Depilacja laserowa - mit czy rzeczywistość? Analiza skuteczności i ograniczeń

Konsultacja przed zabiegiem depilacji laserowej

Korzystając z renomowanego gabinetu takiego jak depilacja.pl spodziewaj się wstępnej konsultacji przed serią zabiegów. We wspomnianych już salonach takie spotkanie można zarezerwować zupełnie za darmo i wcale nie zobowiązuje ono finalnie do skorzystania z oferty. Podczas takiej konsultacji specjalista oceni stan Twojej skóry oraz przeprowadzi próbę laserową, by ostatecznie stwierdzić jak Twój organizm i skóra zareagują na laser. Zada również pytania dotyczące Twojego zdrowia. Wypełnisz również tak zwany wywiad medyczny, który posłuży nam do ostatecznej kwalifikacji do zabiegu. Istnieje bowiem lista przeciwwskazań przed zabiegiem depilacji laserowej.

Nowoczesne zabiegi laserowe a przeciwwskazania zdrowotne

Przed zabiegiem laserowym przeciwwskazaniem są też przebyte badania i niektóre zabiegi. Jeśli poddałeś się szczepieniu lub wykonałeś zdjęcie rentgenowskie, powinieneś odczekać 2 tygodnie. Z zabiegu nie można korzystać także od razu po infekcjach o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym. Jeśli stosowałeś antybiotyk – odczekaj miesiąc. Dla depilacji laserowej przeciwwskazaniami będą też nabyte lub wrodzone choroby, np. nowotwór, cukrzyca, zaburzenia endokrynologiczne, epilepsja. Ze względów bezpieczeństwa niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu także u osób z wszczepionymi podskórnie implantami, ze stymulatorami serca albo z defibrylatorami. W kwestii tatuaży, znamion czy makijażu permanentnego, w trakcie samego zabiegu utrzymujemy od nich bezpieczny odstęp.

W przypadku niektórych rodzajów zabiegów laserem dedykowanych paniom, odradza się ich przeprowadzenie lub proponuje inny termin. Takim przypadkiem jest depilacja okolic bikini podczas miesiączki. Sama menstruacja nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do depilacji laserowej, jednak należy pamiętać o tym, że zabieg w tym czasie może być bardziej bolesny. Trzeba także pamiętać o tym, żeby nie wybierać się na laserowe usuwanie owłosienia bezpośrednio po przeprowadzonym wcześniej zabiegu z zastosowaniem wosku czy depilatora. W takich przypadkach zabieg laserowy dobrze jest umówić za kolejne cztery tygodnie od ostatniej depilacji mechanicznej.

Depilacja laserowa latem – jakich zasad trzeba przestrzegać i o czym należy pamiętać

Podstawową zasadą, o której wspomniałyśmy już wcześniej już, jest to, aby powstrzymać się od opalania. – Należy pamiętać, aby nie eksponować okolic poddanych depilacji laserowej na słońce, utrzymywać okres 4 tygodni przed i po zabiegu bez opalania – przypomina Lidia Kwiatkowska z kliniki Elite. Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, aby używać kremów z wysokim filtrem (minimum SPF50), które ochronią naszą skórę poddawaną zabiegowi przed szkodliwym działaniem słońca, przebarwieniami i poparzeniami słonecznymi.

Depilacja laserem jest zdecydowanie odczuwalna, ale poziom bólu to bardzo indywidualna kwestia, która zależy nie tylko od progu bólu każdej osoby, ale także dobranych parametrów lasera oraz depilowanych miejsc. Najbardziej wrażliwe na depilację laserową obszary to np. okolice bikini, przód łydek, okolice kostek – generalnie te miejsca, gdzie skóra jest bardzo cienka. Nie ma różnicy, czy zabieg jest wykonywany zimą czy latem. Na szczęście w każdej chwili możecie poprosić kosmetologa o chwilę przerwy. Uczucie depilacji laserowej przypomina wbijanie igiełek w skórę – na szczęście jeden „strzał” laserem trwa kilka sekund, dlatego jest to do wytrzymania. Tuż po zabiegu mogą wystąpić podrażnienia, co jest zupełnie naturalne. Zaczerwienienia znikają po kilku dniach.

Czym jest depilacja laserowa i dlaczego warto ją stosować?

Depilacja laserowa to jedna z metod na pozbycie się niepożądanego owłosienia właściwie z każdej części ciała. Metoda ta zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tym, że zapewnia trwałe efekty. Jeżeli wykonasz pełną terapię laserem, możesz liczyć na to, że włoski już nie odrosną. Ewentualnie potrzebne będzie wykonanie tak zwanego zabiegu przypominającego raz do roku. Nic dziwnego, że depilacja laserowa cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Pomaga zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Choć seria kilku czy kilkunastu zabiegów nie stanowi małego kosztu, to jednak kupowanie plastrów z woskiem czy maszynek jednorazowych przez długie lata na pewno jest o wiele droższe. Depilacja laserowa pozbawia również problemu wrastających włosków czy podrażnień po goleniu.

Na czym dokładnie polega ta metoda? Na początek warto jest się zapoznać z pojęciem fototermolizy selektywnej. W tkance naszego organizmu znajdują się substancje, które mają zdolność do pochłaniania energii o określonym zakresie długości fal. Te substancje określane są mianem chromoforów (fotoakceptorów). Wśród nich wymienić można wodę, hemoglobinę, melaninę i białka. Większość zabiegów laserowych wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy, która polega na niszczeniu cząstek danej struktury przez pochłoniętą przez nie energię. Energia ta pochodzi z wiązki lasera o odpowiednio dostosowanej długości fali. Dany chromofor jest niszczony selektywnie, co znaczy, że uszkodzeniu nie ulegają inne otaczające tkanki. Takie działanie zostaje uzyskane przez odpowiednie dobranie długości fali, które będą absorbowane przez cząsteczki chromoforu w danym kolorze. Dlatego właśnie dzięki zabiegom laserowym możliwe jest usunięcie tatuaży, znamion, rozszerzonych naczynek i innych zmian naczyniowych oraz zbędnego owłosienia. W przypadku zabiegu depilacji, jest ona najskuteczniejsza, kiedy włosy są ciemne, a skóra jasna. W skrócie oznacza to, że wiązka światła emitowanego z lasera przenika przez skórę, gdzie jest pochłaniana przez barwnik czyli melaninę. Jego największe stężenie mieści się właśnie w mieszkach włosowych. W ten sposób dochodzi do powstania energii cieplnej i zniszczenia cebulki włosa. Trzeba pamiętać, że długość fali wynosi około 800 nm i przenika zaledwie 2 mm w głąb skóry.

Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.

Czytaj dalej...

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...

Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

Czytaj dalej...

Kolejnym argumentem, jest to, że jeśli uderzymy wiązką światła w nieogolony włosek, to jedynie spalimy go i zablokujemy możliwość dostania się promieni laserowych wgłąb skóry, a przecież o to chodzi aby dostały się jak najgłębiej aż do brodawki włosa.

Czytaj dalej...