Przyczyny i skuteczne sposoby leczenia dużych pryszczów za uszami
Bąble na skórze z płynem surowiczym
Obejmuje skórę i błony śluzowe. Powodowana jest pojawieniem się w układzie krążenia oraz w przestrzeniach międzykomórkowych naskórka nieprawidłowych przeciwciał, skierowanych przeciwko białkom tzw. desmogleiny (Dsg 1 i Dsg3). Wyróżnia się kilka postaci pęcherzycy, z których najcięższą jest „zwykła”.
W jej przebiegu występują kolejno po sobie takie objawy, jak:
- nadżerka w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, z czasem coraz bardziej bolesna,
- ekspansja nadżerki na błony śluzowe krtani, spojówek, narządów płciowych, odbytu,
- wystąpienie dużych i bolesnych bąbli na ciele, wypełnionych surowicą, z tendencją do samoistnego pękania,
- powstawanie sączących nadżerek na skórze, w miejscu rozerwanych pęcherzy,
- narastające pieczenie i świąd,
Tego typu zmiany skórne rozlewają się na coraz większej powierzchni, mogą obejmować też twarz i owłosioną skórę głowy.
Trądzik wokół ust. O czym świadczą pryszcze na ustach i wokół nich?
Wypryski w okolicy ust, najczęściej swędzące, są objawem okołoustnego zapalenia skóry, które obecnie jest uważane za rodzaj trądziku różowatego – tłumaczy dermatolożka, Olga Warszawik. Zmiany te powstają lub się zaostrzają pod wpływem stosowania na skórę twarzy preparatów sterydowych. Pryszcze wokół ust mogą również się pojawiać pod wpływem promieniowania ultrafioletowego albo zmian hormonalnych. U części osób wywołującym je czynnikiem może być także alergia na preparaty stosowane do pielęgnacji skóry i do makijażu – dowiadujemy się. A to jeszcze nie wszystko.
Przyczyną wyprysków w okolicy ust może być także. pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna – informuje dermatolożka.
Pasta do zębów na pryszcze – zdarzyło Ci się nakładać ją na wypryski? Oto, dlaczego nigdy więcej nie powinnaś tego robić
Trądzik hormonalny – przyczyny i leczenie
Nasza skóra już w młodym wieku musi mierzyć się z różnymi problemami. Jednym z nich jest trądzik, który przez lekarzy dermatologów uznawany jest za jedną z najczęściej występujących dermatoz. To choroba, która w równym stopniu dotyka kobiet, jak i mężczyzn. Tłusta skóra, zaskórniki, grudki i krosty to objawy tego schorzenia, które przede wszystkim kojarzą nam się z okresem dojrzewania, co związane jest z tzw. „burzą hormonów”. Tymczasem trądzik hormonalny to choroba skóry, która może pojawić się w każdym wieku. Głównie z tego względu dermatolodzy zwracają coraz większą uwagę na to, że w ostatnich latach zauważa się znaczny wzrost zachorowań po 25., a nawet 30. roku życia. Trądzik dorosłych może w bardzo dużym stopniu wpłynąć na nasze samopoczucie, a nawet być przyczyną problemów z samoakceptacją. Dowiedz się, jak wyleczyć trądzik hormonalny i cieszyć się skórą bez niedoskonałości.