Depilacja Woskiem a Ciąża - Bezpieczeństwo i Wskazówki
Depilacja a ciąża – jak to właściwie wygląda?
Podczas ciąży cały twój organizm się zmienia. Owłosienie na całym twoim ciele może być bardziej widoczne. Na skutek zmian hormonalnych włosy stają się liczniejsze, mocniejsze i ciemniejsze. Jak zabrać się za depilację w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku? Na szczęście w okresie ciąży możesz swobodnie depilować całe ciało. Wybierz do tego jednak odpowiednią metodę.
Podczas ostatnich kilku tygodni ciąży zauważysz u siebie ciemniejący pionowy pasek włosów na brzuchu. Jest to tzw. linea negra. Zwykle w tym miejscu znajduje się linia biała, jaśniejsza niż reszta skóry torsu. Jednak gdy twój organizm produkuje większe ilości progesteronu i melaniny, włoski te (jak i inne, na całym ciele) stają się znacznie ciemniejsze. Jest to całkowicie normalny, naturalny proces.
Oczywiście możesz po prostu pozostawić te włoski samym sobie. Depilacja w ciąży nie jest konieczna – po porodzie hormony i owłosienie wrócą do normy. Jednak dla niektórych jest to poważny problem. Ciemna kreska na brzuchu nie wygląda zbyt ładnie. Często w tym momencie pojawia się chęć depilacji brzucha w ciąży. Czy jest to bezpieczne? Owszem, lecz tylko jeśli użyjesz nieinwazyjnych metod i nieuczulających substancji.
Jaką metodę depilacji stosować w ciąży?
Wiesz już co nieco o tym, jak wygląda depilacja w ciąży. Teraz czas się dowiedzieć, jaka depilacja w ciąży jest najbezpieczniejsza dla ciebie i twojego dziecka. Nie wszystkie popularne metody usuwania zbędnego owłosienia sprawdzą się dla ciebie w tym czasie.
Depilacja woskiem w ciąży
Jest to stosunkowo bezpieczna metoda, zalecana kobietom w ciąży. Wstrzymaj się jednak od używania na sobie gorącego wosku w trzecim trymestrze. W tym czasie istnieje ryzyko przedwczesnego porodu i musisz szczególnie uważać, aby tego nie spowodować. Depilacja woskiem w ciąży powinna być wykonywana u wprawionej kosmetyczki, która zadba o twoje całkowite bezpieczeństwo i jak największy komfort.
Depilacja w czasie ciąży pastą cukrową
Taka depilacja w ciąży jest jedną z lepszych metod. Jest to łagodniejsza wersja depilacji woskiem – nieco mniej bolesna, choć też mniej skuteczna. Również wyrywa włoski z cebulkami, choć mogą one nieco szybciej odrastać. Ta depilacja w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczna – wykorzystuje proste, naturalne składniki i można wykonywać ją na zimno, a więc bez ryzyka poparzenia. Jedyny minus tej metody to czas. Trzeba dojść do wprawy, aby nauczyć się szybko i skutecznie wyrywać włoski cukrem. Ewentualnie możesz zawierzyć też ten zabieg kosmetyczce, która zrobi to za ciebie.
Zabieg depilacji w ciąży pastą cukrową nadal wiąże się z wyrywaniem włosków. Cukier przykleja się tylko do włosów, nie do samej skóry. Dlatego też jest to mniej bolesne niż wosk. Jednak lepiej sprawdzić, jak to wygląda w twoim indywidualnym przypadku. Najlepiej wykonać test jeszcze przed zajściem w ciążę lub tylko na niewielkim fragmencie skóry.
Krem do depilacji w ciąży
Depilacja kremem w trakcie ciąży, mimo że jest bezbolesna, jest raczej odradzana. Ta pozornie nieinwazyjna substancja zawiera niestety wiele drażniących, chemicznych substancji. Są to m.in. różne kwasy, siarczki i inne związki zdolne uszkodzić twoją delikatną skórę. Co prawda nie istnieją konkretne badania potwierdzające szkodliwość kremu do depilacji w ciąży, jednak lepiej tego unikać. W tym szczególnym czasie używaj raczej naturalnych, stuprocentowo bezpiecznych metod.
Metody depilacji odradzane w ciąży
Wosk i depilator zapewniają gładką skórę na dłużej, bo obie te metody usuwają włoski z cebulkami. Ale podczas ciąży lepiej z nich zrezygnować z dwóch powodów. Pierwszy to ból i stres, jaki zwykle odczuwalny jest podczas takiej depilacji. Podczas stresu organizm mamy wydziela hormon kortyzol, który w pewnym stopniu dociera do płodu, i – w zależności od stopnia nasilenia – może zostawić po sobie niekorzystne ślady. Udowodniono, ze powtarzający się lub bardzo nasilony stres przyszłej mamy może skutkować większą nerwowością dziecka, a nawet wadami jego układu nerwowego.
Obie te metody mogą być również podczas ciąży przyczyną silnych podrażnień skóry i zapalenia mieszków włosowych. Dodatkowo rozgrzany wosk rozszerza ścianki naczynek krwionośnych, co podczas ciąży może wywołać brzydkie „pajączki”. Ze względu na ból odradzana jest także depilacja pastą cukrową w gabinecie. W ciąży lepiej nie stosować również dyskietek depilacyjnych, czyli aparacików, za których pomocą włoski są delikatnie wycierane. Tu największym przeciwwskazaniem jest możliwość podrażnień, do których czasem dochodzi w trakcie tego zabiegu.
Depilacja w ciąży – jakie metody depilacji powinnaś stosować w czasie ciąży?
Każda kobieta chce czuć się pięknie codziennie. Ciąża nie powinna być od tego wyjątkiem. Jak wygląda depilacja w ciąży? Czy da się usunąć niechciane włoski bezpiecznie, ale na dłuższy czas niż pozwala na to maszynka? Poznaj nasze porady.
Ciąża to szczególny czas. Każda kobieta przeżywa go inaczej. Wiąże się z nim wiele wyrzeczeń, ale też niesamowitej radości i ekscytacji na nadchodzące nowe życie. Podczas tych 9 miesięcy przyszła mama robi wszystko, co tylko w jej mocy, aby zapewnić zdrowy i bezpieczny rozwój swojemu dziecku. Jednocześnie każda z nas chce zawsze wyglądać atrakcyjnie i dbać również o siebie. W związku z tym nasuwa się pytanie – czy depilacja w ciąży jest wskazana?

Depilacja woskiem w ciąży
Depilacja woskiem w ciąży zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem, nawet w przypadku kobiet, które dotychczas w ten właśnie sposób usuwały owłosienie.
Powody są przynajmniej trzy:
- już na co dzień używanie wosku może być bardzo bolesne. W ciąży ból może się okazać nie do wytrzymania,
- nawet w przypadku skóry przywykłej do tego typu depilacji, w ciąży może o sobie dać silne podrażnienie, niewykluczona jest też reakcja alergiczna. Możliwe są rozległe siniaki. Reakcja ciała na wosk i jego mechaniczne działanie jest w tym szczególnym okresie nieprzewidywalna,
- depilacja woskiem w ciąży wiąże się z miejscowym nagrzewaniem ciała, co nie powinno mieć miejsca, zwłaszcza na brzuchu i w okolicach intymnych. Jest to generalna zasada – każde zwiększanie ciepłoty, zwłaszcza w I i III trymestrze grozi wywołaniem skurczów, a tym samym – przedwczesnym rozwiązaniem ciąży.
