja Olejem Kokosowym - Naturalne Rozwiązanie dla Gładkiej Skóry
Zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce
Jak pokazują badania, olej kokosowy może chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Według naukowców olej blokuje ok. 20% promieniowania UV. Zastosowany na skórę przeciwdziała pojawianiu się oparzeń słonecznych, plam oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. W innych badaniach dowiedziono, że olej z kokosa posiada wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszący 7. Niestety jest to zbyt niski wskaźnik, by móc uznać, że masło kokosowe jest skutecznym kosmetykiem blokującym promieniowanie UVB.
Olej kokosowy sprawdzi się jako środek nawilżający skórę oraz jako naturalny produkt na zmarszczki. Doskonale nawilża skórę nóg, ramion czy rąk. Masło kokosowe można stosować także na twarz, ale nie jest ono polecane dla cery tłustej. Ponadto olejomaniacy przyznają, że tłuszcz kokosowy „zapycha”. Oznacza to, że olej kokosowy jest komodegenny – przyczynia się do powstawania wyprysków poprzez zapychanie porów na skórze twarzy. W związku z tym ze stosowania oleju na twarz powinny zrezygnować osoby, których skóra posiada skłonność do powstawania trądziku.
Olej koksowy ma zbawienny wpływ na podrażnienia skórne oraz wspomaga leczenie egzemy. Efekty terapeutyczne często są takie same jak te, które można osiągnąć stosując kosztowne kremy.
Kolejną możliwością wykorzystania oleju kokosowego w kosmetyce jest stosowanie go jako środka do demakijażu. Niewielka ilość oleju nałożona na wacik kosmetyczny pomoże z łatwością pozbyć się całodniowego makijażu oraz zregeneruje skórę. Tłuszcz kokosowy pozbawiony jest detergentów, które często znajdziemy w tonikach czy płynach do demakijażu, dzięki czemu działa niezwykle łagodnie, ale skutecznie.
Działanie oleju z kokosa na skórę twarzy
Naturalny olej kokosowy stosowany jest do pielęgnacji całego ciała, włosów i paznokci. Dzięki wysokiemu stężeniu kwasu laurynowego, działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie na skórę twarzy, co pomaga w walce z trądzikiem oraz innymi problemami skórnymi. Naturalny produkt redukuje zaczerwienienia, podrażnienia i stany zapalne.
Olej z kokosa głęboko nawilża twarz, dlatego idealnie sprawdza się w pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry. Kosmetyk tworzy barierę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci. Kokosowy eliksir tworzą drogocenne witaminy i inne antyoksydanty, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami oraz opóźniając procesy starzenia. Ponadto olej wpływa korzystnie na elastyczność i jędrność skóry.
Właściwości oleju kokosowego sprawiają, że z powodzeniem można stosować go nie tylko w formie nawilżającego kremu, ale również jako produkt do demakijażu czy też maseczkę regenerującą.
Opinie celebrytów i dermatologa o olejku kokosowym
Olej kokosowy kilka lat temu szturmem podbił rynek kosmetyczny i nic nie wskazuje na to, aby jego popularność miała się zmniejszać. Przekonanie o cudownym działaniu oleju kokosowego na skórę umacniają gwiazdy, które przyznają się do jego stosowania. „Kiedy czuję, że moja skóra jest bardzo sucha, stosuję olej kokosowy na twarz i na ciało” – wyznała Anja Rubik. Miranda Kerr używa oleju kokosowego do demakijażu: „Świetnie zmywa makijaż. Jest naprawdę dobry, jeśli masz wrażliwe oczy. Pomaga też na oparzenia” – doradza modelka. Anna Lewandowska także nie wyobraża sobie pielęgnacji bez oleju, oczywiście nierafinowanego. Stosuje go jako nawilżający olejek po kąpieli i przygotowuje na bazie oleju z kokosa cukrowy peeling do ciała.
Z drugiej strony, coraz więcej dermatologów sceptycznie odnosi się do oleju kokosowego jako naturalnego kosmetyku. Według specjalistów, u niektórych może wręcz zaostrzyć problemy skórne. Craig Austin, amerykański dermatolog i założyciel marki kosmetycznej Cane + Austin, w wywiadzie z byrdie.com tłumaczy, dlaczego olej kokosowy nie jest dobrym zamiennikiem kremu nawilżającego:
„Kiedy nakładasz olej kokosowy na twarz, miesza się on z bakteriami i martwym naskórkiem, przez co zatyka pory. Prawda jest taka, że to jeden z najcięższych, najbardziej komadogennych olejów, a im cięższy olej, tym trudniej skóra go absorbuje. Zamiast się wchłaniać, zalega na powierzchni skóry tworząc nieprzepuszczalny film (…). Przez to skóra produkuje jeszcze więcej sebum, co może powodować trądzik” – przestrzega dermatolog. Jednocześnie wyjaśnia, że wiele zależy od typu cery, jaki posiadasz: „Skóra każdej osoby może reagować inaczej, ale nigdy nie zalecam oleju kokosowego moim pacjentom, którzy mają cerę skłonną do zmian trądzikowych. Jeśli jednak nie masz z nimi problemu, twoja skóra może być odporna na komadogenne działanie oleju kokosowego i w twoim przypadku pomoże on nawilżyć twarz” – przyznaje dermatolog.