Depilacja woskiem - piękno przychodzi z wytrwałości
Zalety depilacji woskiem:
- natychmiastowy efekt po zabiegu,
- zaletą depilacji woskiem jest 3-4 tygodniowa przerwa między zabiegami . Podczas tego czasu możemy cieszyć się gładką skórą.
- regularnie wykonywana depilacja woskiem osłabia włoski, które z czasem stają się delikatniejsze i cieńsze,
- m ożesz depilować każdą okolicę ciała (nogi, okolice bikini, ręce, brwi),
- w przeciwieństwie do innych metod, depilacja woskiem nie powoduje świądu i pieczenia po zabiegu,
- p rzy depilacji woskiem usuwamy włos w całości, wraz z jego korzeniem, co warunkuje długotrwały efekt. Przy ciemnych włosach po goleniu szybko pojawiają się widoczne ciemne punkty pod skórą. Depilacja woskiem zapewnia idealnie gładką skórę bez ciemnych punktów,
- w oskowanie działa też jak peeling, podczas odrywania wosku zostają usunięte powierzchowne warstwy martwego naskórka co potęguje efekt super gładkiej skóry.
- stosuj zabiegi regularnie, pozwala to utrzymywać efekt,
- nawilżaj skórę przed i po zabiegu. Przesuszona skóra to również suche i łamliwe włoski, co przy depilacji woskiem może powodować ich urwanie, a nie wyrwanie. Zdrowa i nawilżona skóra jest sprzymierzeńcem efektów każdego zabiegu depilacji,
- przed samym zabiegiem nie stosuj tłustych balsamów – utrudniają przyleganie wosku,
- złuszczaj naskórek, wykonując regularne peelingi ciała. Możesz zacząć już w 3-5 dobie po zabiegu. Zminimalizuje to wrastanie włosków oraz poprawi mikrokrążenie wpływając na odżywienie skóry,
- stosuj profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji skóry po depilacji woskiem,
- stosuj preparat opóźniający odrost włosów,
- nie zapominaj o filtrach słonecznych. Stosuj je codziennie, na wszystkie odkryte partie ciała, szczególnie te poddane depilacji woskiem,
- oddaj się w ręce specjalistów, nie wykonuj zabiegów samodzielnie. Unikniesz dodatkowego stresu oraz zminimalizujesz ryzyko efektów ubocznych.
Odpowiednie przygotowanie do depilacji
Kluczem do osiągnięcia pożądanych efektów jest odpowiednie przygotowanie nóg do depilacji. Na około dobę przed planowanym zabiegiem, warto wykonać peeling, dzięki któremu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka. Przed przystąpieniem do golenia nóg, należy dokładnie oczyścić skórę, najlepiej za pomocą mydła oraz wody. Nie stosujmy żadnych nowych kosmetyków, które mogą wywołać reakcję alergiczną.
Następnie skórę delikatnie osuszamy przy pomocy ręcznika. Ważne, aby nie pocierać nim o nogi, co również może prowadzić do podrażnień. Niektórzy radzą, aby depilacji woskiem nie wykonywać w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, jednak jest to związane wyłącznie z bólem, który zazwyczaj jest wtedy nieco bardziej odczuwalny. Z medycznego punktu widzenia nie ma natomiast przeciwwskazań, aby depilacja woskiem miała miejsce nawet w czasie menstruacji.
Jak przygotować się do depilacji woskiem?
Piękne, gładkie nogi to marzenie każdej kobiety. Ale i mężczyźni coraz częściej poddają się zabiegowi depilacji, naturalnie wykonując ją w innych miejscach ciała, i to nie tylko latem. Najpopularniejszym sposobem pozbywania się owłosienia, poza goleniem, jest depilacja woskiem. Które miejsca najchętniej są depilowane? Jak przygotować się do depilacji i o czym pamiętać po jej wykonaniu?
Według badania "Rynek usług kosmetycznych w Polsce. Trendy, kierunki rozwoju, strategie i metody działania" najpopularniejszymi zabiegami przeprowadzanymi w salonach kosmetycznych są: pielęgnacja twarzy (zwłaszcza oczyszczanie), masaże, regulacja i henna brwi oraz depilacja woskiem. Wszystkie je łączy krótki czas wykonania, niewielka cena oraz widoczność efektów od razu po zakończeniu wykonywania procedury. Na samą depilację decyduje się około 6,6% wszystkich klientów, przy czym coraz więcej jest wśród nich mężczyzn (choć nadal przeważają kobiety). To duża liczba, która stale wzrasta.
Które obszary najczęściej poddawane są depilacji woskiem? Przede wszystkim nogi, górna warga (tak zwany wąsik), okolice intymne, brwi oraz pachy. Nieco mniej popularne są ręce, brzuch, plecy, broda, przedramiona, ramiona, szyja, klatka piersiowa, kark i pośladki. Każdy z tych zabiegów trwa nie więcej niż kilka chwil, a na mniejsze obszary (na przykład wąsik) nie trzeba się zazwyczaj nawet wcześniej umawiać w gabinecie. Jeden zabieg wystarcza na średnio trzy-cztery tygodnie, przy czym miesiąc to wartość dla kobiet o jasnych włosach. Po jego wykonaniu okolica przez dwa-trzy dni może pozostać lekko zaczerwieniona. Nie ma się jednak co martwić - w praktycznie wszystkich przypadkach dolegliwość ta znika samodzielnie. Zaznaczmy też, że każda kolejna depilacja woskiem powinna boleć nieco mniej, gdyż cebulki włosowe będą już osłabione przez poprzedni zabieg.
Czy są przeciwwskazania do depilacji woskiem?
Przeciwwskazaniem do zastosowania depilacji woskiem są: rozszerzone naczynia włosowate lub żylaki, zapalenie żył, alergia na wosk, zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne i ropne skóry, zbyt krótkie włosy, skóra bezpośrednio po ekspozycji na słońce lub promienie UV.
Gorący wosk rozsmarowuje się na powierzchni ciała, po czym nakłada się na niego pasek materiału. Zabieg można również wykonać metodą bezpaskową, dobierając do depilacji odpowiedni rodzaj wosku. Kiedy wosk zastygnie, napina się skórę i materiał jest szybko zdejmowany (w przeciwnym kierunku do wzrostu włosów).
Zabieg depilacji zaleca się wykonać w gabinecie kosmetycznym , gdyż wykwalifikowana i doświadczona kosmetyczka wykona go profesjonalnie i bezpiecznie. Włosy muszą być wyrywane w odpowiedni sposób, natomiast materiał odpowiednio szybko oderwany, tak by nie spowodować przerwania ciągłości naskórka.
Zalety i wady depilacji woskiem
Depilacja woskiem, jak każda metoda ma wady i zalety. Do plusów zdecydowanie należy cena – zabieg jest znacznie tańszy niż np. depilacja laserowa. W stosunkowo krótkim czasie pozwala pozbyć się niechcianych włosów nawet z dużych partii ciała [2]. Na uwagę zasługuje również długotrwały efekt , który utrzymuje się od 4 do nawet 30 dni (w zależności od indywidualnych cech) [4].
Włos jest bowiem wyrywany razem z cebulką, co uniemożliwia jego odrastanie [3]. Regularne stosowanie depilacji woskiem osłabia owłosienie , a każda kolejna depilacja jest mniej bolesna [2].
Niestety znane są także minusy tej metody. Przede wszystkim nie nadaje się ona dla osób wrażliwych na ból . Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie skóry , dlatego lepiej unikać w tym czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Czasem zdarza się też, że odrastające włosy wrastają w skórę , co może prowadzić do powstawania blizn. Na szczęście nie są to częste przypadki i zależą raczej od indywidualnych predyspozycji danej osoby [2].