"Gładkość bez granic - Depilacja worka mosznowego"
Świerzb – objawy
Jakie są objawy świerzbu? Zmiany skórne, które towarzyszą świerzbowi, często mają miejsca w okolicach nadgarstka, na bocznej powierzchni palców, tułowia, pępka, pasa, na zgięciach stawowych i fałdach skóry czy w okolicy brodawek sutkowych u kobiet. U mężczyzn świerzb często pojawia się w miejscach intymnych, np. w okolicy prącia i worka mosznowego. U kobiet przykre zmiany skórne uaktywniają się głównie na wargach sromowych czy na skórze w okolicy krocza. U dzieci świerzb atakuje głównie skórę na stopach oraz na dłoniach.
Głównym, jednym z najbardziej uciążliwych objawów świerzbu jest swędzenie. Świąd uaktywnia się przede wszystkim w nocy. Jest tak uciążliwy, że przeszkadza w spaniu. Nasilone drapanie nie tylko nie zmniejsza objawów, ale może je pogarszać – pasożyty mogą być bowiem przenoszone w inne miejsca. Nie można także pomijać bardzo charakterystycznych zmian skórnych. Są to: grudki, pęcherzyki, krostki czy nory wydrążone w warstwie rogowej naskórka, czyli tzw. nory świerzbowcowe.
Depilacja laserowa bikini – jak dbać o skórę po zabiegu?
Częstym objawem po zabiegu depilacji laserowej bikini jest lekki obrzęk i zaczerwienienie się skóry. Stan ten trwa od kilku godzin do kilku dni po zabiegu. W tym czasie szczególnie zadbaj o skórę i bezwzględnie stosuj się do zaleceń osoby przeprowadzającej zabieg [3]. Możesz zastosować kremy i maści o właściwościach kojących i chłodzących , aby zredukować nieprzyjemne uczucie. Parę dni po depilacji unikaj gorących kąpieli i sauny, a także kąpieli w basenie. Nie aplikuj kosmetyków i preparatów zawierających alkohol. Przez tydzień po zabiegu nie stosuj również peelingu, natomiast do 2 tygodni unikaj opalania i stosowania samoopalacza [2].
Chociaż zabieg depilacji laserowej jest bezpieczną procedurą, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania jej. Wyróżnia się przeciwwskazania bezwzględne oraz względne [4]. Do bezwzględnych należą:
- choroby nowotworowe,
- trwająca chemioterapia,
- ciąża i karmienie piersią,
- tatuaż w miejscu zabiegu,
- obecność metalowych implantów w ciele,
- nadwrażliwość na światło,
- świeżo przebyte zabiegi chirurgiczne,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- łuszczyca,
- świeża opalenizna,
- skłonność do przebarwień,
- aktywne wirusowe, grzybicze lub bakteryjne infekcje skóry,
- trwająca antybiotykoterapia,
- padaczka,
- przyjmowanie na stałe leków fotouczulających,
- bielactwo,
- atopowe zapalenie skóry,
- posiadanie włosów koloru rudego, siwego i bardzo jasnego blondu – włosy takie nie mają dostatecznej ilości melaniny, co wyklucza prawidłowe wykonanie zabiegu.
Przeciwwskazania względne to:
- niektóre schorzenia hormonalne (szczególnie nadczynność i niedoczynność tarczycy) – przed zabiegiem depilacji należy skonsultować się z lekarzem,
- arytmia, niewydolność krążenia (decyduje lekarz prowadzący) [4, 6].
Co wywołuje świerzb na nogach i innych częściach ciała?
Jak już wspomnieliśmy, świerzb jest wywoływany przez świerzbowiec ludzki. Jego okres wylęgania się wynosi od kilku dni do 2-3 tygodni. Pierwsze dolegliwości pojawiają się zazwyczaj od 3 do 6 tygodni od zakażenia. Warto pamiętać, że świerzbowiec poza organizmem człowieka ginie w przeciągu dwóch dni. Doskonale jednak rozwija i rozmnaża się w ludzkiej skórze, gdzie jest w stanie przetrwać naprawdę długo.
Zapłodniona samica świerzbowca drąży tunele w warstwie rogowej naskórka i żywi się keratyną, która zawarta jest w skórze. W norce, którą wydrąży samica, składanych jest od 2 do 3 jaj dziennie. Ile wynosi pełny cykl rozwojowy świerzbowca? Zazwyczaj około 3 tygodni. Namnażaniu jaj sprzyja podwyższona temperatura. Swędzenie, miejscowe zapalenie skóry, wykwity – to nic innego jak reakcje organizmu na wydzieliny pochodzące od pasożyta. Rozwój objawów chorobowych wynosi od 2 do 6 tygodni od momentu zakażenia.
Jak wygląda zarażenie świerzbem? Najczęściej dochodzi do niego wskutek bezpośredniego kontaktu ze skórą, która już jest zainfekowana. Do zakażenia raczej jednak nie dojdzie przez podanie ręki. Niezbędny jest dłuższy i bliższy kontakt, np. stosunek seksualny. Często zarażają się też od siebie domownicy. Wspólne korzystanie z tych samych przestrzeni, naczyń, przedmiotów, spanie w jednej pościeli – to wszystko może sprzyjać zakażeniu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na małe dzieci. Te często zarażają się przez wspólną zabawę albo nieodpowiednią higienę.