Wszystko, co musisz wiedzieć o depilacji warg sromowych
Swędzenie i pieczenie sromu - na jakie choroby może wskazywać świąd sromu? Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych?
- Zanikowe zapalenie sromu i pochwy
Zmiany atroficzne (zanikowe) nabłonka sromu najczęściej pojawiają się u kobiet w okresie przed i po menopauzie, i są związane z niedoborem żeńskich hormonów płciowych. W wyniku zmniejszenia stężenia estrogenów w organizmie kobiety, nabłonek staje się coraz cieńszy, a tkanka tłuszczowa warg sromowych zanika. Pojawiają się wówczas m.in.: suchość pochwy, świąd i pieczenie okolic intymnych, jak również plamienia kontaktowe.
Leczenie : jest to proces nieodwracalny, a samoistne ustąpienie zapalenia jest mało prawdopodobne. Kobiety cierpiące na zanikowe zapalenie sromu i pochwy powinny przede wszystkim przestrzegać zasad higieny osobistej, ponieważ są bardziej narażone na tworzenie się wybroczyn i nadżerek nabłonka.
Grzybicze zapalenie sromu jest wywołane drożdżakami, dlatego oprócz świądu i pieczenia pojawiają się charakterystyczne białe, serowate upławy.
Leczenie : aby upewnić się, że przyczyną dolegliwości jest grzyb, lekarz może zlecić wykonanie mykologicznego wymazu z pochwy, wymazu sromu, a nawet wymazu cewki moczowej. W sytuacji, gdy kontakt z lekarzem jest utrudniony, można zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zastosować leczenie pomocnicze, które przywraca fizjologiczne pH, zapobiegając namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych.
Najczęstszym sposobem leczenia kandydozy pochwy i sromu jest miejscowe stosowanie leków z grupy azoli lub doustne podawanie flukonazolu. Objawy zaczynają ustępować zwykle po 2-3 dniach.
Rzęsistkowica to infekcja przenoszona drogą płciową, za którą odpowiedzialny jest pierwotniak - rzęsistek pochwowy. Poza świądem i pieczeniem sromu pojawiają się również żółtozielone, pieniste, zazwyczaj cuchnące upławy. Objawami współtowarzyszącymi mogą być: ból, świąd i pieczenie w cewce moczowej, a także bolesne parcie na mocz.
Swędzenie sromu w ciąży
Swędzenie sromu w ciąży najczęściej jest spowodowane naturalną zmianą odczynu pochwy z kwaśnego na zasadowe, które wywołuje miejscowe podrażnienia. Zasadowe pH sprzyja również zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym. By wykluczyć infekcję, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli przyczyną jest jedynie zmiana odczynu pochwy, należy obniżyć jej pH (np. preparatami zawierającymi żywe pałeczki Lactobacillus). Jeśli lekarz zdiagnozuje infekcję, zaproponuje odpowiednie leczenie.
Przyczyną świądu okolic intymnych u dziewczynki może być:
- używanie perfumowanych (np. truskawkowych) płynów do kąpieli,
- zakładanie dziecku bielizny wykonanej z tworzyw sztucznych,
- kandydoza - dziecko może się nią zarazić od mamy, np. podczas spania w jednym łóżku,
- owsica - pasożyty jelitowe mogą przenosić bakterie na krocze i powodować nawracające stany zapalne sromu i pochwy.
Depilacja okolic intymnych – czy warto?
Owłosienie w obszarze pochwy i odbytu jest niestety nadal tematem tabu, podobnie jak depilacja miejsc intymnych. Z niechcianymi włoskami w miejscach intymnych borykają się zarówno panie, jak i panowie. Być może sama zastanawiasz się – jak golić okolice intymne? Otóż golenie miejsc intymnych to nic trudnego, warto jednak stosować się do kilku wskazówek, aby zapobiegać podrażnieniom delikatnej skóry. Podrażnienia w tym miejscu są bardzo bolesne, a trwała depilacja – kosztowna.
Przed wybraniem metody depilacji miejsc intymnych, zadaj sobie pytanie – czy warto to robić. Włosy łonowe spełniają przecież bardzo ważne zadanie – tworzą naturalną barierę przeciwko wszelkim zakażeniom i zanieczyszczeniom. Być może całkowity, trwały brak owłosienia nie jest więc najlepszym rozwiązaniem?
Mimo to ciemne i gęste włoski w tym obszarze mogą wyglądać nieestetycznie. Szczególnym problemem wśród kobiet są okolice pachwin. Włoski na i poza linią bielizny rzucają się w oczy i utrudniają swobodny ruch podczas aktywności fizycznej. Depilacja miejsc intymnych jest wówczas konieczna. Jeśli jesteś bardzo aktywna fizycznie, gęste owłosienie stanowi miejsce do gromadzenia się bakterii. Wówczas depilacja okolic intymnych jest wskazana.
Metody depilacji – depilator, krem do depilacji, maszynka czy depilacja woskiem?
Istnieje kilka różnych sposobów na to, jak depilować bikini. Możesz zdecydować się na najpopularniejszy, ale najmniej efektywny sposób golenia maszynką. Zaletą tej metody jest łatwa dostępność i bezbolesność. Jednakże łatwo się przy tym zaciąć, trwa to długo, a odrastanie włosków jest szybkie i nieprzyjemne. Golenie bikini maszynką często powoduje bolesne stany zapalne mieszków włosowych.
Innym sposobem jest depilacja strefy bikini woskiem. Ta metoda wymaga pewnej ręki i nieco praktyki. Minusem jest ból towarzyszący temu zabiegowi. W domowych warunkach, wykonanie go może być dość frustrujące i trudne. Najlepiej udać się do kosmetyczki, która zrobi to szybko, sprawnie i efektywnie. W salonie, u doświadczonego specjalisty, depilacja okolic bikini woskiem jest mniej bolesna. Zaletą jest tutaj długi efekt gładkiej skóry. Włosy odrastają też wolniej i są nieco cieńsze – szczególnie gdy powtórzysz ten zabieg kilka razy.
Czym depilować bikini, aby efekt utrzymywał się najdłużej, a sam proces golenia był znośny? Trwała, bezbolesna depilacja okolic bikini możliwa jest nowoczesną technologią laserową. Używa się w tym celu specjalnych kremów lub nakładek chłodzących, które minimalizują nieprzyjemne uczucie gorąca. Golenie bikini laserem jest całkowicie bezpieczne. Wystarczy kilka powtórzeń, aby zlikwidować niechciane włosy na wiele lat.