Trądzik różowaty - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia Ocznego

Dieta przy leczeniu trądziku różowatego

Trądzik różowaty w wielu przypadkach jest spowodowany złą dietą. Stwierdzono, że pokarmy zakwaszające organizm i powodujące zakwaszenie przewodu pokarmowego mają bardzo silny wpływ na powstawanie trądziku różowatego. Przede wszystkim lepiej unikać ostrych przypraw, ale zamiast mięsa używać łuskanych płatków zbożowych, zwłaszcza produktów takich jak proso, brokuły, marchew, cukinia i ryby. Wielu lekarzy podkreśla również naturalne antybiotyki takie jak czosnek, cebula, kapusta kiszona, ogórek kiszony, cytryna.

Co jeszcze stosować na trądzik różowaty? Leczenie warto uzupełnić odpowiednią pielęgnacją. Naskórek ze skłonnościami do niedoskonałości wymaga dokładnego oczyszczenia. Należy więc pamiętać o codziennym stosowaniu żelu do mycia twarzy oraz o regularnych maseczkach.

Opiekę nad delikatną skórą możesz wzbogacić o dermokosmetyki. Są to wyroby przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej. W ich składzie często znajdują się naturalne substancje, które odżywiają naskórek i poprawiają jego stan.

Trądzik różowaty – leczenie, objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty (łac. rosacea), to przewlekła choroba będąca zespołem objawów o różnej etiologii, należącą do nerwic naczynioworuchowych skóry. Trądzik różowaty jest przewlekłą zapalną chorobą skóry twarzy. Najczęściej dotyczy osób w wieku dojrzałym, który polega na występowaniu wykwitów rumieniowych, krostkowych i grudkowych. Rozwija się gwałtownie, na podłożu łojotoku oraz zaburzeń naczyniowych. Trądzik różowaty jest chorobą przebiegającą z okresami zaostrzenia i remisji. Jak przygotować skórę do codziennej pielęgnacji przy tym schorzeniu?

  • Co to jest trądzik różowaty?
  • Leczenie trądziku różowatego
  • Rokowanie i powikłania w trądziku różowatym
  • Przyczyny trądziku różowatego
  • Trądzik różowaty objawy
  • Początkowe objawy trądziku różowatego
  • Zalecane postępowanie w przypadku trądziku różowatego

Początkowe objawy trądziku różowatego

W początkowym stadium rozwoju choroby charakterystyczne jest występowanie na twarzy przemijającego rumienia. W późniejszym czasie pojawiają się zmiany grudkowe, krosty i rozszerzone naczynia krwionośne, co jest objawem różnicującym chorobę.

W zaawansowanym stadium rozwoju trądziku różowatego pojawiają się zmiany przerostowe. U mężczyzn często dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, powstawania guzów i nacieków. Objawom głównym może towarzyszyć pieczenie i świąd skóry.

Zmiany najczęściej lokalizują się w centralnej części twarzy (czoło, broda, nos, policzki). Zmiany mogą umiejscawiać się również na plecach i dekolcie, mogą zajmować okolice zauszne i brzegi powiek.

  • Postać rumieniowa – u osób dotkniętych tym rodzajem trądziku występuje rumień przelotny lub przetrwały, zmiany lokalizują się na twarzy. Okresowo dochodzi do rozwoju grudek i krostek.
  • Postać grudkowo-krostowa – w tej postaci choroby rumień występuje przetrwale. Zwykle obejmuje środkową część twarzy. Okresowo na skórze chorego pojawiają się krostki i grudki.
  • Postać przerostowo-naciekowa – skóra u osób chorujących na postać przerostowo-naciekową jest pogrubiała, jej powierzchnia jest nieregularna. Obecne są zmiany guzowate. Postać przerostowo-naciekowa najczęściej manifestuje się w postaci zmian w okolicy nosa, czoła, policzków i brody. U chorych dochodzi do zapalenia mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
  • Postać oczna – jest najtrudniejsza do zdiagnozowania. Pacjenci najczęściej trafiają do okulisty, zgłaszają przewlekłe stany zapalne brzegów powiek, rogówek i spojówek. Choroba objawia się łzawieniem, przekrwieniem spojówek, swędzeniem, pieczeniem oczu. Może występować światłowstręt i uczucie ciała obcego w oku. Objawy towarzyszące to zapalenie gruczołów Meiboma, nawracające jęczmienie i gradówki. Może występować infekcja gronkowcowa.
  • Postać ziarniniakowa – objawia się występowaniem żółtych, brązowych, czerwonych grudek i guzków, które mogą prowadzić do bliznowacenia. Zmainy występują wraz z niewielkim stanem zapalnym lub w skórze niezmienionej.

Trądzik różowaty - higiena i pielęgnacja skóry

Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę ochronną. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy zaleca się dermokosmetyki do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające i zmiękczające, takie które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej. W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Nie zaleca się również kosmetyków i leków miejscowych, które zawierają substancje drażniące oraz kosmetyków zawierających środki zapachowe, gdyż mogą podrażnić skórę.

Ważnym elementem wspomagającym leczenie trądziku różowatego jest odpowiednio skomponowana dieta. Należy w niej unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz żywności typu fast-food. Z diety należy wyeliminować także cukier i produkty o dużej zawartości cukru oraz produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym.

  • alkohol (w szczególności czerwone wino, ale zalecana jest także eliminacja mocnych alkoholi)
  • nadmierne ilości kawy i herbaty
  • pikantne oraz gorące potrawy.

Niektóre publikacje wskazują na konieczność ograniczania w diecie produktów bogatych w histaminę, są to przede wszystkim sery pleśniowe. Niewskazane jest spożywanie potraw zawierających siarczany, azotany oraz glutaminian sodu, czyli związki charakterystyczne dla przetworzonego mięsa oraz kuchni chińskiej.

Ogólne objawy trądziku różowatego

Objawy tego schorzenia nie są początkowo specyficzne. Rumień przelotny może wskazywać na wiele różnych dolegliwości, które nie muszą dotyczyć bezpośrednio skóry. Często jest wywołany czynnikami zewnętrznymi i przemija po kilkunastu minutach. Rumień przelotny często pojawia się w obrębie skóry wrażliwej oraz może być objawem podrażnienia związanego np. ze stosowanymi kosmetykami. Wyróżniamy cztery podtypy choroby. Każdy z nich wywołuje nieco inne objawy kliniczne.

Na sposób leczenia ma wpływ zarówno typ, jak i przebieg choroby. Czy można całkowicie wyleczyć trądzik różowaty? Niestety, w przypadku trądziku różowatego mamy do czynienia z chorobą nieuleczalną – leczenie jest objawowe. Ma ono na celu redukcję rumienia oraz poprawę ogólnego stanu skóry i samopoczucia chorego. Tradycyjne metody leczenia trądziku różowatego nie zawsze okazują się w tym przypadku skuteczne. Najlepszy efekt przynosi połączenie odpowiednio dobranego do potrzeb pacjenta leczenia farmakologicznego oraz właściwej pielęgnacji skóry (u osób z trądzikiem różowatym istotne jest dopasowanie kosmetyków do stanu cery) i unikanie czynników nasilających przebieg choroby.

Zminimalizować postęp choroby pozwala leczenie miejscowe. W leczeniu trądziku różowatego stosowany jest np. kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu i sulfacetamid sodu. Leczenie miejscowe uwzględnia również stosowanie antybiotyków.

Warto wiedzieć, że istotny wpływ na leczenie miejscowe trądziku ma niezaostrzająca jego objawów pielęgnacja wrażliwej skóry, którą mogą podrażniać nie tylko preparaty myjące, ale także kosmetyki do makijażu. Niekiedy w leczeniu trądziku stosuje się również m.in. fototerapię, krioterapię i elektroterapię.


10 sulfacetamid sodowy z 5 siarką oraz nadtlenek benzoilu, który przyspiesza eliminację zmian grudkowo-krostkowych i może być zalecany u pacjentów z postacią guzowatą oraz odmianą ziarniniakową trądziku różowatego.

Czytaj dalej...

Dodatkowo, niektórzy stosują rumianek w celach rozjaśnienia naturalnego odcienia włosów można uzyskać efekt rozjaśnienia nawet do kilku tonów, o ile naturalny odcień nie jest zbyt ciemny od jasnego po średni blond.

Czytaj dalej...

W przypadku trądziku, skuteczne leczenie zwykle obejmuje regularne oczyszczanie skóry, stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, unikanie czynników zaostrzających takich jak stres, niezdrowa dieta, brak snu oraz w niektórych przypadkach stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwzapalnych.

Czytaj dalej...

Dermaquest DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30 Terapeutyczny podkład kryjący SPF 30 - kolor 2W, 29,6 ml KUP TERAZ Dermaquest DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30 Terapeutyczny podkład kryjący SPF 30 - kolor 3N 29.

Czytaj dalej...