Tajemnice Drobnych Krostek na Rękach - Przyczyny, Leczenie i Porady
Twoja prywatność jest dla nas ważna
Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:
- obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
- analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
- marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
- udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.
Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.
Swędzące krostki na całym ciele
Wymienione wyżej rodzaje łuszczycy ograniczonej uchodzą za względnie łagodne, w odróżnieniu od uogólnionych postaci choroby, takich jak:
- odmiana von Zumbusch,
- liszajec opryszczkowaty (Impetigo herpetiformis).
Podstawowym objawem obu schorzeń są swędzące krostki na całym ciele, w tym na skórze, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej, narządów płciowych, a nawet układu oddechowego.
W przypadku odmiany von Zumbusch należy się dodatkowo liczyć występowaniem silnych objawów ogólnoustrojowych, takich jak:
- gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie,
- hipokalcemia, czyli niedobór wapnia,
- zaburzenia wodno-elektrolitowe,
- zaburzenia metabolizmu białek.
Krostki są bardzo drobne, pojawiają się na całym ciele, ale ze szczególnym uwzględnieniem takich obszarów, jak:
- pachwiny i krocze,
- zgięcia stawowe,
- fałdy skórne,
Także i w tym przypadku występują poważne symptomy wewnętrzne. Oprócz hipokalcemii, pacjenci zmagają się też z hipoalbuminemią (niedobór białek albumin) oraz napadami tężyczki (niedobór magnezu i potasu). Schorzenie szczególnie często dotyka kobiety w ciąży, stanowiąc zagrożenie dla matki i płodu. Rzadko występuje u mężczyzn.
Krostki na ramionach - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Krostki na ramionach to może być sygnał od organizmu, że brakuje określonych składników odżywczych, ale mogą też być wynikiem złej pielęgnacji. Zazwyczaj są objawem rogowacenia okołomieszkowego, w którym zaburzony jest proces keratynizacji skóry. W pozbyciu się krostek pomaga m.in. odpowiednia pielęgnacja, zmiana diety.
Data publikacji: poniedziałek, 22 sierpnia 2022 16:30Drobne krostki na ramionach do złudzenia przypominające gęsią skórkę to dość powszechna dolegliwość, która dotyka nawet co drugiej dorosłej osoby. Pojawiają się też nieraz u nastolatków, a nawet dzieci. Krostki nie są zaraźliwe i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak wyglądają nieestetycznie i mogą zniechęcać do odsłaniania ramion.
Spis treści:
- Krostki na ramionach – przyczyny
- Krostki na ramionach u dzieci
- Domowe sposoby na krostki na ramionach
- Krostki na ramionach – pielęgnacja
- Zabiegi na krostki na ramionach
- Krostki na ramionach – dieta
Czerwone plamki na ciele u dziecka
Powyższe sytuacje mogą dotyczyć także niemowlaków i starszych dzieci. Jednak najczęściej za czerwone plamy na całym ciele dziecka odpowiadają choroby zakaźne i pasożytnicze.
Wśród najliczniej zdarzających się w tym kontekście schorzeń zakaźnych należy wymienić:
- różyczkę (te krostki zlewają się niemal ze sobą, w pierwszym etapie pojawiają się za uszami, później na całym ciele, do tego dołączają powiększone węzły chłonne oraz umiarkowana gorączka),
- odrę (początkowo plamki są jasne, w zaawansowanej postaci przechodzą w ognistoczerwone, dodatkowym objawem jest tutaj wysoka gorączka),
- szkarlatynę(w tym przypadku czerwone kropeczki występują na brzuchu i klatce piersiowej, znikają same po kilku dniach, rzadko kiedy swędzą, ponadto obserwuje się m.in. silny ból gardła, gorączkę, wymioty).
Pojedyncze czerwone plamki u dziecka można także wiązać z reakcją uczuleniową np. na jakiś lek, produkt spożywczy, kosmetyk, proszek do prania, płyn do płukania tkanin, czy inny detergent.
Dzieci narażone są również na pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono czerwonymi bolącymi i swędzącymi plamkami na pupie niemowlaka. Konieczna jest wtedy zmiana pieluch z jednorazowych na bawełniane.
Zaczerwienienia na twarzy z krostkami mogą być natomiast potówkami, których przyczyną jest przegrzanie dziecka.
Każdorazowo, kiedy pojawią się jakiekolwiek podejrzane zmiany na ciele należy poradzić się pediatry.
Sposoby leczenia krost na rękach
W celu właściwego leczenia krost na rękach należy zwrócić się o pomoc do specjalisty – dermatologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz ustali, czy konieczna jest farmakoterapia bądź zabiegi medyczne, czy wystarczy profesjonalna pielęgnacja przeprowadzona w gabinecie kosmetologicznym i zmiana niektórych nawyków pielęgnacyjnych lub żywieniowych pacjenta.
Metoda leczenia wynika bezpośrednio z czynnika wywołującego zmiany skórne. W przypadku alergii zaleca się unikanie alergenu oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych. Zakażenia, w zależności od czynnika etiologicznego, leczy się natomiast m.in. antybiotykami bądź lekami przeciwgrzybiczymi.