Depilacja woskiem - opis zabiegu, wskazówki i porady
Odpowiednie przygotowanie do depilacji
Kluczem do osiągnięcia pożądanych efektów jest odpowiednie przygotowanie nóg do depilacji. Na około dobę przed planowanym zabiegiem, warto wykonać peeling, dzięki któremu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka. Przed przystąpieniem do golenia nóg, należy dokładnie oczyścić skórę, najlepiej za pomocą mydła oraz wody. Nie stosujmy żadnych nowych kosmetyków, które mogą wywołać reakcję alergiczną.
Następnie skórę delikatnie osuszamy przy pomocy ręcznika. Ważne, aby nie pocierać nim o nogi, co również może prowadzić do podrażnień. Niektórzy radzą, aby depilacji woskiem nie wykonywać w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, jednak jest to związane wyłącznie z bólem, który zazwyczaj jest wtedy nieco bardziej odczuwalny. Z medycznego punktu widzenia nie ma natomiast przeciwwskazań, aby depilacja woskiem miała miejsce nawet w czasie menstruacji.
Jak działa zabieg depilacji woskiem?
Rozgrzany, płynny wosk nakładany zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, dociera głęboko, więc jest w stanie usunąć włos wraz z cebulką. Takie usunięcie owłosienia powoduje, że odrastanie trwa długo, a włosy depilowane regularnie stają się rzadsze i cieńsze.
Metodę możemy stosować na wszystkich strefach ciała, najczęściej są to:
- wąsik,
- ręce,
- pachy,
- ramiona,
- nogi,
- pachwiny/bikini głębokie
Jeśli chodzi o depilację woskiem, nie ma ograniczeń ani wiekowych ani odnośnie płci. Depilują się nastolatki, osoby w wieku średnim i starsze . Z metody coraz częściej korzystają mężczyźni, którzy chcą pozbyć się nieestetycznego owłosienia na plecach i klatce piersiowej. Na rozpoczęcie zabiegów woskowania nigdy nie jest za późno, wystarczy podjąć decyzję i umówić się na wizytę.
Czy są przeciwwskazania do depilacji woskiem?
Przeciwwskazaniem do zastosowania depilacji woskiem są: rozszerzone naczynia włosowate lub żylaki, zapalenie żył, alergia na wosk, zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne i ropne skóry, zbyt krótkie włosy, skóra bezpośrednio po ekspozycji na słońce lub promienie UV.
Gorący wosk rozsmarowuje się na powierzchni ciała, po czym nakłada się na niego pasek materiału. Zabieg można również wykonać metodą bezpaskową, dobierając do depilacji odpowiedni rodzaj wosku. Kiedy wosk zastygnie, napina się skórę i materiał jest szybko zdejmowany (w przeciwnym kierunku do wzrostu włosów).
Zabieg depilacji zaleca się wykonać w gabinecie kosmetycznym , gdyż wykwalifikowana i doświadczona kosmetyczka wykona go profesjonalnie i bezpiecznie. Włosy muszą być wyrywane w odpowiedni sposób, natomiast materiał odpowiednio szybko oderwany, tak by nie spowodować przerwania ciągłości naskórka.