Domowe sposoby na rozjaśnienie farbowanych włosów
Czego będziesz potrzebować, farbując włosy w domu?
Zanim przejdziemy do rozjaśniania, należy zgromadzić wszystkie niezbędne akcesoria, żeby mieć je zawsze pod ręką. Przygotowana mieszanka powinna zostać jak najszybciej nałożona na włosy, wobec czego nie będziemy mieć później czasu, by szukać poszczególnych rzeczy. Podczas farbowania warto również poprosić o pomoc drugą osobę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie kosmyki zostały dokładnie pokryte farbą.
Do rozjaśniania będziesz potrzebować:
- pędzelka – posłuży on do aplikacji produktu bezpośrednio na włosy,
- miseczki ze szkła lub tworzywa sztucznego (należy unikać metalowych) – to w niej przygotujesz rozjaśniacz,
- rękawiczek ochronnych – najlepiej lateksowych, a w przypadku uczulenia na ten materiał możesz wybrać tworzywo sztuczne,
- spinek i grzebienia – dzięki nim sprawnie podzielisz włosy na partie,
- starych ubrań oraz ręcznika – jeśli odrobina rozjaśniacza przedostanie się na odzież, nie będzie nam szkoda jej wyrzucić. Dodatkowo warto zarzucić na ramiona ręcznik lub zabezpieczyć nim posadzkę, by produkt nie miał kontaktu z podłogą, co mogłoby spowodować trudne do usunięcia plamy,
- wazeliny lub tłustego kremu – zabezpiecz nim skórę wokół włosów, by w razie konieczności łatwo pozbyć się pozostałości farby,
- szamponu – najlepiej takiego, który przywraca naturalne pH i skutecznie oczyszcza.
Rozjaśnianie włosów - w domu czy u fryzjera?
Rozjaśnianie włosów u fryzjera bez wątpienia jest najlepszym wyborem, ale jest to dość kosztowny zabieg. Decydując się na rozjaśnienie włosów średniej długości musimy się przygotować na wydatek rzędu około 400 zł. Rozjaśnianie włosów u sprawdzonego fryzjera daje jednak niemal stuprocentową pewność, że kondycja włosów nie pogorszy się znacznie. Jak wyjaśnia nasz ekspert, duże znaczenie ma pH podczas zabiegu rozjaśniania.
RADA EKSPERTA
Podczas rozjaśniania w salonie stosuję kosmetyki, które minimalizują ryzyko uwrażliwienia włókna włosa, aby zapobiec uszkodzeniu struktury mostków dwusiarczkowych. Istotnym elementem procesu, z którym wiąże się utlenianie, jest użycie preparatu o kwasowym pH, by zneutralizować zasadowe środowisko, co pozwoli domknąć łuskę włosa. Zawsze do pielęgnacji wybieram kosmetyki o właściwościach przeciwutleniających
- radzi Radosław Galiński, fryzjer, właściciel krakowskiego salonu Galiński Hair Stylist .
Rozjaśnianie ciemnych włosów w domu
Jeśli masz brązowe lub czarne włosy, możesz oczywiście rozjaśnić je w domu, jednak jest to proces skomplikowany, który musisz przeprowadzić z ogromną uwagą i rozsądkiem. Tutaj nie pomogą domowe sposoby, konieczne będzie użycie profesjonalnych kosmetyków w dość wysokim stężeniu, by barwnik został dokładnie wytrawiony. Nie łudź się jednak, że uda ci się przejść z czekolady na platynę w jeden dzień, bo w ten sposób spalisz i zniszczysz włosy. Rozłóż proces rozjaśniania na kilka sesji oddzielonych od siebie przez 3-4 tygodnie. Za każdym razem rozjaśniaj włosy max 3 tony. Dzięki temu w kilka miesięcy dojdziesz do jasnego blondu bez zniszczeń i utraty pięknych włosów. Brunetkom marzącym o blondzie zdecydowanie zalecamy jednak oddanie się w ręce profesjonalistom, którzy przeprowadzą koloryzację bezpiecznie.
Rozjaśniając włosy w domu musisz pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo zarówno twoich pasm oraz skóry, jak i twojego zdrowa. Oto kilka ważnych rad, których powinnaś/powinieneś przestrzegać:
- Dobrze przygotuj się przed rozjaśnianiem: Zainwestuj w jakościowe produkty do rozjaśniania włosów, rękawiczki ochronne, i starannie przeczytaj instrukcję.
- Wybierz odpowiednią siłę rozjaśniacza: Dobierz produkt do swojego typu włosów i pożądanego efektu. Pamiętaj, że zbyt silny preparat może uszkodzić włosy.
- Przestrzegaj czasu działania: Nie przekraczaj czasu podanego w instrukcji. Zbyt długie działanie środka rozjaśniającego może prowadzić do uszkodzenia włosów.
- Test na małej próbce włosów: Przed nałożeniem preparatu na całą głowę, przeprowadź test na niewielkiej ilości włosów, aby upewnić się, że nie pojawią się alergie czy niepożądane reakcje.
- Zastosuj ochronę dla skóry: Nałóż krem lub olej na obszary skóry wokół linii włosów, aby zminimalizować ryzyko podrażnień.
- Unikaj częstego rozjaśniania: Zbyt częste stosowanie środków rozjaśniających może prowadzić do osłabienia włosów. Zaleca się odczekanie przynajmniej kilku tygodni między zabiegami.
- Zastosuj odpowiednią pielęgnację po rozjaśnianiu: Po zabiegu używaj nawilżających i regenerujących odżywek, aby przywrócić włosom zdrowie i blask.
Rozjaśnianie włosów – naturalnie czy z użyciem rozjaśniacza?
Przed przystąpieniem do koloryzacji warto zastanowić się jeszcze nad metodą farbowania włosów. W tym celu możemy użyć zarówno produktu specjalnie przygotowanego do tego zadania, który znajdziemy w niemal dowolnej drogerii, jak i wypróbować kilka prostych, naturalnych trików. Należy przy tym pamiętać, że naturalne sposoby nie pozwolą na diametralną zmianę odcienia. Zazwyczaj pod ich wpływem ton zmienia się nieznacznie bądź też pojawiają się ładne refleksy, które wyglądają niemalże tak, jakby włosy zostały delikatnie muśnięte słońcem.
Jak rozjaśnić włosy w domu, nie wykorzystując gotowych preparatów? Z powodzeniem możesz samodzielnie przygotować płukanki oraz maski na bazie następujących składników:
Te osoby, które z kolei chcą postawić na bardziej diametralną zmianę koloru, zdecydowanie powinny sięgnąć po rozjaśniacze do włosów. To produkty o profesjonalnym działaniu, które rozchylają łuski włosa, a następnie wymywają z nich pigment. To właśnie dzięki temu nasze włosy mogą stać się jaśniejsze o kilka tonów.
