Tajemnicze drobne krostki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Krosty na rękach – zapobieganie

Aby uchronić się przed rozwojem różnego rodzaju schorzeń skórnych, zalecana jest przede wszystkim rozwaga i baczna samoobserwacja. Pozwoli ona na wczesne wykrycie pojawiających się zmian, które należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. Istotne jest, aby zastanowić się, czy moment pojawiania się krost nie ma związku z jakimś zewnętrznym czynnikiem, np. rozpoczęciem używania nowego proszku do prania, zmianą balsamu do ciała czy modyfikacją diety. Warto zwrócić uwagę także na to, co bezpośrednio styka się ze skórą, np. na biżuterię czy lakier do paznokci. Wszelkie tego typu uwagi będą cenne w procesie diagnostycznym i terapeutycznym, gdyż pozwolą ustalić, czy krosty wynikają z alergii, czy też np. ze zmian chorobowych, toczących się wewnątrz organizmu.

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Polecane artykuły

Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?

Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?

Swędzące krostki na rękach

Krostki na rękach (w tym także dłoniach), które mają postać swędzących wyprysków mogą być objawem alergii pokarmowej, a zwłaszcza nietolerancji glutenu. Należy więc ją potwierdzić. Za to swędzące krostki na rękach, które dotyczą tylko obszaru dłoni mogą być objawem uczulenia na kosmetyki (a zwłaszcza na detergenty) lub biżuterię (pierścionki, bransoletki). Krostki mają wtedy zazwyczaj postać wypełnionych płynem pęcherzyków i towarzyszy im swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Zobacz także

W takim przypadku należy zidentyfikować produkt, który powoduje reakcję alergiczną (to może być mydło do rąk lub płyn do zmywania naczyń) i wymienić go na taki, który nie będzie wywoływał reakcji alergicznej. Jeżeli zaś krostki na dłoniach są skutkiem uczulenia na biżuterię – a konkretnie zawarty w niej nikiel lub złoto – trzeba z takiej ozdoby zrezygnować.

Uczulać i powodować różne objawy skórne mogą także kosmetyki i płyny do prania, które do tej pory nie dawały takich objawów. Czerwone krostki, które swędzą pojawią się wtedy zazwyczaj nie tylko na rękach, ale także na nogach, szyi czy brzuchu. Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

Przyczyny krostek na rękach

Przyczyny powstawania krostek na rękach i sposoby walki z nimi poznamy, jeżeli przeanalizujemy, jak one wyglądają, gdzie dokładnie się pojawiają i w jakich okolicznościach. Wysypka bywa objawem ciężkiej choroby, a często jest lekceważona i zauważana dopiero wtedy, gdy zajmie większy obszar skóry lub pojawią się dodatkowe objawy. Niektóre zmiany skórne mogą wskazywać także na alergie lub zakażenie gronkowcem.

Zmiany skórne pojawiają się najczęściej z powodu:

  • alergii kontaktowej (skórnej),
  • alergii pokarmowej,
  • infekcji wirusowej i grzybiczej,
  • nadkażenia skóry,
  • otyłości,
  • cukrzycy i problemów z gospodarką hormonalną,
  • stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

Następnie na dłoniach i podeszwach stóp, rzadziej na bocznych powierzchniach rąk i stóp a czasem również w innych miejscach , pojawiają się pęcherzyki o białoszarej barwie, czasem z rumieniową otoczką.

Czytaj dalej...

Wizyta u specjalisty potrzebna jest natychmiast, jeśli dziecko przy pokrzywce ma gorączkę, obrzęk ust, języka, drapanie w gardle, zaburzenia oddechu albo krążenia te dolegliwości mogą wywołać zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Czytaj dalej...

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz ustali, czy konieczna jest farmakoterapia bądź zabiegi medyczne, czy wystarczy profesjonalna pielęgnacja przeprowadzona w gabinecie kosmetologicznym i zmiana niektórych nawyków pielęgnacyjnych lub żywieniowych pacjenta.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...