Duży, bolesny pryszcz na pośladku - przyczyny, leczenie i porady
Bibiografia
- Martin, HD, Reddy, M, Gómez-Hoyos, J (July 2015). “Deep gluteal syndrome”. Journal of Hip Preservation Surgery. 2 (2): 99–107. doi:10.1093/jhps/hnv029. PMC 4718497 . PMID 27011826.
- Schünke, M., Schulte, E., Schumacher, U., Ross, L. M., & Lamperti, E. D. (2006). Thieme atlas of anatomy. Stuttgart: Thieme. page 424
- Cibulka MT, Delitto A & Erhard RE (1992). “Pain patterns in patients with and without sacroiliac joint dysfunction”. In Vleeming
- Papadopoulos EC, Khan SN (January 2004). “Piriformis syndrome and low back pain: a new classification and review of the literature”. The Orthopedic Clinics of North America. 35 (1): 65–71. doi:10.1016/S0030-5898(03)00105-6. PMID 15062719.
- Ból biodra – przyczyny, objawy, badania
- Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, leczenie
- Ból głowy – kiedy do lekarza?
- Ból z tyłu głowy – przyczyny, objawy, leczenie bólu
- Co pomaga na ból głowy?
- Jak zapobiegać bólom głowy?
- Leczenie migreny toksyną botulinową
- Zwyrodnienie stawu kolanowego – objawy, przyczyny, leczenie
- Ból kręgosłupa lędźwiowego – co pomaga, ból w nocy i przy schylaniu
- Ból kręgosłupa promieniujący do nóg – przyczyny, objawy, leczenie
- Ból pleców między łopatkami – przyczyny, leczenie
- Ból pleców na dole – przyczyny
- Ból pleców u kierowców – objawy, przyczyny, leczenie
- Ból więzadła biodrowo lędźwiowego – objawy, przyczyny, leczenie
- Lumbago – objawy
- Dyskopatia lędźwiowa – objawy, leczenie, rehabilitacja
- Dyskopatia l5 s1 – objawy, leczenie
- Zapalenie korzonków nerwowych – gdzie są, objawy, leczenie bólu
- Przepuklina kręgosłupa – objawy
- Sekwestracja krążka międzykręgowego (dysku)
Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?
Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.
Spis treści
Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Pryszcze podskórne: czym są?
To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?
- używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
- skłonności genetyczne
- choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
- długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)
Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.