Domowe sposoby na pozbycie się czerwonego nosa

Domowe sposoby i specjalistyczne leczenie

Jeśli sytuacja nie wymaga od razu udania się po pomoc do specjalisty, możemy spróbować samodzielnie poradzić sobie z tym problemem lub przynajmniej ograniczyć jego występowanie. Stosowanie się do wyżej wymienionych porad może się okazać niewystarczające przy silniejszych objawach.

Przede wszystkim wskazane jest używanie kosmetyków przeznaczonych do cery wrażliwej i naczynkowej. Powinny one w swoim składzie zwierać witaminy C i K, krzem, składniki roślinne o działaniu łagodzącym i kojącym: wyciąg z arniki górskiej, krwawnika, miłorzębu japońskiego, kasztanowca zwyczajnego, nagietka itd. Dzięki temu wzmocnimy naczynka krwionośne, zmniejszając ich skłonność do pękania. Jeśli jednak efekty nadal nie będą nas zadowalać (kosmetyki te jedynie załagodzą problem, lecz nie zlikwidują go zupełnie), warto udać się na specjalny zabieg kosmetyczny. Najbardziej radykalnym jest ten z wykorzystaniem urządzenia IPL. Nie należy się go obawiać – jest w pełni bezpieczny i nie wiąże się z groźnymi powikłaniami, a może pomóc na nasz czerwony nos .

Jak nie mieć czerwonego nosa w zimę?

Nie zawsze uda się pozbyć czerwonego nosa, można jednak znacznie zmniejszyć jego rumień, zwłaszcza jeśli ma konkretne przyczyny. W przypadku zaburzeń funkcjonowania naczynek włosowatych w skórze pomocne są składniki takie, jak witamina C, a także rutyna, diosmina i hesperydyna.

Warto sięgać więc po źródła witaminy C w postaci owoców cytrusowych, świeżych ziół i warzyw takich, jak papryka czy kapusta. Ta ostatnia (a także brukselka, jarmuż, brokuł itp.) to także źródło witaminy K, która wspiera funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zwiększając ich elastyczność i ograniczając podatność na pękanie. W pozbyciu się zaczerwienień na nosie i twarzy pomoże także krem z witaminą K (a także wit. C).

Natomiast rutyna i pokrewne flawonoidy to antyoksydanty wzmacniające naczynia krwionośne, które je uszczelniają i ograniczają wysięki. Znajdują się m.in. w skórkach cytrusów, czyli częściach niejadalnych. Można jednak łatwo kupić suplement diety, które zawiera te związki pochodzące z naturalnych źródeł.

Domowe sposoby na czerwony nos

W przypadku tendencji do czerwienienia nosa zaleca się unikanie produktów zwiększających przekrwienie skóry twarzy, które będą nasilały problem. Należą do nich napoje alkoholowe, ostre przyprawy, a także bardzo gorące napoje i dania.

Gdy na zewnątrz panuje mróz i wieje wiatr, warto zakryć nos. Pomoże w tym szalik lub maska na nos, jednak rozwiązania te mają także swoje wady. To wilgotnienie tkaniny od pary wodnej, co może pogorszyć kondycję nosa. Takie metody warto stosować przy krótkich wyjściach zimą.

Nie należy też zapominać, że przyczyny czerwonego nosa mogą być inne. To infekcje oddechowe i alergia, które wiążą się z podrażnieniem i przesuszeniem skóry wokół tego strategicznego miejsca. Należy je leczyć i przy dużym nasileniu objawów unikać wychodzenia na zewnątrz. Skórę warto regenerować za pomocą kosmetyków nawilżających i natłuszczających.

Również w przypadku trądziku różowatego niska temperatura na dworze sprawia, że obok zaczerwienienia pojawiają się objawy podrażnienia i wysuszenie. Tą chorobę naczyń krwionośnych również trzeba leczyć, w czym pomoże dermatolog. Pozostawiona sama sobie tylko się pogłębi, a nos z czasem stanie się na zawsze czerwony i naznaczony zmianami.

Nie można ponadto zapomnieć o zabezpieczeniu skóry nosa i twarzy przez zimnym powietrzem. Pomoże w tym tłusty krem i warstwa pudru, najlepiej mineralnego. Warto dobrać taki, który dostosowany jest do typu cery. W przypadku skłonności do zapychania się porów warto wybrać produkt oznaczony jako niekomedogenny. Zamiast sztucznej wazeliny (produkty z ropy naftowej) poleca się naturalne tłuszcze, np. masło shea (inaczej karite) albo kakaowe.

Przy dużym rumieniu nosa przyda się też mocno kryjący korektor, najlepiej w postaci gęstej pasty nakładanej palcami. Ten może być nietłusty, a więc nie zatykający porów skóry, co prowadzi do powstawania zaskórników i wyprysków. A do tego w zielonym odcieniu, który maskuje czerwoną barwę skóry.

SHR jest metodą bezpieczną, ponieważ każdy impuls ma jednostkowo niską energię w efekcie czego skóra jest podgrzewana tylko do momentu, dostarczenia jej wystarczającej łącznej energii potrzebnej do uszkodzenia mieszka włosowego.

Czytaj dalej...

Czasami wymaga się jedynie diagnostyki różnicowej ze względu na podobieństwo do niesztowicy, choć zmiany skórne spowodowane przez tę chorobę występują przede wszystkim na kończynach dolnych i pośladkach.

Czytaj dalej...

Sytuacja podobnie przedstawia się w przypadku Folisinu, który powstał na bazie opatentowanej formuły AnaGain, a dodatkowo został wzmocniony, ekstraktami, witaminami i minerałami naturalnego pochodzenia.

Czytaj dalej...

Chociaż depilacja laserowa przynosi bardziej spektakularne i trwalsze efekty, depilacja bikini depilatorem IPL ma tę przewagę, że w ostatecznym rozrachunku jest mniej kosztowna, bo wiąże się z jednorazowym wydatkiem od około 300 zł do 2000 zł.

Czytaj dalej...