Dlaczego włosy wypadają - Przyczyny i Sposoby Leczenia
Komu najczęściej wypadają włosy po COVID-19? Wypowiedź lekarki
COVID-19 to choroba, która powoduje wiele długotrwałych powikłań. Jednym z nich jest nadmierne wypadanie włosów, z którym walczy jedna trzecia ozdrowieńców. Lekarka tłumaczy, kiedy zaczynają wypadać włosy i jak sobie z tym radzić.
COVID-19 atakuje nie tylko płuca. Wpływa na cały organizm, a ze skutkami zachorowania pacjenci walczą jeszcze przez wiele miesięcy. Według ekspertów, u ozdrowieńców może wystąpić niemal 100 różnych powikłań , takich jak bóle stawów i mięśni, problemy neurologiczne czy zaburzenia wzroku. Szczególnie dotkliwa jest również utrata włosów, z którą zmaga się jedna trzecia osób po wyleczeniu COVID-19. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. – Pacjenci relacjonują, że włosy wyłażą garściami. Nie mogą nawet ich dotknąć, bo zostają im w dłoniach. Są wszędzie: na poduszce, na ubraniu. Nie mogą nawet ich dotknąć, bo zostają im w dłoniach – powiedziała dermatolog prof. Dorota Krasowska.
DELPOS
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE DLA WYPADAJĄCYCH WŁOSÓW WIĘCEJ
Wypadanie włosów można zredukować, stosując wcierki na wypadanie włosów. Preparaty te zawierają substancje odżywcze, które regenerują zniszczone włosy, nadają im objętości i sprężystości, a także odżywiają cebulki. Można je stosować codziennie w okresie intensywnego wypadania, tuż po umyciu głowy. Wcierki na porost włosów warto nakładać na skórę głowy profilaktycznie, kilka razy w tygodniu. Należy zadbać o odpowiedni szampon na wypadanie włosów, z naturalnymi składnikami, który oczyszcza, odżywia skórę głowy oraz cebulki włosowe.
Kosmetyki na wypadanie włosów powinny zawierać naturalny skład, bo takie są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto należy używać ich systematycznie, bo tylko dzięki temu można zregenerować włosy zniszczone oraz przyspieszyć porost nowych – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Warto dowiedzieć się, dlatego wypadają włosy, aby zlikwidować przyczynę. Jednak na co dzień, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kuracji przeciw wypadaniu włosów, aby je wzmocnić i wydłużyć okres życia. Ważne jest też stosowanie odpowiednich dermokosmetyków.
Bibliografia
1. Siemiątkowska JM., Zarys Trychologii Kosmetycznej: Insytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2016
2. Kozłowska U., Łysienie i problemy pielęgnacyjne włosów: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2010, wydanie I
3. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011
Utrata włosów po chemioterapii
To jak będzie przebiegał proces łysienia zależy od specyfiki konkretnego leku cytostatycznego, jego dawki i predyspozycji pacjenta. Nie wszystkie cytostatyki prowadzą do wyłysienia. Polichemioterapia jest z reguły bardziej toksyczna niż monochemioterapia jednym lekiem. Do cytostatyków najczęściej powodujących utratę włosów należą: taksoidy, inhibitory topoizomerazy, środki alkilujące, antymetabolity. W większości przypadków łysienie po chemioterapii jest odwracalne, jednak w przypadku leczenia raka z zastosowaniem cyklofosfamidu lub busulfanu może mieć ono charakter trwały.
Przy naświetlaniu guzów mózgu lub przerzutów mózgowych wymagane są tak duże dawki, że cebulki włosów zostają zniszczone na długo. Powstaje wyłysienie bliznowate. Najczęściej obejmuje ono tylko ten fragment głowy, który był naświetlany.
Wypadanie włosów po chemioterapii to temat który dotyczy wielu pacjentów onkologicznych. Szczególne dla kobiet utrata włosów spowodowana przyjmowaniem leków cytostatycznych oznacza poważne obciążenie i źródło stresu. Pacjentki, które w związku z leczeniem onkologicznym łysieją, często tracą wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość.
Wiele osób decyzję o zakupie peruki odkłada jak najdłużej, ale są też Panie, które jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii zaczynają działać – idą do fryzjera i zawczasu mocno skracają swoje włosy. Dzięki temu udaje się zniwelować przykre doświadczenie wypadania dużych kłębków włosów. Właściwe przygotowanie i wiedza mogą bardzo pomóc przejść trudny okres terapii onkologicznej.
Łysienie po chemioterapii
Obecnie nie istnieją sprecyzowane zalecenia terapeutyczne dotyczące zapobiegania utracie włosów po chemioterapii. Najlepiej poznaną metodą jest miejscowa hipotermia skóry głowy (system chłodzenia skóry głowy). Pacjenci stosują również opaski uciskowe, ale ich efekt wątpliwy. W celu ochrony mieszka włosowego można zastosować miejscowo minoksydyl, choć jego skuteczności nie udowodniono w ochronie włosów przed wypadaniem, lecz w przyspieszonym odroście włosa. Pewną nadzieją są również cząsteczki, takie jak inhibitory kinazy cykliozależnej 2 (CDK2). Niektórzy Pacjenci decydują się na stosowanie dedykowanych temu problemowi specjalistycznych kosmetyków.
Domowe sposoby na wypadanie włosów i zabiegi
Domowe sposoby na wypadanie włosów mogą pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Popularnym są płukanki z pokrzywy, które należy przygotować z suszonych liści tej rośliny. W tym celu 3 stołowe łyżki, należy zalać 1 l wrzątku i odstawić do przestygnięcia. Takim naparem należy spłukać włosy tuż po umyciu i pozostawić do wyschnięcia. Warto zastosować również zioła na włosy w formie płukanek: skrzyp polny, korzeń łopianu, rozmaryn, liście i kora brzozy, korzeń żeń-szenia, kozieradka, tymianek oraz czarna rzepa.
Doskonale sprawdza się kuracja z jaj, będących źródłem witamin i minerałów wzmacniających włosy. W tym celu należy wymieszać jajo kurze i nałożyć je na włosy. Po 30 minutach, włosy można normalnie umyć szamponem
Natomiast warto stosować sposoby na wypadanie włosów, które mają na celu ich odżywienie od środka. Do popularnych należy picie drożdży. W tym celu łyżeczkę drożdży należy rozpuścić w szklance wody i powoli wypić. Warto stosować również witaminy na włosy: A, C, E, D z grupy B, a także cynk i selen. To kluczowe witaminy i pierwiastki, które wpływają na sprężystość, wzrost oraz zdrową strukturę włosów. Dlatego osoby, których dieta jest uboga w warzywa i owoce, powinny stosować tabletki na włosy z tymi składnikami, aby zapobiegać niedoborom. Natomiast do popularnych zabiegów należy mezoterapia igłowa, podczas której za pomocą cienkich igieł zostają wprowadzone do skóry głowy substancje odżywcze, wzmacniające włosy. Kolejną metodą jest infuzja tlenowa, za pomocą której skóra głowy i cebulki zostają dotlenione. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze i sprężyste. Co na wypadanie włosów może jeszcze pomóc?