Depilacja Woskiem a Ciąża - Bezpieczeństwo i Wskazówki
Bezpieczna depilacja bikini w ciąży
Jak łatwo zauważyć, każda z wymienionych metod trwałego usuwania owłosienia wiąże się z ryzykiem lub dyskomfortem. Żadna w związku z tym z nich nie nadaje się do jednoznacznej rekomendacji pozytywnej.
Co zrobić w takiej sytuacji? Wszak większość kobiet chce wglądać zdrowo i czuć się świeżo także w czasie ciąży, co więcej – tak czy inaczej owłosienie z okolic łonowych dobrze jest usunąć przed porodem.
Okazuje się, że najbardziej godnym polecenia akcesorium w tym przypadku jest zwykła maszynka do golenia. Nie usuwa ona włosów w sposób trwały, golenie w związku z tym należy powtarzać codziennie lub co kilka dni. Nie wiąże się to jednak z żadnym większym obciążeniem, poza niewygodą.
Co naturalne, tego typu depilacja bikini w ciąży jest mocno utrudniona w ostatnich miesiącach. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc partnera.
Metody depilacji polecane w ciąży
- Najbezpieczniejszym dla przyszłej mamy sposobem usuwania zbędnych włosków jest ich ogolenie, najlepiej za pomocą specjalnie wyprofilowanej golarki dla kobiet. Oczywiście, ten sposób ma wady, bo już po kilku dniach włoski zaczynają odrastać . Jednak, w odróżnieniu od pozostałych sposobów ta metoda niesie za sobą najmniejsze ryzyko podrażnień i ewentualnych powikłań. Golimy się zawsze „pod włos”, uprzednio zmiękczając włoski żelem pod prysznic lub – lepiej – pianką lub żelem do golenia dla kobiet. Jeśli w trakcie golenia zadraśniesz skórę, trzeba ją zdezynfekować Octeniseptem lub wodą utlenioną.
- Bezpieczna jest także większość kremów do depilacji. Te „normalne” nie powinny zaszkodzić skórze, ale ze względu na to, że podczas ciąży może się ona zrobić wrażliwsza, lepiej używać kremów do depilacji przeznaczonych do skóry wrażliwej, delikatnej. Przed zabiegiem warto zrobić sobie próbę uczuleniową, smarując odrobiną kremu skórę na nadgarstku lub za uchem. Krem nakładamy na czystą i suchą skórę, usuwając po 3-5 minutach za pomocą specjalnej szpatułki. Usunięte w ten sposób włoski odrastają po kilku dniach. Po depilacji nogi trzeba umyć, usuwając resztki preparatu, a potem nałożyć na skórę krem kojący, który złagodzi ewentualne podrażnienia i zapobiegnie wrastaniu włosków lub zapaleniu mieszków włosowych.
Jak depilować nogi, mając przed sobą wielki brzuch?
Na pewno nie po omacku – macając na oślep nie nałożysz dokładnie kremu, a maszynką możesz się pozacinać. Najlepiej usiądź na taborecie przed lustrem, a nogi rozchyl tak, by brzuch znalazł się między nimi – w takiej pozycji sięgniesz nawet do kostki. Jeśli jednak poczujesz dyskomfort, o pomoc przy depilacji poproś partnera albo przyjaciółkę.
Depilacja laserowa a ciąża
Depilacja laserowa w ciąży zdecydowanie nie jest wskazana. Dokładne oddziaływanie tego typu urządzeń na płód nie jest znane, zakłada się jednak, że może istnieć ryzyko dla płodu związane z wnikaniem wiązek światła w głąb ciała.
Poza tym, nawet u kobiet które na co dzień dobrze znoszą laserowe usuwanie włosów (co wcale nie jest regułą), zwiększona tkliwość w czasie ciąży może powodować bardzo silną reakcję bólową.
Dyskomfort z tym związany stać się zaś może przyczyną pokaźnej dawki stresu, niepotrzebnej ani przyszłej mamie, ani jej dziecku.
Dodatkowo należy wspomnieć, że laser powoduje niekiedy powstawanie nieestetycznych plam na ciele – w czasie ciąży, w związku z działaniem hormonów, prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu reakcji jest zwielokrotnione.
DEPILACJA w CIĄŻY - które metody są dozwolone, a których lepiej unikać
Jak bezpiecznie depilować skórę podczas ciąży? Ciąża to czas delikatności, również w pielęgnacji. Dlatego nie wszystkie metody depilacji są teraz dozwolone. Które można stosować, a których nie?
Spis treści
Gładka skóra podczas ciąży bywa pielęgnacyjnym wyzwaniem. Nie tylko dlatego, że czas oczekiwania na dziecko bywa ubarwiany nagłymi niespodziankami w postaci podrażnień czy reakcji alergicznych na znane i lubiane dotąd przez skórę kosmetyki. Również z tego powodu, że usuwanie włosków na łydkach czy w okolicach bikini z dużym brzuchem, który wszystko zasłania, jest – delikatnie mówiąc – średnio komfortowe. A depilować trzeba się regularnie ze względu i na swoje dobre samopoczucie, i na comiesięczne wizyty u ginekologa, wreszcie – tuż przed porodem, kiedy brak włosków ułatwia sprawę.
Tyle tylko, że nie wszystkie metody będą teraz odpowiednie. Przyczyna jest prosta – składniki części kosmetyków oraz niektóre metody mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę przyszłej mamy. No i pośrednio zaszkodzić rozwijającemu się maleństwu. Pośrednio – bo ani substancje, ani urządzenia służące do depilacji nie mają z dzieckiem żadnego kontaktu, jednak stres mamy wywołany dyskomfortem podczas zabiegu ma wpływ na dziecko. Choćby dlatego depilując skórę podczas ciąży lepiej zwracać uwagę i na skład kosmetyków, i na rodzaj zabiegów. Co wolno, a czego nie?
