Depilacja wodą utlenioną - Skuteczne i Delikatne Usuwanie Owłosienia
Jak woda natleniona wypada na tle innych wód specjalnych?
Trudno jest porównywać wodę natlenioną z innymi specjalnymi rodzajami wody, takimi jak woda alkaliczna lub woda zawierająca kofeinę, głównie dlatego, że wszystkie mają różne składniki.
Te fantazyjne wody, często nazywane wodami funkcjonalnymi, są zwykle reklamowane jako oferujące dodatkowe korzyści zdrowotne. Prawda jest jednak taka, że nie ma zbyt wielu dowodów naukowych na poparcie większości tych twierdzeń.
Podobnie jak każda inna woda, wody funkcjonalne, w tym te natlenione, pomagają Ci utrzymać odpowiednie nawodnienie. Pamiętaj tylko, aby przeczytać etykietę, aby wiedzieć, co otrzymujesz.
Być może zastanawiasz się, jak woda natleniona ma się do wody gazowanej. Podczas gdy obie mają bąbelki, musowanie w wodzie gazowanej pochodzi z dwutlenku węgla. Bąbelki w wodzie utlenionej pochodzą z tlenu. Obie dają podobne odczucia w ustach, choć woda utleniona jest zwykle mniej gazowana.
Podsumowanie: Woda utleniona jest powszechnie wybierana do nawadniania podczas ćwiczeń, ale można ją pić w dowolnym momencie. Jest to tylko jeden z rodzajów wody funkcjonalnej i chociaż wszystkie obiecują korzyści zdrowotne, dowody nie są mocne dla większości z nich. Zawsze czytaj etykietę, aby wiedzieć, co pijesz.
Woda utleniona - zastosowanie w kosmetyce
Dzięki wodzie utlenionej możesz też bezpiecznie rozjaśnić włosy. Wystarczy zmieszać wodę utlenioną z wodą w proporcji 1:1. Podobno woda utleniona to także sprawdzony sposób na cellulit. Zwolenniczki tej metody pozbywania się pomarańczowej skórki najpierw robią masaż miejsc dotkniętych cellulitem, a następnie namoczonym w wodzie utlenionym wacikiem nacierają skórę. Jeżeli masz żółte i przebarwione paznokcie, wykonaj pastę wybielającą. Wymieszaj ze sobą sodę oczyszczoną i wodę utlenioną tworząc gęstą pastę. Nanieś ją na paznokcie i dokładnie wcieraj przez kilka minut. Na koniec spłucz pastę i osusz ręce.
Pamiętaj, że do celów kosmetycznych używa się wody utlenionej w stężeniu jedynie 1-1,5%. Wody utlenionej w celach kosmetycznych nie można stosować przed dłuższy czas, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia przebarwień i wywołać reakcje uczuleniowe. Istnieje też ryzyko, że po wypryskach pozostaną blizny. Poza tym woda utleniona może doprowadzić do przesuszenia skóry, której reakcją obronną jest dodatkowa stymulacja gruczołów łojowych do jeszcze intensywniejszej pracy – efekt więc może być zupełnie odwrotny od oczekiwanego.
- Outcomes After High-Concentration Peroxide Ingestions, www.annemergmed.com/article/S0196-0644(16)31389-0/abstract
- Nieumywakin I., „Woda utleniona na straży zdrowia”, wyd. Hartigrama, Warszawa 2008
Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną – co trzeba wiedzieć?
Woda utleniona jest ogólnie dostępna. Do tego kosztuje tylko kilka złotych, a ma szereg rozmaitych zastosowań. Dzięki temu, że zawiera nadtlenek wodoru świetnie rozjaśnia. Właśnie, dlatego wiele kobiet stosuje ten środek do domowego zabiegu rozjaśniania włosów. To stary patent, który już dawno temu wykorzystywały nasze babcie i mamy.
Trzeba pamiętać, że woda utleniona może bardzo osłabić kondycję naszych włosów. Jeśli już są kruche i mocno wypadają lepiej zrezygnuj z tej metody. Po zabiegu będzie jeszcze gorzej! Zauważysz pogorszenie stanu kosmyków, pojawi się ich nadmierne łamanie, a nawet rozdwajanie.
Zawsze wykonaj próbę przed przeprowadzeniem zabiegu w miarę w mało widocznym miejscu, na przykład na karku. To pozwoli wyeliminować reakcję alergiczną i inne niebezpieczne sytuacje, takie jak odbarwienia skóry, tudzież mocne uszkodzenie włosów. Odczekaj 24 godziny, aby wynik był prawidłowy!
Po rozjaśnianiu włosów należy stosować odpowiednie kosmetyki. Łatwo o przesuszenie kosmyków, poza tym potrzebują one wzmocnienia i odżywienia. W drogeriach, a także w salonach fryzjerskich znajdziesz mnóstwo preparatów, między innymi maski oraz odżywki. Warto używać kilku jednocześnie, aby znacząco poprawić kondycję włosów.
Charakterystyka wody utlenionej
Dezynfekcja, którą kupujemy w aptece to zaledwie 3%-owy roztwór nadtlenku wodoru, który w czystej postaci jest tak naprawdę bladoniebieską cieczą o lepkości nieco większej niż woda. Powód, dla którego H202 jest sprzedawany w tak dużym rozcieńczeniu jest bardzo prosty – jest to substancja niezwykle silna, uważana za jeden z najmocniejszych utleniaczy, słabszy jedynie od fluoru. Woda utleniona ma przy tym zdolność do spontanicznego rozkładu na wodę, tlen i energię, co widać właśnie przy owym pienieniu się roztworu dezynfekującego. W procesie rozkładu z jednej objętościowej części H2O2 powstaje aż 20 części tlenu! 3% roztwór jest znacznie mniej stabilny niż czysta woda utleniona, dzięki czemu rozpada się szybciej.
Chemiczna strukura cząsteczki wody utlenionej: H202, źródło: Wikipedia