Usuwanie włosków z nosa - Metody, Porady i Bezpieczeństwo

Usuwanie włosów z nosa laserem

Do usuwania włosów w nosie można użyć specjalnego lasera, ale nie jest to metoda zbyt popularna. Głównie ze względu na to, że nie każdy salon kosmetyczny ma laser ze specjalną głowicą. Zazwyczaj jest ona zbyt duża w stosunku do niewielkich otworów w nosie. Niestety wciąż mało gabinetów kosmetycznych ma taki zabieg w swojej ofercie i w ogóle podejmuje się jego wykonania, ponieważ śluzówka nosa jest dobrze ukrwiona.

Większość osób decyduje się na usuwanie włosów z nosa w domu. Wtedy przydatny jest specjalny przyrząd do usuwania włosów z nosa, czyli trymer, który przypomina maszynkę. Nim usuniemy niechciane włoski dokładniej niż zwykłymi nożyczkami do obcinania paznokci. Specjalną maszynkę można kupić w każdej dobrze wyposażonej drogerii kosmetycznej.

Maszynka do usuwania włosów z nosa może być stosowana do niechcianych włosów w uszach. Najczęściej kupowana jest przez mężczyzn, ponieważ kobiety zazwyczaj nie mają problemów z nadmiernym owłosieniem w tych rejonach.

Usuwanie włosów z nosa — jakie są najpopularniejsze metody?

Włosy w nosie dla wielu osób to nie tylko nieestetyczny problem, ale także coś, co może powodować duży dyskomfort. Istnieje jednak kilka sposobów, by niechciane owłosienie usunąć bez problemów w domowym zaciszu. Zaliczamy do nich m.in.:

  • Klasyczne strzyżenie — to zdecydowanie najprostszy sposób na usunięcie niechcianego owłosienia. Można do tego użyć specjalnych nożyczek lub specjalnego trymera. Przed zabiegiem warto zmiękczyć włoski, a przycinając włoski, należy być bardzo ostrożnym, by nie uszkodzić wnętrza nosa.
  • Woskowanie — to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością. Usuwanie włosów z nosa za pomocą wosku pozwala na długotrwałe pozbycie się włosków. Zabieg można wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub samodzielnie w domu. Wosk jest aplikowany w formie specjalnych plastrów, które nakłada się po wewnętrznej stronie nosa. Woskowanie to metoda, która może być bolesna. Osoby mało odporne na ból i dyskomfort powinny wybrać inną metodę.
  • Usuwanie z użyciem pęsety — to popularne narzędzia służące do usuwania włosków z nosa. Wystarczy umiejętnie chwycić włos u nasady i delikatnie pociągnąć. Tutaj należy wiedzieć, że zbyć częste i mocne wyrywanie może doprowadzić do podrażnień i pojawienia się niepożądanych infekcji.
  • Elektroliza — to metoda usuwania włosów z nosa, która jest najtrwalsza. W zabiegu wykorzystuje się cienką igłę, przez którą wprowadzany jest prąd elektryczny do mieszka włosowego. Elektroliza musi zawsze być wykonana przez profesjonalistę w salonie kosmetycznym. Zabieg jest dość bolesny, a na usunięcie włosków wystarczy zwykle kilka sesji. Elektroliza ma jednak pewien minus. Zabieg w porównaniu do innych metod jest dość kosztowny.

Po co są włosy w nosie?

Włosy w nosie nie są jedynie utrapieniem, ale ważnym filtrem, który pomaga uniknąć częstych infekcji i poważnych zakażeń organizmu. Dzięki nim oraz odpowiednio nawilżonej śluzówce nosa odbywa się filtracja wdychanego powietrza i możliwe jest zatrzymanie chcących wniknąć do organizmu wirusów, bakterii oraz grzybów, włosy w nosie wyłapują także cząsteczki zanieczyszczeń np. kurz i pyłki. Nie u wszystkich osób włosy w nosie są widoczne i wpływają na estetykę wyglądu. W szczególności na dyskomfort związany z wystającymi z nosa włosami narzekają mężczyźni, jednak całkowite usunięcie owłosienia w nosie nie jest dobrym pomysłem. Brak naturalnego filtra, który zatrzymuje zanieczyszczenia to prosta droga do problemów zdrowotnych. Co więcej, powstałe wskutek depilacji np. woskiem mikrourazy śluzówki to „otwarte wrota” dla bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą bez przeszkód wniknąć wprost do mózgu, bo jama nosowa połączona jest naczyniami krwionośnymi z wnętrzem naszej czaszki.

Temat niebezpiecznej depilacji włosów w nosie po raz pierwszy poruszył kilka lat temu laryngolog z New York University, który przestrzegał przez zgubnymi skutkami korzystania z większości zabiegów depilacji włosów w nosie, które oferują salony kosmetyczne. Co ważne, usuwanie owłosienia z nosa w warunkach domowych także może grozić poważnymi konsekwencjami, które nie tylko związane są z brakiem naturalnego filtra w nosie, ale także możliwymi powikłaniami po zabiegu.

Usuwając włosy z nosa, pozbywamy się naturalnej bariery dla drobnoustrojów i zanieczyszczeń, które będą mogły bez problemu wniknąć do płuc. Nie oznacza to jednak, że musimy godzić się z tym, że z naszego nosa wystają długie włosy, bo jest sposób na pozbycie się ich bez szkody dla zdrowia.

Jak usunąć włosy z nosa?

Wybór konkretnej metody warto uzależnić od własnych preferencji. Niektóre osoby, które są wyjątkowo wrażliwe na ból, będą tolerowały tylko samodzielne przycinanie włosów za pomocą małych nożyczek (np. do paznokci).

Usuwanie włosów z nosa może być bolesne, ponieważ ta okolica ciała jest wyjątkowo wrażliwa. Właśnie dlatego zdecydowana większość osób bojących się dyskomfortu wybiera zwykłe nożyczki do usuwania włosów z nosa. Zdecydowanie lepszym i prostszym rozwiązaniem jest użycie pęsety. Możemy wyrwać nią niechciane włosy wraz z cebulkami, dzięki czemu nie odrosną zbyt szybko. Do usuwania włosów z nosa warto użyć pęsety z najcieńszą końcówką. Jednak w przypadku tej metody należy liczyć się z bólem, na szczęście jest on tylko chwilowy.

Jaki trymer do włosów w nosie?

Najczęściej usuwa się niechciane włoski z nosa przy użyciu trymera. To niewielkie urządzenie jest niebywale precyzyjne, a to dzięki małej nasadce podcinającej. Na rynku jest sporo modeli w kilku przedziałach cenowych. Zasilane są one bateriami lub akumulatorem, swoim wyglądem przypominają dość gruby flamaster z zakrętką.

Ostrza ze stali szlachetnej poradzą sobie z każdej grubości kosmykiem. Bardziej nowoczesne narzędzia typu trymer są wyposażone w nakładkę antybakteryjną, latarkę, a nawet w wymienne nasadki. Zdarza się i tak, że jest to wodoodporny produkt.

Jak działa trymer? Skraca on precyzyjnie włoski, dlatego z czasem będą one odrastać i zabieg należy systematycznie powtarzać. Nie odczuwamy w trakcie użytkowania ani bólu ani innego rodzaju dyskomfortu. Z pewnością nie pojawią się skutki uboczne, takie jak uszkodzenie naskórka, czy zakażenie. To bardzo bezpieczna metoda na pozbycie się zbędnego owłosienia z nosa.

Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Unikaj stosowania niektórych substancji na skórę na kilka dni przed zabiegiem unikaj aplikowania na skórę produktów zawierających retinol, kwas salicylowy czy inne substancje mogące zwiększyć wrażliwość skóry na światło.

Czytaj dalej...

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...

Lekarze i specjaliści potwierdzają, że golenie miejsc intymnych wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie a wręcz przeciwnie, całkowite pozbycie się włosków może sprawiać, że infekcje będą częściej powracać.

Czytaj dalej...