Depilacja woskiem w ciąży - Porady od Mamaginekologa
Bezpieczna depilacja bikini w ciąży
Jak łatwo zauważyć, każda z wymienionych metod trwałego usuwania owłosienia wiąże się z ryzykiem lub dyskomfortem. Żadna w związku z tym z nich nie nadaje się do jednoznacznej rekomendacji pozytywnej.
Co zrobić w takiej sytuacji? Wszak większość kobiet chce wglądać zdrowo i czuć się świeżo także w czasie ciąży, co więcej – tak czy inaczej owłosienie z okolic łonowych dobrze jest usunąć przed porodem.
Okazuje się, że najbardziej godnym polecenia akcesorium w tym przypadku jest zwykła maszynka do golenia. Nie usuwa ona włosów w sposób trwały, golenie w związku z tym należy powtarzać codziennie lub co kilka dni. Nie wiąże się to jednak z żadnym większym obciążeniem, poza niewygodą.
Co naturalne, tego typu depilacja bikini w ciąży jest mocno utrudniona w ostatnich miesiącach. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc partnera.
Czy depilacja woskiem w ciąży jest bezpieczna, także w przypadku depilacji bikini?
Depilacja woskiem w ciąży jest uznawana za skuteczną i bezpieczną (choć dość bolesną) metodę pozbywania się niechcianego owłosienia. Warto pamiętać, że odporność na ból oraz wrażliwość skóry na depilację woskiem, w ciąży może się zmieniać, jednak ryzyko ewentualnych podrażnień i dyskomfortu jest mniejsze u kobiet, które korzystały z depilacji woskiem przed zajściem w ciążę.
Depilacja woskiem w ciąży (a także depilacja pastą cukrową) może być przeprowadzona w domu, albo w profesjonalnym salonie kosmetycznym.
Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka
Należy zadbać o zachowanie zasad higieny, a w przypadku salonów kosmetycznych wybierać jedynie te sprawdzone, o nienagannej opinii. Aby zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznej, depilacja woskiem w ciąży najbardziej polecana jest z użyciem preparatów, których ciężarna miała okazję używać przed.
Depilacja bikini w ciąży — czy wosk jest dobrym pomysłem na pozbycie się owłosienia intymnego? Depilacja woskiem w ciąży może być przeprowadzona w okolicy miejsc intymnych. Jednak warto pamiętać o zasadach opisanych powyżej.
Ze względu na powiększający się brzuszek, depilacja woskiem w ciąży w przypadku bikini jest najwygodniejsza w sprawdzonym salonie kosmetycznym. Pamiętajmy, aby depilacja bikini w ciąży była w miarę możliwości wykonana najpóźniej 7 dni przed spodziewanym terminem porodu.
Depilacja laserowa, a ciąża: zrobiłam laser w ciąży, czy mogłam zaszkodzić dziecku?
Depilacja laserowa w ciąży to temat, który interesuje wiele przyszłych mam, które marzą o trwałym pozbyciu się niechcianego owłosienia, jeszcze przed urodzeniem dziecka.
Choć nie ma jednoznacznych badań potwierdzających ryzyko dla płodu, większość specjalistów zaleca powstrzymanie się od depilacji laserowej w ciąży. Na wielu forach internetowych przyszłe mamy przyznają: Zrobiłam laser w ciąży, nie wiedząc, że spodziewam się dziecka — co mam teraz zrobić? Jeśli zrobiłam laser w ciąży, mogłam zaszkodzić maluszkowi?.
Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka
Depilacja laserowa w ciąży nie została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla ciężarnej oraz nienarodzonego dziecka, głównie ze względu na ograniczenia etyczne (nie przeprowadza się tego typu eksperymentów na kobietach w ciąży). Jednak laseroterapia jest odradzana także ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży oraz laktacji.
Jeśli przyszła mama martwi się, że zrobiła laser w ciąży, nie powinna stresować się na zapas. Najważniejsze jest zaprzestanie dalszych zabiegów depilacji laserowej w ciąży.
Na najbliższej wizycie u ginekologa/położnej warto poinformować o tym, że zrobiła laser w ciąży. Specjalista z pewnością wyczerpująco odpowie na wszystkie pytania, dotyczące ryzyka depilacji laserowej w ciąży i na bieżąco, podczas każdej wizyty, będzie kontrolować dobrostan płodu oraz stan zdrowia ciężarnej.
Podsumowując temat: depilacja laserowa, a ciąża, a także inne formy laseroterapii (np. w formie różnych zabiegów kosmetycznych czy fizjoterapeutycznych), jest przeciwwskazana w okresie ciąży i laktacji.