Opinie na temat depilacji sodą oczyszczoną
Mycie włosów sodą i octem – FAQ
- Czy włosy myje się dłużej? Nie lubię takiego babrania się. Nie. Na szczęście mycie głowy sodą z octem nie jest skomplikowane. Włosy myje się szybko i czasowo wychodzi podobnie co mycie szamponem. Samo zrobienie roztworu sody z wodą i roztworu octu jabłkowego z wodą też jest banalne i zajmuje minutę.
- Czy włosy śmierdzą po umyciu octem? Nie. Zapach octu się szybko ulatnia. Osoby, które bardzo się boją smrodu octu na włosach mogą dodać 1 kropelkę olejku eterycznego (np. z drzewa herbacianego) do roztworu octu i mocno wstrząsnąć przed każdym użyciem.
- Czy włosy bardziej wypadają? Nie. Nie wypada ich więcej niż podczas standardowego mycia szamponem.
- Czy włosy po myciu octem i sodą będą się przetłuszczać? Mogą, ale nie muszą. Przetłuszczanie się może być spowodowane niedokładnym wmasowaniem sody w skórę głowy lub za dużym stężeniem octu w roztworze. Albo złym spłukaniem. Założeniem mycia sodą i octem jest zmniejszenie przetłuszczania się włosów! Poznaj sposoby na przetłuszczające się włosy!
- Czy soda podrażnia? Może podrażnić, zwłaszcza wrażliwą skórę głowy. Aby uniknąć podrażnienia można bardziej rozcieńczyć roztwór sody i delikatnie go masować, a nie szorować skórę głowy. Pamiętaj o zachowaniu proporcji rozcieńczania!
Po pierwszym użyciu:
Włosy są lekkie, sypkie, są lekko uniesione u nasady, dobrze się układają. Wyglądają tak, jak po umyciu zwykłym szamponem. Skóra głowy zniosła dobrze roztwór sody, pewnie to zasługa proporcji. Nic nie szczypie, nie swędzi, nie drażni. Nie pojawił się łupież. Ba – czuje się, że skóra głowy jest oczyszczona lepiej niż zwykle.
Soda z octem daje radę!
- Mycie włosów sodą i octem spokojnie można robić 1-2 razy w tygodniu. Częściej nie trzeba.
- Ten sposób fenomenalnie oczyszcza skórę głowy z łupieżu, sebum, martwych komórek naskórka.
- Soda z octem BARDZO ogranicza przetłuszczanie się skóry głowy – i jest to największa zaleta tej naturalnej metody. Można przejść z prawie codziennego mycia włosów do mycia co 3 dzień!
- Na co dzień warto używać delikatnego szamponu ziołowego. Przy myciu włosów sodą i octem taki szampon wystarczy.
- Włosy wyglądają ładnie, zdrowo. Nie puszą się. Są dobrze oczyszczone (to zasługa sody) i błyszczące (tu zasługa octu).
Mycie włosów sodą i octem – dla kogo?
Dla kogo jest mycie włosów sodą i octem? Dla osób, które mają dość szamponów. Nie dość, że szampony to sama chemia (i to całkiem wydajna, spokojnie umyjesz nimi naczynia albo podłogę!), to jeszcze ciężko znaleźć dobry szampon, który nie będzie agresywny dla skóry głowy. A szampony trzeba często zmieniać, kombinować i szukać takiego, który będzie dobrze oczyszczać włosy i skórę.
Co się dzieje po szamponie? Zwłaszcza takim pięknie pachnącym, perłowym, gęstym? Po umyciu szamponami często skóra jest swędząca, podrażniona, pojawia się łupież, włosy szybciej się przetłuszczają. Nawet po takich, które są zalecane do codziennego mycia! Ratunkiem może być peeling skóry głowy.
Dlatego może warto zrobić detox skóry głowy od chemii w szamponach i sięgnąć po sodę z octem?

Czy depilacja sodą oczyszczoną jest skuteczna?
Metod depilacji jest mnóstwo. Z jednej strony do dyspozycji mamy domowe techniki (maszynka jednorazowa, kremy do depilacji, plastry z woskiem itp.) oraz te bardziej profesjonalne, np. depilacja laserowa. W internecie można znaleźć też sporo informacji na temat domowych metod usuwania niepożądanego owłosienia. Niegdyś popularna była depilacja soda oczyszczona. Opinie na temat tej techniki są dzisiaj różne – niektórzy twierdzą, że jest tu zupełnie nieefektywny sposób, inni zaś, że to tania i efektywna technika, tak jak wiele urodowych trików stosowanych przez nasze babcia.
Wiele osób, oprócz pytania o skuteczność, zastanawia się też nad bezpieczeństwem tej metody. Czy depilacja soda oczyszczona nie podrażni skóry? Nie wywoła alergii, zaczerwienienia i przede wszystkim bólu? To bardzo zasadne pytanie. Poniżej odpowiadamy także i na nie.
Soda oczyszczona – zastosowanie w pielęgnacji
Jak jeszcze można wykorzystać sodę oczyszczoną w pielęgnacji urody? Wiele osób uważa, że ta sprawdzi się… w myciu włosów. Oczywiście nie zaleca się, aby stosować ją częściej niż 2 razy w miesiącu – soda ma bowiem właściwości wysuszające. Z drugiej strony środek ten może pomóc w dokładnym doczyszczeniu kosmyków, szczególnie u osób, które przebywają w bardzo zanieczyszczonym (np. smogiem) środowisku.
Soda zalecana jest także dla osób zmagającym się z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy. Można dodać łyżeczkę proszku do szamponu, ale myć włosy samą sobą (oczywiście wcześniej rozpuszczoną w wodzie). Jednak zaraz po myciu konieczne będzie przywrócenie naturalnego pH skóry (np. płukanką z octu) oraz nawilżenie przesuszonych włosów.
Soda może sprawdzić się również w przypadku osób, które chcą jak najszybciej wypłukać uzyskany na głowie za pomocą farby kolor. Oczywiście biały proszek nie dokona pełnej dekoloryzacji – może jedynie rozjaśnić włosy o 1, maksymalnie 2 tony. Mówi się również, że soda może doraźnie pomóc w pozbyciu się łupieżu. Nie zwalczy jednak przyczyny problemu.
Dobrze przemyśl, zanim zastosujesz sodę oczyszczoną do pielęgnacji swojego ciała czy włosów. To środek silnie przesuszający, który często wywołuje reakcje alergiczne.
