Skuteczne sposoby na pozbycie się blizn po trądziku w domu
Blizny po trądziku: jak się ich pozbyć? Najlepsze kosmetyki, zabiegi i domowe sposoby
Blizny potrądzikowe są twoim kompleksem? Wgłębienia i "dziurki" na twarzy, które trudno zakryć makijażem, mogą odbierać pewność siebie. Ale spokojnie - są na to sposoby. Potrzebna ci będzie jednak cierpliwość, bo spłycenie blizn po trądziku jest procesem - skóra musi całkowicie się przebudować i w tym celu wyprodukować nowy kolagen. Jakie kremy, maści i zabiegi gabinetowe jej w tym pomogą?
Blizny po trądziku często są problemem osób, którym udało się już zwalczyć niedoskonałości cery. Nie wszystkie zmiany skórne pozostałe po krostkach znikają samoistnie. Niekiedy pozbycie się ich wymaga czasu i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Znalazłyśmy najlepsze sposoby oraz preparaty usuwające blizny potrądzikowe.
Maść na blizny po trądziku
W usunięciu śladów po trądziku mogą pomóc apteczne maści przeznaczone do likwidowania blizn. Kluczem ich działania są odpowiednie składniki, które stymulują skórę do regeneracji uszkodzonych tkanek oraz prawidłowej produkcji nowych komórek.
Na świeże blizny warto wypróbować maść Contractubex. Zawiera ona trzy substancje aktywne, które rozjaśniają i wygładzają skórę oraz wspomagają procesy naprawcze. Heparyna zapobiega obrzękom, łagodzi procesy zapalne i przyspiesza regenerację. Allantoina zmiękcza natomiast zabliźnioną tkankę. Trzeci składnik, czyli wyciąg z cebuli, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo oraz zapobiega nadmiernemu namnażaniu się komórek blizny.
Starsze, nawet kilkuletnie blizny można zredukować z pomocą maści silikonowych, takich jak Silkyderm. Silikony wykazują właściwości podobne do ludzkiej skóry i skutecznie wspierają procesy regeneracyjne, zapewniając przy tym optymalny poziom nawilżenia.
Polecany preparat na blizny po trądziku to także żel silikonowy Oceanic, który dodatkowo zawiera alantoinę oraz wyciąg z mącznicy lekarskiej charakteryzujący się działaniem rozjaśniającym. W składzie żelu znajduje się także izokwercetyna wzmacniająca naczynia włosowate i pobudzająca krążenie.
Skąd się biorą blizny po trądziku?
Blizny po trądziku są zmianami skórnymi, do których dochodzi w wyniku dewastacji skóry właściwej i zastąpieniu uszkodzonego obszaru tkanką łączną włóknistą.
Najczęściej pokrywają obszar twarzy, ale też dekoltu i pleców. Owe zmiany mają najczęściej nierówny kształt, rozmiar i głębokość. Mogą mieć formę zapadnięć lub specyficznych dołeczków.
Zwykle pojawiają się z kilku powodów:
- niewłaściwe leczenie zmian skórnych, takich jak np. pryszcze, krosty, zaskórniki, ropnie, czy grudki,
- niepodjęcie żadnego działania zmierzającego do terapii schorzenia dermatologicznego, jakim jest trądzik,
- uwarunkowanie genetyczne - wiele osób dziedziczy blizny potrądzikowe po bliskich krewnych,
- niewłaściwe postępowanie - często za blizny po pryszczach odpowiedzialne jest takie zachowanie, jak: rozdrapywanie krost, wyciskanie ich. Na skutek takich czynności dochodzi do przeniesienia bakterii na dalszą powierzchnię skóry, finalnie wywołując stan zapalny.
W każdym tym przypadku źródłem problemu może byc trądzik. To powszechna choroba skóry, dotykająca wielu nastolatków i od 12% do 51% dorosłych w wieku od 20 do 49 lat.
Następstwem trądziku są często blizny, które dotyczą ponad 95% pacjentów z tym problemem (źródło: Janda K, Chwiłkowska M. „Trądzik pospolity…”).
Blizny mogą powstawać także po ustąpieniu stanów zapalnych skóry, np. jako powikłanie trądziku. Uszkodzenie skóry uruchamia kaskadę biologicznych procesów naprawczych. Mają one na celu odbudowę skóry, poprzez przywrócenie jej fizjologicznych właściwości decydujących o jej integralności.
Proces tworzenia się blizny jest częścią procesu gojenia się rany, który przebiega w trzech następujących po sobie etapach:
- faza zapalna,
- faza proliferacyjna,
- faza dojrzewania.
Blizny po krostach dzielą się na:
Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć?
Nie tylko nastolatki mają problem z trądzikiem. Jest to choroba skóry, która zostawia po sobie blizny na długi czas. Ponadto wciąż istnieje ryzyko powstawania nowych śladów. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na usuwanie pozostałości po trądziku.
Trądzik jest stanem zapalnym, przed którym sam broni się nasz układ odpornościowy. Jego komórki powstrzymują infekcję i przyczyniają się do procesu gojenia uszkodzonych tkanek. Należy pamiętać, że samo zniknięcie wyprysku nie jest całkowitą eliminacją zakażenia. Blizny po trądziku tworzą się ze względu na obecność martwych bakterii i komórek gromadzących się dookoła krostek i to właśnie na ich zwalczaniu powinniśmy się skupiać. Tkanka, która powstanie w miejsce tej zainfekowanej, będzie cienka, a co za tym idzie zbyt słaba. Na twarzy znajdzie się blizna zanikowa – zagłębienie w skórze. Jego kształt, rozmiary i głębokość są zależne od stanu zaawansowania trądziku w danym miejscu oraz tego, jak przebiegały poprzednie fazy gojenia.
