"Duże pryszcze na szyi - przyczyny i sposoby leczenia"
Skąd się biorą pryszcze na szyi?
Pryszcze na szyi to często nie tylko kwestia estetyczna. Krosty ropne oraz twarde czerwone grudki bywają bolesne, a skóra staje się obrzęknięta i tkliwa, co wywołuje dyskomfort . Tego rodzaju zmiany pojawiają się zarówno u młodzieży w wieku dojrzewania, jak i u dorosłych po 25. roku życia. Większą częstość występowania trądziku późnego obserwuje się u kobiet. Zanim na dobre zaczniesz walkę z niedoskonałościami lub leczenie trądziku pod okiem dermatologa, dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pryszczy w okolicach szyi i dekoltu.
Czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na pojawienie się niedoskonałości na szyi, jest nadmiar sebum, produkowany przez gruczoły łojowe w skórze. To właśnie przez to dochodzi do zablokowania gruczołów łojowych, zatykania porów. Czego efektem są zaskórniki i ropne pryszcze . Bardzo duży wpływ ma tu też flora bakteryjna skóry. Zbyt intensywna praca gruczołów łojowych spowodowana jest najczęściej zaburzeniami hormonalnymi, jak nadmiar androgenów czy choroby tarczycy. Trądzik pospolity może pojawić się także u osób, które zażywają niektóre leki hormonalne. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza i wykonać badania laboratoryjne, aby oznaczyć poziom poszczególnych hormonów w organizmie.
Warto wiedzieć, że nie tylko hormony mają wpływ na powstawanie krost na szyi. Trądzik w tym miejscu może również pojawić się w wyniku nieprawidłowej higieny. Zbyt rzadkie i niedokładne mycie szyi oraz dekoltu, szczególnie jeśli każdego dnia nakładasz na nie krem lub podkład, może skutkować wystąpieniem niedoskonałości. Skóra szyi poci się i łatwo ulega zanieczyszczeniom. Ponadto jest narażona na kontakt z bakteriami, bytującymi na brudnej odzieży, czy nieczyszczonej biżuterii.
Nawet jeśli dbasz o skórę szyi, regularnie ją oczyszczasz i stosujesz kosmetyki, trądzik również może się pojawić. Pryszcze ropne mogą powstawać w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji lub reakcji alergicznej. Niewłaściwa troska o skórę, np. zbyt mocne przesuszanie czy stosowanie dużej ilości emolientów, może niweczyć Twoje wysiłki, pogłębiając stan zapalny.
Pryszcze podskórne – leczenie
Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej , która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową , która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.
W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki . Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2].
Co oznaczają krosty na szyi z tyłu?
Trądzik pospolity atakuje głównie twarz, plecy i ramiona, rzadziej natomiast szyję i dekolt. Jednakże u niektórych pacjentów zmiany skórne występują tylko na plecach, karku czy za uszami.
Pryszcze na karku i plecach przybierające postać guzów i ropnych torbieli są typową oznaką tzw. trądziku ropowiczego, więc rzadkiej odmiany trądziku pospolitego.
Co więcej, krosty na szyi z tyłu z czasem mogą zacząć się zlewać w większe wykwity, a nawet tworzyć owrzodzenia z głębokimi naciekami zapalnymi. Wówczas diagnozuje się u chorego tzw. trądzik skupiony - jest to rzadka odmiana dermatozy, która atakuje głównie młodych mężczyzn.
W bardzo skrajnych przypadkach rozwija się tzw. trądzik piorunujący, który charakteryzuje się występowaniem na skórze rozpadających się guzów i krwotocznych owrzodzeń, które z czasem przekształcają się martwicze strupy.
Charakterystyczne dla tej najcięższej postaci trądziku jest to, że poza wykwitami skórnymi pojawiają się też objawy ogólnoustrojowe, takie jak:
- gorączka,
- osłabienie,
- utrata masy ciała,
- bóle mięśni i stawów,
- powiększenie wątroby i śledziony.
Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania
Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:
- używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
- żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
- palą papierosy,
- posiadają predyspozycje genetyczne,
- mają skłonność do alergii skórnych,
- zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
- chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
- nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].
Pryszcze podskórne – profilaktyka
Niezwykle istotną rolę w procesie zapobiegania powstawaniu pryszczy podskórnych odgrywa właściwa pielęgnacja , a więc stosowanie kosmetyków odpowiednio dobranych do rodzaju skóry. Warto więc poszukać w swojej aptece lub drogerii produktów hipoalergicznych, pozbawionych konserwantów, parabenów czy sztucznych zapachów i barwników. Pozwolą one delikatnie oczyścić powierzchnię skóry, a przy tym skutecznie zredukują produkcję łoju czy odblokują zatkane gruczoły łojowe, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry. Zaliczamy do nich emulsje, kremy, żele i płyny do pielęgnacji .
Do zakamuflowania już powstałych pryszczy podskórnych można zastosować korektory z substancją antybakteryjną i lekki fluid [4].
Do codziennej pielęgnacji i higieny należy dołączyć jeszcze dobrze dobraną dietę, opartą o duże ilości świeżych warzyw i owoców, które bogate są w cenne dla skóry witaminy i minerały. Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk (pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby) czy witaminy z grupy B (jaja, orzechy, rośliny strączkowe), które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne. Ponadto należy ograniczyć wysokoprzetworzoną żywność, alkohol, słodycze czy fast food, które negatywnie wpływają na kondycję skóry [4].