Duże, bolesne pryszcze na twarzy - przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Ropne pryszcze na twarzy- top 3 kosmetyki, które zminimalizują ten problem

BasicLab ACIDUMIS Peeling Kwasowy Zmniejszający Niedoskonałości - Peeling kwasowy od BasicLab skutecznie zmniejsza niedoskonałości takie jak pryszcze. Produkt zawiera w składzie aż trzy kwasy: szikimowy w stężeniu 6%, migdałowy w stężeniu 5% oraz laktobionowy w stężeniu 3%. W formule znajdziemy silne przeciwutleniacze: resweratrol oraz glutation. Kosmetyk głęboko oczyszcza pory, reguluje pracę gruczołów oraz wycisza zmiany skórne. Ważne jest również działanie złuszczające, które usuwa martwe komórki naskórka. Peeling kwasowy polecany jest dla cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, z widocznymi niedoskonałościami oraz przebarwieniami.

NACOMI Next Level Kwas Salicylowy 2% - Starannie opracowany skład pomaga skórze z niedoskonałościami. W formule znajduje się kwas salicylowy, które głęboko oczyszcza pory, odblokowując je. Kosmetyk złuszcza martwy naskórek oraz zmniejsza produkcję sebum, które jest odpowiedzialne za powstawanie krost. Preparat zmniejsza ropne pryszcze na twarzy oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian. Formułę wzbogacono o węgiel aktywny oraz witaminę B3.

PHARMACERIS T pureRETINOL 0.3 Krem Z Retinolem - Krem od Pharmaceris pomaga w niwelowaniu ropnych zmian. Dzięki optymalnej zawartości retinolu (0,3%), działa przeciwtrądzikowo, ograniczając zaskórniki, grudki i krostki. Pochodna witaminy A hamuje nadprodukcję łoju oraz oczyszcza skórę.

Pryszcze podskórne – profilaktyka

Niezwykle istotną rolę w procesie zapobiegania powstawaniu pryszczy podskórnych odgrywa właściwa pielęgnacja , a więc stosowanie kosmetyków odpowiednio dobranych do rodzaju skóry. Warto więc poszukać w swojej aptece lub drogerii produktów hipoalergicznych, pozbawionych konserwantów, parabenów czy sztucznych zapachów i barwników. Pozwolą one delikatnie oczyścić powierzchnię skóry, a przy tym skutecznie zredukują produkcję łoju czy odblokują zatkane gruczoły łojowe, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry. Zaliczamy do nich emulsje, kremy, żele i płyny do pielęgnacji .

Do zakamuflowania już powstałych pryszczy podskórnych można zastosować korektory z substancją antybakteryjną i lekki fluid [4].

Do codziennej pielęgnacji i higieny należy dołączyć jeszcze dobrze dobraną dietę, opartą o duże ilości świeżych warzyw i owoców, które bogate są w cenne dla skóry witaminy i minerały. Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk (pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby) czy witaminy z grupy B (jaja, orzechy, rośliny strączkowe), które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne. Ponadto należy ograniczyć wysokoprzetworzoną żywność, alkohol, słodycze czy fast food, które negatywnie wpływają na kondycję skóry [4].

Co może powodować pryszcze na twarzy?

Nikt z nas nie chce zmagać się z niedoskonałościami pojawiającymi się na twarzy. Warto jednak wiedzieć, że przyczyn ich powstawania jest tak wiele, że praktycznie u każdego z nas, na pewnym etapie życia, pojawią się pewnego rodzaju wypryski czy grudki. Dbanie o skórę wcale nie jest takie proste, a niektóre czynniki wywołujące pryszcze są niezależne od nas. Na samym początku należy wiedzieć, że pewne choroby i dolegliwości, z którymi zmaga się nasz organizm, mają realny wpływ na to, jak wygląda cera. Ale co jeszcze może wywoływać nie tyle trądzik, ile po prostu wypryski na twarzy?

Grudki na skórze mogą powstawać z różnych przyczyn, ale mogą też przybierać różne formy. Niektóre z nich są wręcz nieszkodliwe, a zmiany szybko znikają z naszej twarzy, inne natomiast mogą przerodzić się nawet w stany zapalne, trudne w gojeniu i grożące powstawaniem przebarwień oraz blizn. Dlatego też warto bliżej poznać rodzaje niedoskonałości, które mogą wystąpić na naszej skórze, a następnie dowiedzieć się, jak możemy przeciwdziałać ich powstawaniu.

Czarne grudki na skórze, czyli zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte wyglądają jak niewielkie, czarne kropki ulokowane na naszej skórze. Najczęściej widoczne są w okolicach nosa, jednak równie dobrze mogą też występować na innych fragmentach naszej twarzy. Ich charakterystyczny wygląd związany jest z efektem utleniania sebum zatykającego ujścia gruczołów łojowych. Są najprostsze w usuwaniu, ale jednocześnie pojawiają się bardzo często. Jeżeli nieodpowiednio oczyszczamy skórę, to w efekcie możemy spodziewać się właśnie powstawania zaskórników otwartych.

Białe pryszcze, czyli zaskórniki zamknięte

Tak zwane białe pryszcze na twarzy to potoczna nazwa niedoskonałości znanych nam jako zaskórniki zamknięte. Ten rodzaj zmian skórnych jest nieco trudniejszy w usuwaniu, ponieważ w przeciwieństwie do wągrów grudka znajduje się pod skórą. Na tego rodzaju niedoskonałości świetnie zadziała dobrze dobrana pielęgnacja, jednak na efekty musimy często poczekać trochę czasu. Nie są to jednak bolące gule podskórne.

Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają?

Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka , a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków , a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.

Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4].

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...

Leczenie w zależności od nasilenia objawów może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat i składają się na to nie tylko przyjmowane przez chorego leki, ale również zmiana diety, wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji oraz nierzadko diametralna zmiana stylu życia.

Czytaj dalej...

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...