Depilacja SHR a Laser Diodowy - Porównanie, Zalety i Wady
Jak przygotować się do zabiegu SHR?
Szczegółowo wyjaśniliśmy co to depilacja SHR, na czym polega zabieg i czym różni się on od klasycznych laserów diodowych. Decydując się na tą metodę trzeba zapisać się na wizytę z przynajmniej 4 tygodniowym wyprzedzeniem, aby odpowiednio się do niej przygotować. Istotne jest, aby:
- przynajmniej 4 tygodnie przed zabiegiem zaprzestać depilacji woskiem lub depilatorem,
- nie podrażniać skóry innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które oferowane są przez różne salony kosmetologiczne. Należy się od tego powstrzymać przynajmniej z 3 tygodnie przed SHR,
- 2 tygodnie przed depilacją zrezygnować z opalania oraz zażywania substancji, które są fotouczulające,
- przed przyjściem do salonu (24, a nawet 48 godzin przed zabiegiem) nie nakładać na skórę kremów rozjaśniających. Niewskazane jest także stosowanie kosmetyków perfumowanych, czy też pływanie na basenie (zwłaszcza w chlorowanej wodzie).
Depilacja SHR - ile zabiegów należy wykonać, aby cieszyć się zadowalającym efektem? Każdy z programów (niezależnie od części ciała) dobierany jest indywidualnie, w zależności od typu włosa, jego barwy i tendencji do regeneracji. Najczęściej należy jednak nastawić się na 7-10 spotkań, między którymi są 3 albo 4 tygodnie przerwy. Warto wybierać także gabinety kosmetologiczne, w których urządzenia kosmetyczne oraz kosmetyki do salonu kosmetycznego są licencjonowane i rekomendowane przez specjalistów.
Na czym polega depilacja SHR?
Technologia rozwija się w niebywałym tempie, przez co niektóre metody nie zawsze są zrozumiałe dla użytkowników. Idealnym przykładem na to jest depilacja laserowa SHR - jak można się spodziewać określenie to jest błędne, a mimo to powszechnie używane. Czym zatem ta metoda różni się od zabiegu laserem?
Zacznijmy od początku. Co to depilacja SHR (Super Hair Removal) i w jaki sposób oddziałuje ona na ludzkie ciało, a konkretnie na cebulki niechcianych włosków? Urządzenie wykorzystywane podczas tej metody emituje impulsy o różnej długości fal. Przedostają się one w głąb skóry, podgrzewają do określonej temperatury mieszek włosowy, a w ostateczności uszkadzają go. Efekty depilacji SHR szybko są zauważalne, a sam zabieg jest bezpieczny. Emitowane impulsy:
- podgrzewają tkanki tylko do pewnego stopnia, przez co nie trzeba obawiać się oparzeń,
- mają niską energię, nakładane są stopniowo i “w ruchu”.
- jednakowo oddziałują na ciemne, jak i jasne owłosienie, które jest bardziej kłopotliwe w przypadku klasycznych zabiegów laserowych.
Jak widać depilacja SHR a laser diodowy to dwa różne podejścia do kwestii uszkadzania mieszków włosowych. W przeciwieństwie do SHR podczas klasycznego zabiegu laserem:
- głowica urządzenia emituje wiązkę światła, która przedostaje się przez tkankę i oddziałuje na mieszek włosowy,
- wytworzone fale elektromagnetyczne (wiązki wspomnianego światła) oddziałują na barwnik w cebulce włosa, rozgrzewają go do określonej temperatury, która ostatecznie niszczy mieszek włosowy. Jak można się domyślać parametry urządzenia trzeba dobierać względem koloru włosa.

Laser diodowy czy IPL – co wybrać?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest laser diodowy czy IPL – wszystko zależy od tego, jakie macie oczekiwania wobec epilacji. Laser IPL to urządzenie przeznaczone do użytku domowego. Będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za wizytami w gabinetach kosmetycznych lub którym brakuje czasu na wizyty u kosmetologa. Należy jednak pamiętać, że lasery IPL jedynie osłabiają włosy, a nie powodują ich całkowitej eliminacji. Tylko w przypadku regularnego naświetlania skóry włosy powoli zaczną tracić swoją twardość i zabarwienie. Zazwyczaj niezbędne jest co najmniej 8 sesji, aby zobaczyć znaczące efekty. Osłabienie włosów zazwyczaj utrzymuje się do pół roku, po tym czasie niezbędne jest powtórzenie zabiegu.
Dla osób chcących zapomnieć o nadmiernym owłosieniu na długie lata, właściwym wyborem będzie profesjonalna epilacja, na przykład przy użyciu lasera diodowego. Tylko takiego rodzaju urządzenia posiadają zdolności pozwalające na permanentne zniszczenie mieszka włosowego, a co za tym idzie – uniemożliwienie włosowi ponowny wzrost. W zależności od odcienia skóry i intensywności zabarwienia owłosienia, ilość potrzebnych sesji waha się pomiędzy 3 a 6. Sesje wykonywane są w odstępie około sześciu tygodni. Ich zastosowanie wymaga co prawda wizyty w salonie medycyny estetycznej, jednak efekty użycia są widoczne niemal natychmiast. Również skutki zastosowania lasera diodowego utrzymują się nieporównywalnie dłużej, niż w przypadku urządzenia IPL.
Jak widzicie, depilator diodowy oraz laser IPL znacznie różnią się od siebie. Dotyczy to nie tylko metodologii działania, ale też trwałości efektów, jakie przynosi ich stosowanie. Jeśli potrzebujecie długotrwałego spokoju od usuwania zbędnego owłosienia, trwającego nawet kilka lat, z pewnością powinniście postawić na depilację laserem diodowym. Gdybyście po przeczytaniu naszego tekstu nadal mieli wątpliwości, z przyjemnością opowiemy Wam, czym różnią się od siebie laser diodowy a IPL. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami oraz do jednego z naszych gabinetów. Będziecie mogli na własnej skórze wypróbować depilację diodową!
Depilacja światłem IPL
Skąd tak duża różnica w odczuwaniu komfortu? Kluczową rolę pełni podaż energii. W technologii IPL podawana jest ona stopniowo w wielu impulsach jednocześnie, co ogranicza odczucia bólowe praktycznie do zera. Dlatego też zabiegi wykonywane przy użyciu technologii SHR są bezbolesne i komfortowe. Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym argumentem stojącym za skutecznością i efektywnością fotodepilacji IPL jest technologia in Motion. Jak przedstawiają najnowsze doniesienia, zastosowanie technologii in Motion, polegającej na wolniejszym, ale dłuższym ogrzewaniu, jest znacznie bardziej efektywne w trwałym usunięciu włosów, niż wysoki poziom mocy i krótki czas nagrzewania.

Różnice w działaniu lasera diodowego a epilacji IPL
Przeprowadziliśmy test, który mia wyłonić różnice między laserem diodowym a urządzeniem SHR-IPL.
Efekty zarówno przy pierwszym jak i przy drugim urządzeniu widoczne są już po pierwszym zabiegu. Po wykonaniu depilacji metodą laserową możemy obserwować około 20% redukcję owłosienia przy zachowaniu jednakowej struktury pozostałych włosów.
Natomiast metoda SHR po pierwszym zabiegu redukuje około 30% owłosienia — jednocześnie wpływając na zmianę struktury pozostałych włosów. Stają się one cieńsze, jaśniejsze i mniej widoczne co w całości sprawia, iż efekty w porównaniu do metody laserowej są bardziej zadowalające.
Jednak największą różnicę można zobaczyć w odczuciach testerek podczas wykonywania zabiegu. Większość z nich wykazała ogromny kontrast dzielący obydwie metody. W odniesieniu np. do analizy efektów, która wykazała różnice, ale i w obydwu przypadkach, skuteczność (mimo że na różnym poziomie). Depilacja SHR in Motion była komfortowa i bezbolesna dla testerek. Chętnie ją wykonywały, były zrelaksowane oraz nie stresowały się na myśl o kolejnym zabiegu.