Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia Dużych, Bolesnych Pryszczów Podskórnych

Dlaczego na skórze pojawił się pryszcz podskórny?

Trądzik grudkowy, który nazywany jest także trądzikiem grudkowo-krostkowym, to najczęstsza przyczyna występowania się na skórze widocznych zmian. Powodów pojawiających się niedoskonałości jest naprawdę wiele. Jednym z nich – bardzo częstym i spotykanym nie tylko u kobiet – są zaburzenia hormonalne, które wpływają na pracę całego organizmu. Źle funkcjonująca gospodarka hormonalna wpływa m.in. na pracę gruczołów łojowych, które zaczynają produkować nadmierną ilość sebum. Wydzielanie dużej ilości łoju – niekoniecznie spowodowane nieodpowiednią pracą hormonów – to główna przyczyna wykwitów skórnych. Oprócz tego, do listy warto dopisać też takie przypadłości jak nadpotliwość, alergie czy nadmiar kortyzolu produkowany podczas stresu. Aby nasza cera pozostawała w dobrym stanie, trzeba również zadbać o kondycję naszego ciała. Bez codziennego ruchu i przy nieodpowiedniej diecie łatwo o nowe pryszcze podskórne – bolące, nie do wyciśnięcia i powodujące stany zapalne.

Dermatolodzy od dawna analizują, co może mieć wpływ na powstawanie stanów zapalnych na skórze. Nie od dziś wiadomo, że wyciskanie pryszczy jest często odradzane i żaden dermatolog nie namawia do praktykowania tej czynności w domu. Nie doświadczymy tego również podczas oczyszczania manualnego oferowanego przez salony kosmetyczne. W tym przypadku osoba wykonująca zabieg skupia się głównie na usunięciu zaskórników, w których także gromadzi się wydzielina. Z wykwitami skórnymi, w których znajduje się ropa postępuje się inaczej.
Jeżeli cały proces zostanie przeprowadzony poprawnie – nie pojawi się tutaj żaden stan zapalny, ponieważ wszystko odbywa się w sterylnych warunkach. Na koniec nakładany jest specjalny kosmetyk przeciwzapalny i łagodzący. Najwięcej problemów związanych jest jednak z pryszczami ropnymi. Trądzik może pojawić się na policzkach, czole, nosie czy brodzie – ale nie tylko. Twarz jest jednak miejscem, gdzie najczęściej powstają podskórne pryszcze i sprawiają najwięcej problemów.

Pryszcz podskórny - jak wywabić go z ukrycia?

Aby pozbyć się pryszczy podskórnych, należy postawić na odpowiednią pielęgnację skóry. Nie należy ich wyciskać, ponieważ może to sprzyjać powstawaniu blizn i przebarwień pozapalnych. Skórę, na której występują takie wykwity, należy pielęgnować tak, jak skórę trądzikową. Aby pozbyć się pryszcza, należy postawić na złożoną rutynę pielęgnacyjną. Istnieją preparaty, które przyspieszają likwidację takich pryszczy. Nie jest to jednak natychmiastowy proces. Warto poszukać przyczyny pryszczy podskórnych u lekarza dermatologa. Zaburzenia hormonalne, źle dobrane kosmetyki, choroby metaboliczne i dieta mogą być przyczyną ich powstawania. Zaburzone wydzielanie sebum występujące przy skórze tłustej, trądzikowej i mieszanej jest często przyczyną pryszczy podskórnych. Proces gojenia takiej zmiany jest długi.

Warto wybrać kosmetyk, który reguluje wydzielanie sebum. Nabrzmiałe ropą pryszcze to nieestetyczne niedoskonałości. Warto jednak wstrzymać się z ich wyciskaniem. Należy podejść do problemu holistycznie, stawiając na zdrowy styl życia. Leczenie trądziku to złożony proces, którego kluczem jest właściwa pielęgnacja domowa.

Jak wywabić pryszcze podskórne? Zacznij od regularnego złuszczania skóry kosmetykiem z dodatkiem kwasów. Takie kwasy wygładzają powierzchnię skóry, regulują nadmiar sebum i są niezwykle pomocne w terapii trądziku.

Jeśli problemem są zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu, sama pielęgnacja nie pomoże. Nic nie zastępuje porady lekarskiej, dlatego, jeśli jest to przewlekły problem- koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Pryszcze podskórne: czym są?

To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?

  • używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
  • skłonności genetyczne
  • choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
  • długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)

Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.

Chociaż jest wiele przyczyn powstawania pryszczy na plecach, zwykle pojawiają się u osób obficie pocących się z powodu stresu, zmian hormonalnych lub noszenia obcisłej nieoddychającej odzieży i plecaków.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Leczenie w zależności od nasilenia objawów może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat i składają się na to nie tylko przyjmowane przez chorego leki, ale również zmiana diety, wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji oraz nierzadko diametralna zmiana stylu życia.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...