Domowa depilacja laserowa - wszystko, co musisz wiedzieć

Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu

Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:

  • pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
  • należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
  • trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
  • dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
  • przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
  • w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.

Laser diodowy do depilacji - rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje laserów diodowych do depilacji, jednak najpopularniejsze to lasery o długości fali 800 nm oraz 810 nm. Oba te typy charakteryzują się wysoką skutecznością w usuwaniu włosów.

Laser diodowy 800 nm zapewnia głębokie przenikanie światła, co jest szczególnie ważne przy zabiegach na większych obszarach ciała. Natomiast laser diodowy 810 nm oferuje precyzję i kontrolę parametrów, dzięki czemu doskonale sprawdza się w depilacji na bardziej delikatnych obszarach, takich jak twarz czy bikini.

Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).

  • gorących kąpieli,
  • korzystania z sauny lub basenu,
  • podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
  • przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
  • do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.

Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.

Depilacja laserowa – jaki laser da najlepszy efekt? Porównanie mocy laserów

Szukasz najlepszego sposobu na pozbycie się niechcianego owłosienia z ciała? Liczne włoski na udach, pod pachami czy w okolicach intymnych mogą być naprawdę uciążliwe. Możesz się ich trwale pozbyć. Odpowiedzią na Twoje zapotrzebowanie jest oczywiście depilacja laserowa. Jaki laser wybrać do tego typu zabiegu? Jaki laser do depilacji jest najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Depilacja laserowa pomoże Ci zredukować nawet do 90% włosów w obszarach, które poddasz zabiegom. Trzeba jednak pamiętać, że aby osiągnąć ten spektakularny efekt, trzeba poddać się serii zabiegów (średnio 6-8 zabiegów w odstępach kilkutygodniowych). Podstawowym sprzętem wykorzystywanym podczas wizyty w gabinecie medycyny estetycznej jest oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, laser. Ten emituje światło jednokolorowe (monochromatyczne), które charakteryzuje się konkretną długością mierzoną w nanometrach. Promień lasera ma konkretny kierunek i małą rozbieżność. To oznacza, że jego energia jest bardzo skoncentrowana, czego efektem jest skuteczny zabieg.

W zabiegu depilacji laserowej chodzi o uzyskanie zjawiska tzw. selektywnej fototermolizy. Światło, które emituje głowica lasera, wychwytywane przez melaninę, czyli barwnik zawarty w skórze, którego zadaniem jest pochłanianie światła. Dzięki temu światło, zamieniane w ciepło, uszkadza cebulkę włosa. Przez to włoski nie odrastają.

By zabieg depilacji laserowej miał sens, należy przeprowadzić go w fazie anagenu, czyli fazie wzrostu włosa. Wtedy cebulka włosa, połączona z brodawką, odpowiedzialna jest za aktywny wzrost. Wówczas podziałanie na nią światłem lasera przynosi oczekiwane efekty. Warto wiedzieć, że czas trwania anagenu nie wygląda tak samo w przypadku każdej partii ciała. W przypadku twarzy cykl wzrostu włosa jest krótszy i trwa około 4-5 tygodni. W przypadku nóg trwa to aż 8-12 tygodni. Czy zmniejszanie odstępów czasowych pomiędzy zabiegami może dać oczekiwany efekt? Nie. Takie działanie sprawi tylko, że finalnie trzeba będzie wykonać jeszcze więcej zabiegów.

Laserowa depilacja w saloniezalety

Przychodząc do salonu na zabieg laserowego usuwania włosów w zasadzie z założenia nie musimy martwić się o nic, poza dojazdem i korkami na drodze. Zanim jednak wybierzemy miejsce i osobę, której powierzymy swoją skórę, warto dokładnie sprawdzić jej opinię. Z pomocą przyjdzie nam oczywiście Internet. Oprócz przeczytania opinii o salonie, warto dowiedzieć się także, na jakim laserze się tam pracuje. Różne lasery emitują różne wiązki światła, w związku z czym jedne lepiej nadają się do jasnych włosów, inne zaś będą skuteczniejsze w przypadku ciemnych włosów i jasnej karnacji. Wyróżniamy lasery:

  • aleksandrytowe (lepsze dla jasnych włosów i jasnej karnacji),
  • diodowe (jasna karnacja i ciemne włoski),
  • yagowy (najlepszy dla ciemnej karnacji),
  • łączące właściwości wszystkich trzech wiązek światła (dla każdego typu włosów i karnacji oprócz bardzo jasnych włosów i bardzo ciemnej skóry).

Osoba wykonująca zabieg laserowego usuwania włosów powinna poinformować nas o ewentualnych działaniach nieporządanych i przeciwskazaniach do zabiegu – np. żylaki na nogach. To rozwieje nasze wątpliwości i sprawi, że będziemy mieli większą pewność co do poprawności wykonanego zabiegu.

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Lasery diodowe mogą być obsługiwane jedynie przez przeszkolony do tego celu personel, wymagają również stosowania specjalnych okularów ochronnych, które w trakcie zabiegu zapewniają bezpieczeństwo naszym oczom.

Czytaj dalej...

DermaPEN, to specjalistyczne urządzenie z zakresu medycyny estetycznej, które pozwala wykonywać nowoczesne zabiegi odmładzające na skórze twarzy, szyi, dekoltu, brzuchu, udach, pośladkach a nawet na dłoniach.

Czytaj dalej...

Dzięki zastosowaniu trzech długości fal laser ten jest w stanie skutecznie usuwać włosy niezależnie od ich koloru co może być problematyczne w przypadku innych urządzeń, gdyż różna zawartość barwnika wymaga fal o różnej długości.

Czytaj dalej...