Depilacja woskiem w ciąży - Porady i Bezpieczeństwo

Depilacja woskiem w ciąży – czy jest bezpieczna?

Kobieta w ciąży ma obowiązek poinformować o swoim stanie osobę, która będzie przeprowadzała jakikolwiek zabieg kosmetyczny. Jest to kwestia bezpieczeństwa, gdyż nie wszystkie można wykonać w ciąży, a przynajmniej nie w każdym trymestrze. W kontekście depilacji woskiem zdania są podzielone. Lekarze ginekolodzy nie widzą przeszkód, aby w prawidłowo rozwijającej się ciąży móc pozbywać się włosków tą metodą.

Niemniej jednak obowiązują tutaj pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie zaleca się depilowania gorącym woskiem okolic bikini . Ponadto nie powinno się używać wosku w ciąży po raz pierwszy – trudno bowiem określić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna ani w jaki sposób na substancję zareaguje skóra. Kwestia odczuwania bólu w ciąży również jest dyskusyjna, dlatego kobiety o stosunkowo niskim progu bólowym powinny wybrać inną metodę depilacji. Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek komplikacji, występujących w czasie ciąży, o zgodę na przeprowadzenie zabiegu depilacji woskiem należy poprosić lekarza prowadzącego (podobnie jest w przypadku innych, nawet – wydawałoby się – prostych zabiegów kosmetycznych). Pozwala to upewnić się, że nie zaszkodzi on ani przyszłej mamie, ani dziecku.

Nadmierne owłosienie w ciąży – problem wielu kobiet

Pod wpływem działania hormonów włosy u kobiet ciężarnych stają się gęstsze, pełniejsze i bardziej lśniące. Zdecydowana większość jest z tego powodu zadowolona, jednak wyłącznie w przypadku, gdy mowa o włosach na głowie. Tymczasem warto pamiętać, że zasada ta dotyczy wszystkich włosów, znajdujących się na ciele kobiety – także tych pod pachami, na nogach czy w okolicach intymnych. W niektórych przypadkach dodatkowe owłosienie pojawia się nawet w rejonach twarzy, co dla wielu kobiet stanowi poważny powód do niepokoju.

Na szczęście nie ma przeciwwskazań, aby w czasie ciąży usuwać owłosienie – wręcz przeciwnie, jest to nawet zalecane, tak aby przyszła mama mogła poczuć się piękna. Daje jej to komfort psychiczny, co ma niemały wpływ na rozwijające się dziecko. Kobiety ciężarne muszą liczyć się jednak z pewnymi ograniczeniami – nie wszystkie metody depilacji będą dla nich w pełni bezpieczne.

Metody depilacji odradzane w ciąży

Wosk i depilator zapewniają gładką skórę na dłużej, bo obie te metody usuwają włoski z cebulkami. Ale podczas ciąży lepiej z nich zrezygnować z dwóch powodów. Pierwszy to ból i stres, jaki zwykle odczuwalny jest podczas takiej depilacji. Podczas stresu organizm mamy wydziela hormon kortyzol, który w pewnym stopniu dociera do płodu, i – w zależności od stopnia nasilenia – może zostawić po sobie niekorzystne ślady. Udowodniono, ze powtarzający się lub bardzo nasilony stres przyszłej mamy może skutkować większą nerwowością dziecka, a nawet wadami jego układu nerwowego.

Obie te metody mogą być również podczas ciąży przyczyną silnych podrażnień skóry i zapalenia mieszków włosowych. Dodatkowo rozgrzany wosk rozszerza ścianki naczynek krwionośnych, co podczas ciąży może wywołać brzydkie „pajączki”. Ze względu na ból odradzana jest także depilacja pastą cukrową w gabinecie. W ciąży lepiej nie stosować również dyskietek depilacyjnych, czyli aparacików, za których pomocą włoski są delikatnie wycierane. Tu największym przeciwwskazaniem jest możliwość podrażnień, do których czasem dochodzi w trakcie tego zabiegu.

Można jednak używać depilatory klasyczne w ciąży , trzeba jednak pamiętać, że depilacja w ciąży takim urządzeniem może wydawać się bardziej bolesna niż przed ciążą - skóra kobiet oczekujących dziecka pod wpływem zmian hormonalnych może być wrażliwsza na ból.

Czytaj dalej...

Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek komplikacji, występujących w czasie ciąży, o zgodę na przeprowadzenie zabiegu depilacji woskiem należy poprosić lekarza prowadzącego podobnie jest w przypadku innych, nawet wydawałoby się prostych zabiegów kosmetycznych.

Czytaj dalej...

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...

Co więcej, sprawdza się niemal u każdego różnica będzie polegać jedynie na liczbie zabiegów wymaganych do uzyskania pożądanego efektu oraz ewentualnej potrzebie powtarzania zabiegu co pewien czas o tym, w jakich wypadkach może pojawić się taka konieczność, opowiemy za moment.

Czytaj dalej...