It seems like your message was empty. How can I assist you today?
Krostki na rękach – przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi
Krostki na rękach mogą być skutkiem jej zaburzonego rogowacenia, objawem alergii, zakażenia skóry lub choroby układu pokarmowego. By ich się pozbyć, czasami wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja skóry. Często jednak konieczne jest specjalistyczne leczenie.
Krostki na rękach często są nie tylko problemem estetycznym. Może im bowiem towarzyszyć uciążliwe swędzenie, a ich obecność wskazywać na znacznie poważniejszą dolegliwość. Dlatego krostki pokrywające ramiona, przedramiona czy dłonie warto pokazać lekarzowi. Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.
Krosty ropne na rękach
Krostki na rękach – a dokładnie dłoniach – które mają postać swędzących i łuszczących się czerwonych plam, grudek i pęcherzyków to zwykle efekt zakażenia bakteriami (np. powodującym liszajca zakaźnego gronkowcem złocistym), grzybami lub pasożytami (np. świerzbowcem).
W takim przypadku konieczne jest zachowanie wyjątkowej ostrożności i higieny, żeby nie zarazić chorobą innych osób. Trzeba też zgłosić się do lekarza, gdyż tego typu choroby często wymagają długotrwałego leczenia.
Krosty ropne na ramionach to rodzaj zmian skórnych, za którymi stać może także trądzik. Jeśli zmiany skórne przybierają postać wyprysków wypełnionych żółtych płynem, to najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych na rękach. Pomoce będzie wtedy złuszczanie skóry ramion, najlepiej za pomocą peelingów kwasowych.
Pęcherzyki na skórze – przyczyny
Skóra niemowląt i dzieci jest bardziej podatna na tworzenie pęcherzyków i pęcherzy niż skóra osób dorosłych. Przyczyn powstawania tych zmian jest bardzo wiele i są one niezwykle zróżnicowane.
Zaliczamy do nich m.in.:
- choroby zakaźne (najczęstsze u dzieci):
- wirusowe (np. opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, choroba dłoni, stóp i jamy ustnej),
- bakteryjne (np. liszajec zakaźny, gronkowcowy zespół oparzonej skóry),
Opryszczka pospolita i opryszczkowate zapalenie skóry – czym się różnią?
Opryszczka pospolita to choroba wywołana przez wirusy HSV-1 i HSV-2 (łac. Herpes simplex virus ). Pierwszy z nich jest bardziej typowy dla zakażeń okolicy jamy ustnej, a drugi – okolicy narządów płciowych. Nie jest to jednak regułą. Opryszczka może dotyczyć różnych rejonów skóry oraz śluzówek, a do zakażenia dochodzi po kontakcie z zawartością pęcherzyków lub wydzielinami osoby zakażonej (w okresie bezobjawowym).
Pierwotne zakażenie u dziecka może przyjąć postać opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Charakteryzuje się ono pęcherzykami występującymi na podniebieniu, języku i śluzówkach policzków. Przekształcają się one w bolesne nadżerki i owrzodzenia pokryte szarym nalotem. Wykwitom towarzyszy wysoka gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Ponadto dzieci niechętnie jedzą i piją, co może szybko doprowadzić do odwodnienia. Po zachorowaniu wirus pozostaje w postaci uśpionej w zwojach nerwowych i okresowo, np. przy spadku odporności, dochodzi do nawrotu choroby.
Ciężką postacią opryszczki z masywnym rozsiewem pęcherzyków jest wyprysk opryszczkowy. Występuje on u dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub inną przewlekłą chorobą dermatologiczną.
Tłuszczowe grudki na dłoniach są znamionem choroby
Żółte grudki na dłoniach wypełnione tłuszczem wskazują na hipercholesterolemię rodzinną. To ciężka choroba wiążąca się m. in. ze zbyt wysokim poziomem frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu). Jej konsekwencją są problemy z układem krążenia i większe ryzyko śmierci w wyniku chorób serca 21 .
Jeśli spałeś z ręką pod ciałem, a po przebudzeniu odkryłeś, że nie możesz nią ruszać - nie ma powodu do zmartwień: po prostu chwilowo odciąłeś w niej komunikację komórek nerwowych.
Natomiast drętwienie środkowego palca to objaw zespołu cieśni kanału nadgarstka - zwyrodnienia układu nerwowego, będącego wynikiem np. nieprawidłowej pozycji siedzącej (praca biurowa) 22 .
Inną możliwą przyczyną jest guz Pancoasta (rak oskrzela). Czasem daje on nacieki, które prowadzą do problemów z układem nerwowym i mogą objawiać się brakiem czucia w kończynach 23 .
Pęcherzyki na skórze – jak leczyć i pielęgnować skórę?
Leczenie oraz pielęgnacja skóry z pęcherzykami zależy w dużym stopniu od przyczyny, która je wywołała. W wielu przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i wdroży leczenie. Jest to szczególnie istotne, gdy zajęte są znaczne obszary skóry, dziecko jest w złym stanie ogólnym, występują nasilone objawy towarzyszące (np. ból, pieczenie, zaburzenia neurologiczne) lub podejrzenie poważniejszych pęcherzowych chorób dermatologicznych.
Jak uchronić dziecko przed pojawieniem się pęcherzyków i co zrobić, gdy już się pojawią?
- Aby uniknąć chorób zakaźnych skóry, dziecko powinno przestrzegać podstawowych zasad higieny i unikać kontaktu z chorymi. Istnieje również możliwość zaszczepienia dziecka przeciwko ospie.
- Gdy pęcherzyki już pojawią się na skórze, zadbaj o jej odpowiednią pielęgnację. U dzieci chorych na ospę obecnie nie zaleca się już stosowania pudrów płynnych, ponieważ zwiększają one ryzyko nadkażenia bakteryjnego i uniemożliwiają wczesne stwierdzenie jego wystąpienia. Alternatywę stanowią pianki lub żele chłodzące przeznaczone typowo dla chorych na ospę. Dziecko powinno codziennie brać krótki prysznic lub kąpiel (ewentualnie z dodatkiem nadmanganianu potasu o działaniu odkażającym). Na skórę można stosować również bezbarwne środki do dezynfekcji, np. oktenidynę.