Depilacja twarzy woskiem u kosmetyczki - opinie i porady
Plastry z woskiem do depilacji
Dwa paski do depilacji pokryte są jednostronnie żelowym woskiem i są nim połączone. Tworzą taką „kanapkę” z woskiem w środku. Przed zabiegiem plastry trzeba tylko rozdzielić, nałożyć na depilowane miejsce i dokładnie dokleić do skóry, a potem oderwać.
Zalety plastrów do depilacji:
- Dostępne są w różnych wielkościach.
- Sprzedawane są razem z łagodzącym olejkiem do stosowania po depilacji.
- Łatwe i wygodne w użyciu.
- Depilacja nie wymaga użycia szpatułek, dzięki czemu nie kapią i nie brudzą podłogi.
- Jeden plaster można użyć w kilku miejscach.
Wady plastrów do depilacji:
- Depilacja jest bolesna.
- Czasami plastry nie są na tyle dobre, żeby wyrwać twarde i grube włoski.
- Czasem jedynie urywają włoski, a nie wyrywając ich całkowicie.
- Nie zaleca się nakładania ponownie plastra na to samo miejsce podczas jednego zabiegu.
- Ich cena jest dość wysoka.
Ceny plastrów do depilacji wahają się w zależności od producenta oraz wielkości pasków. Za 20 sztuk plastrów do ciała trzeba zapłacić około 15-20zł. Cena pasków do twarzy i bikini, które są dużo mniejsze od normalnych plastrów to około 10-20zł za 20 pasków. Warto wiedzieć, że trzeba zużyć około 4 plastry na wydepilowanie jednej nogi.
Zalety i wady depilacji woskiem
Depilacja woskiem, jak każda metoda ma wady i zalety. Do plusów zdecydowanie należy cena – zabieg jest znacznie tańszy niż np. depilacja laserowa. W stosunkowo krótkim czasie pozwala pozbyć się niechcianych włosów nawet z dużych partii ciała [2]. Na uwagę zasługuje również długotrwały efekt , który utrzymuje się od 4 do nawet 30 dni (w zależności od indywidualnych cech) [4].
Włos jest bowiem wyrywany razem z cebulką, co uniemożliwia jego odrastanie [3]. Regularne stosowanie depilacji woskiem osłabia owłosienie , a każda kolejna depilacja jest mniej bolesna [2].
Niestety znane są także minusy tej metody. Przede wszystkim nie nadaje się ona dla osób wrażliwych na ból . Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie skóry , dlatego lepiej unikać w tym czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Czasem zdarza się też, że odrastające włosy wrastają w skórę , co może prowadzić do powstawania blizn. Na szczęście nie są to częste przypadki i zależą raczej od indywidualnych predyspozycji danej osoby [2].
Przed depilacją woskiem, czyli jak się przygotować do zabiegu?
Depilacja woskiem to zabieg bezpieczny. By jednak osiągnąć pełnię jej zalet, warto się do niej właściwie przygotować, przestrzegając kilku prostych zasad.
Po pierwsze: na tydzień do dwóch przed zabiegiem należy zrezygnować z zabiegów kosmetycznych na depilowaną okolicę. Dotyczy to zwłaszcza złuszczania i procedur z kwasami owocowymi. W przypadku wąsika należy też wcześniej wyleczyć ewentualną opryszczkę. Dzień-dwa przed procedurą warto odstawić na półkę kremy do ciała, balsamy i oliwki, gdyż do tłustej skóry wosk może zbyt słabo przylegać. Zalecany jest natomiast peeling gruboziarnisty (kilka dni przed depilacją), który odsłoni włoski, usuwając martwy naskórek.
Odpowiedni dobór bielizny jest ważny zwłaszcza przed depilacją miejsc intymnych, w tym przed depilacją bikini woskiem . Polecane są tu delikatne, przewiewne majtki z naturalnych tkanin (np. bawełny). Tworzywa syntetyczne mogą podrażniać i tak już zaczerwienioną skórę. Bezpośrednio przed depilacją bikini należy się podmyć, co da komfort klientowi i osobie wykonującej zabieg.
W rejonach poddawanych depilacji skóra powinna być w pełni zdrowa. Gdy posiada się skaleczenia, strupy, duże siniaki, alergie, poparzenia od słońca czy wypryski, należy zrezygnować z zabiegu do czasu ich zniknięcia. Podrażnione ciało może źle zareagować na kolejne podrażnienia. Z kolei posiadane od dawna pieprzyki czy inne niegroźne narośle wystarczy na czas zabiegu przykryć małym plastrem.
Kolejna kwestia to długość włosków odpowiednia do zabiegu. Zakłada się, że depilacja woskiem przynosi zakładany skutek, gdy włoski mają od pięciu do ośmiu milimetrów. Dłuższe spowodują zwiększoną bolesność zabiegu, zaś krótsze nie w pełni się usuną oraz szybciej odrosną. Ważne jest również to, by nie wykonywać depilacji na dzień-dwa przed ważnymi wydarzeniami (wesela, bale etc.). Nigdy bowiem nie ma się pewności, jak skóra zareaguje na wosk oraz jak długo zmiany związane z podrażnieniami będą się utrzymywały. Pamiętajmy też, że kobiety przed okresem i w jego trakcie mają zwiększoną wrażliwość na ból, warto więc wtedy zrezygnować z poddawania się procedurze.
8 składników, które pozwalają zadbać o skórę podczas depilacji woskiem
W skład wosku mogą wchodzić dodatkowe substancje, które ułatwią zabieg i pomogą utrzymać prawidłową kondycję skóry. Wśród takich dodatków są m.in.:
- Dwutlenek tytanu – ochrania skórę, ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne.
- Cynk – ma właściwości nawilżające oraz ochronne.
- Wyciąg z aloesu – nawilża i łagodzi podrażnienia.
- Lanolina – posiada właściwości ochronno-natłuszczające.
- Gliceryna – pomaga nawilżyć skórę.
- Oleje mineralne – natłuszczają skórę i chronią przed podrażnieniami.
- Olej kokosowy – służy do zmiękczania wosku i ochrony skóry.
- Substancje zapachowe i barwniki – dodawane dla uprzyjemnienia zabiegu.

Dla kogo depilacja woskiem?
Depilacja woskiem polecana jest szczególnie dla osób o szybkim naturalnym tempie wzrostu włosów oraz tych posiadających bardzo wrażliwą skórę, której nie służy golenie. Z depilacji w salonie coraz częściej, poza kobietami, korzystają także mężczyźni. Depilacji woskiem nie powinny stosować osoby borykające się z chorobami skóry, żylakami, problemami z naczynkami. Także różnego rodzaju rany, otwarcia, zapalenia czy świeże blizny uniemożliwiają przeprowadzenie depilacji woskiem. Kobiety w ciąży powinny korzystać z takiej formy depilacji jedynie w pierwszym trymestrze.
Zanim przystąpimy do depilacji woskiem należy odpowiednio się przygotować. Po pierwsze, należy zapuścić włoski. Powinny mieć one długość od 0,5 do 1 cm. Gdy będą krótsze nie przykleją się dokładnie do wosku i depilacja będzie niedokładna. W przypadku dłuższych włosków zabieg może być bardzo nieprzyjemny, pojawi się uczucie szarpania za włosy.
Na kilka dni przed depilacją należy powstrzymać się od opalania, zarówno na solarium jak i na plaży oraz z sauny. Dzień przed wizytą w salonie czy samodzielną depilacją należy zrobić dokładny peeling, aby złuszczyć martwy naskórek pod którym skrywać mogą się włoski. Niewskazane jest używanie balsamów, kremów czy olejków które mogłyby pozostawić na ciele tłustą warstwę. W takiej sytuacji wosk nie będzie mógł przykleić się do skóry i depilacja się nie powiedzie.
