Depilacja rąk - Co Mówią Użytkownicy?
Depilacja woskiem – w domu czy u kosmetyczki?
Depilacja woskiem jest zabiegiem, który może być wykonywany zarówno we własnym domu, jak i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jest to możliwe dzięki pojawianiu się coraz nowszych i bardziej profesjonalnych produktów do użytku domowego. Jednak poprawne wykonanie zabiegu może, szczególnie przy pierwszych próbach, sprawiać pewne problemy . Dlatego też warto chociaż początkowo wybrać wizytę u wykwalifikowanej kosmetyczki.
Przede wszystkim wosk do depilacji wymaga podgrzania do odpowiedniej temperatury. Niezbędne jest także poprawne nałożenie preparatu i oderwanie go już po zastygnięciu. Zbyt gwałtowne zerwanie może spowodować powstawanie siniaków lub nawet uszkodzenie skóry . Natomiast zbytnie podgrzanie wosku może doprowadzić do poparzeń.
W warunkach domowych depilację najłatwiej jest przeprowadzić przy użyciu gotowych pasków z woskiem, które w zależności od producenta trzeba wstępnie rozgrzać w dłoniach lub nie. Następnie należy nałożyć je na fragment skóry, z którego chcemy pozbyć się owłosienia i zdecydowanym ruchem zerwać. Dostępne są także zestawy z woskiem, które po rozpuszczeniu np. w gorącej wodzie możemy samodzielnie zaaplikować na wybrany obszar skóry. Potem, po przyklejeniu fizeliny, czeka się do zastygnięcia przed oderwaniem paska.
Można spotkać również zestawy z elektrycznym podgrzewaczem wosku z termostatem. Dzięki temu uzyskany preparat do depilacji ma odpowiednią temperaturę. Mając takie urządzenie, można dokupować wosk w postaci granulek lub peletek i rozpuszczać go. W zależności od rodzaju produktu, nie zawsze konieczne jest używanie fizeliny do odrywania, lecz można zrywać zastygnięty wosk bezpośrednio ze skóry [1].
Depilacja rąk maszynką jednorazową
Zalety: szybka i tania metoda.
Wady: już następnego dnia pojawia się owłosienie. Włoski są twarde i ciemne jak szczecina. Depilacja maszynką powoduje podrażnienia na skórze i niewielkie ranki.
Tanie, jednorazowe maszynki do golenia, to najpopularniejszy sposób usuwania zbędnego owłosienia. Główną zaletą maszynek jednorazowych jest ich cena (kilka złotych za całe opakowanie maszynek) oraz szybkość depilacji. Niestety, depilując ręce lepiej zrezygnować z tej metody. Ostrze żyletki powoduje pęknięcia i rany na skórze oraz zwykłe podrażnienia. Bardzo łatwo w takich przypadkach o zakażenia lub zapalenie mieszków włosowych. Tego typu ślady na rękach wyglądają dużo mniej estetycznie niż owłosienie. Stosując taką metodę depilacji można również w krótkim czasie zauważyć, jak twarde, mocne i ciemne odrastają włosy. Lepiej zostawić maszynkę i stosować ją jedynie w sytuacjach awaryjnych.
Depilacja rąk depilatorem
Zalety: trwała depilacja - włosy odrastają po długim czasie. Niski koszt, jeśli posiadasz własny depilator.
Wady: depilacja jest bolesna i powoduje wrastanie się włosów.
Depilator, jeśli posiadasz własny, jest tanim sposobem na depilację ciała. Jednak coraz mniej kobiet decyduje się na taką formę depilacji. Podobne urządzenie jest stosunkowo głośne, a depilacja niezwykle bolesna. Ponieważ mechanizm depilatora wyrywa włoski razem z cebulką (przynajmniej powinien) ból jest duży, a podrażnienia utrzymują się nawet kilka dni. Depilacja depilatorem łączy się również z ryzykiem wrastania się włosków i pojawieniem się zapaleń mieszków włosowych. Otwarte ranki łatwo zainfekować, a późniejsza pielęgnacja podrażnionych miejsc jest naprawdę pracochłonna. Usuwanie owłosienia depilatorem nie należy do przyjemności, ale jest to stosunkowo trwała metoda. Włosy odrastają do 3 tygodni, a przy regularnym stosowaniu można zauważyć ich przerzedzenie. Obecnie dostępne są depilatory z nakładkami chłodzącymi, które mają na celu zmniejszyć odczuwanie bólu podczas depilacji.
Depilacja rąk: wosk czy depilator?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, jedną ze skuteczniejszych metod depilacji jest wyrywanie włosków ze skóry. Dzięki temu powracają one później niż przy goleniu maszynką, a regularne stosowanie tego typu zabiegów może sprawić, że odrastające włoski będą jaśniejsze, cieńsze i - tym samym - mniej zauważalne.
Która z metod jest lepsza: depilator czy wosk? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, który ze sposobów powinnaś wybrać, zależy przede wszystkim od twoich preferencji. Użycie depilatora jest stosunkowo proste i mało bolesne, a zakup urządzenia wiąże się ze stosunkowo niewielkim kosztem (kilkaset złotych za przyrząd, który posłuży ci przez kilka lat). Niestety, po użyciu depilatora, na skórze rąk mogą pojawić się czerwone, nieestetyczne kropki. W niektórych przypadkach można też zauważyć wrastające włoski.
Depilacja woskiem raczej nie niesie ze sobą ryzyka tych niepożądanych efektów. Będzie jednak wiązała się z większym bólem, niż w przypadku używania depilatora. Posługiwanie się woskiem wymaga też większej wprawy, a samodzielne wykonywanie zabiegu może być zwyczajnie niewygodne. Depilację najprościej jest wykonać u kosmetyczki. Prawdopodobnie będzie to jednak wiązało się ze sporym wydatkiem i warto się na niego przygotować.
Depilacja rąk kremem do depilacji
Zalety: łatwy w użyciu, metoda bezbolesna i szybka.Wady: włoski szybko odrastają, źle dobrane preparaty mogą drażnić skórę.
Depilatory chemiczne usuwają owłosienie przy nasadzie skóry, czyli po prostu ''golą'' bez użycia golarki. Ale odrastające włoski nie są tak kłujące i twarde jak po goleniu. Kiedyś kremy czy pianki trzeba było trzymać na skórze co najmniej kwadrans. Dziś do usunięcia włosów tą metodą wystarczą 3 minuty. W nowoczesnych depilatorach chemicznych nie wyczuwalny jest też prawie ich chemiczny zapach, jest on maskowany substancjami zapachowymi. W kremach czy mleczkach są też substancje łagodzące i kojące naskórek (miód, wyciąg z aloesu, awokado, jojoby).Stosując depilatory chemiczne postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, przede wszystkim nie przedłużaj czasu depilacji (zawsze jest podany w ulotce). Działanie chemicznego preparatu polega bowiem na rozpuszczeniu włosków aż do ich nasady. Aby więc nie podrażnić skóry krem czy mleczko trzeba po określonym czasie dokładnie usunąć razem z włoskami. Używa się do tego specjalnej plastikowej szpatułki lub gąbki dołączonej do opakowania.