Depilacja woskiem a solarium - co wybrać?

Depilacja woskiem – jakie daje efekty?

Dzięki depilacji woskiem mamy możliwość usunięcia dużej ilości włosów ze znacznego obszaru ciała. Uzyskany efekt usunięcia owłosienia jest natychmiastowy i zazwyczaj bardzo zadowalający. Dodatkowo, prawie każdy obszar ciała można poddać depilacji. Sprawdzi się w przypadku miejsc takich jak nogi, okolice bikini, pachy i ręce. Przy użyciu tej metody panie mogą również usuwać niechciane owłosienie z twarzy [4].

Przez depilację woskiem uzyskuje się efekt podwójnie gładkiej skóry . Poza niechcianym owłosieniem, wosk zrywa także wierzchnią, martwą warstwę naskórka, działając jak peeling. Skóra jest dzięki temu dodatkowo oczyszczona i doskonale wchłania balsamy lub inne preparaty, które warto zastosować po depilacji.

Jak przygotować się do depilacji woskiem?

Piękne, gładkie nogi to marzenie każdej kobiety. Ale i mężczyźni coraz częściej poddają się zabiegowi depilacji, naturalnie wykonując ją w innych miejscach ciała, i to nie tylko latem. Najpopularniejszym sposobem pozbywania się owłosienia, poza goleniem, jest depilacja woskiem. Które miejsca najchętniej są depilowane? Jak przygotować się do depilacji i o czym pamiętać po jej wykonaniu?

Według badania "Rynek usług kosmetycznych w Polsce. Trendy, kierunki rozwoju, strategie i metody działania" najpopularniejszymi zabiegami przeprowadzanymi w salonach kosmetycznych są: pielęgnacja twarzy (zwłaszcza oczyszczanie), masaże, regulacja i henna brwi oraz depilacja woskiem. Wszystkie je łączy krótki czas wykonania, niewielka cena oraz widoczność efektów od razu po zakończeniu wykonywania procedury. Na samą depilację decyduje się około 6,6% wszystkich klientów, przy czym coraz więcej jest wśród nich mężczyzn (choć nadal przeważają kobiety). To duża liczba, która stale wzrasta.

Które obszary najczęściej poddawane są depilacji woskiem? Przede wszystkim nogi, górna warga (tak zwany wąsik), okolice intymne, brwi oraz pachy. Nieco mniej popularne są ręce, brzuch, plecy, broda, przedramiona, ramiona, szyja, klatka piersiowa, kark i pośladki. Każdy z tych zabiegów trwa nie więcej niż kilka chwil, a na mniejsze obszary (na przykład wąsik) nie trzeba się zazwyczaj nawet wcześniej umawiać w gabinecie. Jeden zabieg wystarcza na średnio trzy-cztery tygodnie, przy czym miesiąc to wartość dla kobiet o jasnych włosach. Po jego wykonaniu okolica przez dwa-trzy dni może pozostać lekko zaczerwieniona. Nie ma się jednak co martwić - w praktycznie wszystkich przypadkach dolegliwość ta znika samodzielnie. Zaznaczmy też, że każda kolejna depilacja woskiem powinna boleć nieco mniej, gdyż cebulki włosowe będą już osłabione przez poprzedni zabieg.

Depilacja woskiem – wady i zalety

Depilacja woskiem należy do jednych ze sposobów pozbycia się niechcianego owłosienia. Jest to zabieg, który można wykonać zarówno w warunkach domowych, jak i w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Jakie są wady i zalety tego sposobu depilacji oraz na czym polega ta metoda?

Depilacja woskiem należy do jednych z najpopularniejszych mechanicznych sposobów pozbywania się niechcianego owłosienia. Metoda ta jest dość szybka, skuteczna, a także można ją stosować na różnych częściach ciała [1].

Depilacja ta polega na nakładaniu na skórę półpłynnego wosku , ogrzanego do odpowiedniej temperatury. Następnie przy pomocy paska fizelinowego odrywa się go szybkim, zdecydowanym ruchem w przeciwną stronę do wzrostu owłosienia. Skuteczność depilacji zależy od długości włosków – powinny one mierzyć około 0,5 cm [4].

Depilacja woskiem – w domu czy u kosmetyczki?

Depilacja woskiem jest zabiegiem, który może być wykonywany zarówno we własnym domu, jak i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jest to możliwe dzięki pojawianiu się coraz nowszych i bardziej profesjonalnych produktów do użytku domowego. Jednak poprawne wykonanie zabiegu może, szczególnie przy pierwszych próbach, sprawiać pewne problemy . Dlatego też warto chociaż początkowo wybrać wizytę u wykwalifikowanej kosmetyczki.

Przede wszystkim wosk do depilacji wymaga podgrzania do odpowiedniej temperatury. Niezbędne jest także poprawne nałożenie preparatu i oderwanie go już po zastygnięciu. Zbyt gwałtowne zerwanie może spowodować powstawanie siniaków lub nawet uszkodzenie skóry . Natomiast zbytnie podgrzanie wosku może doprowadzić do poparzeń.

W warunkach domowych depilację najłatwiej jest przeprowadzić przy użyciu gotowych pasków z woskiem, które w zależności od producenta trzeba wstępnie rozgrzać w dłoniach lub nie. Następnie należy nałożyć je na fragment skóry, z którego chcemy pozbyć się owłosienia i zdecydowanym ruchem zerwać. Dostępne są także zestawy z woskiem, które po rozpuszczeniu np. w gorącej wodzie możemy samodzielnie zaaplikować na wybrany obszar skóry. Potem, po przyklejeniu fizeliny, czeka się do zastygnięcia przed oderwaniem paska.

Można spotkać również zestawy z elektrycznym podgrzewaczem wosku z termostatem. Dzięki temu uzyskany preparat do depilacji ma odpowiednią temperaturę. Mając takie urządzenie, można dokupować wosk w postaci granulek lub peletek i rozpuszczać go. W zależności od rodzaju produktu, nie zawsze konieczne jest używanie fizeliny do odrywania, lecz można zrywać zastygnięty wosk bezpośrednio ze skóry [1].

Zalety i wady depilacji woskiem

Depilacja woskiem, jak każda metoda ma wady i zalety. Do plusów zdecydowanie należy cena – zabieg jest znacznie tańszy niż np. depilacja laserowa. W stosunkowo krótkim czasie pozwala pozbyć się niechcianych włosów nawet z dużych partii ciała [2]. Na uwagę zasługuje również długotrwały efekt , który utrzymuje się od 4 do nawet 30 dni (w zależności od indywidualnych cech) [4].

Włos jest bowiem wyrywany razem z cebulką, co uniemożliwia jego odrastanie [3]. Regularne stosowanie depilacji woskiem osłabia owłosienie , a każda kolejna depilacja jest mniej bolesna [2].

Niestety znane są także minusy tej metody. Przede wszystkim nie nadaje się ona dla osób wrażliwych na ból . Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie skóry , dlatego lepiej unikać w tym czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Czasem zdarza się też, że odrastające włosy wrastają w skórę , co może prowadzić do powstawania blizn. Na szczęście nie są to częste przypadki i zależą raczej od indywidualnych predyspozycji danej osoby [2].

Trendy, kierunki rozwoju, strategie i metody działania najpopularniejszymi zabiegami przeprowadzanymi w salonach kosmetycznych są pielęgnacja twarzy zwłaszcza oczyszczanie , masaże, regulacja i henna brwi oraz depilacja woskiem.

Czytaj dalej...

oceń długość włosków minimalna długość włosa to 0,5cm przy użyciu standardowego wosku paskowego, natomiast przy użyciu naszego autorskiego wosku Magic Wax minimalna długość włosa to 1 cm wybierz wosk.

Czytaj dalej...

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...