Przyczyny i leczenie dziwnych pryszczy na twarzy - kompleksowy przewodnik
Wypróbuj polecane dermokosmetyki na trądzik:
Najniższa cena: 74.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 43.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 76.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 17.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 40.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżkąKrosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni
Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum (krętek blady).
Rozprzestrzeniające się w organizmie zakażenie z czasem prowadzi do wystąpienia objawów także na twarzy i na owłosionej skórze głowy, zwłaszcza na potylicy.
W przebiegu tzw. kiły drugorzędowej, po upływie kilku miesięcy od zakażenia, pojawia się tak zwana osutka. Jest to wysypka, na którą składają się grudki, krostki, plamki i inne wypryski oraz przebarwienia.
Co niezwykle istotne, u wielu pacjentów w ciągu 2-3 miesięcy od wystąpienia osutki, rozpoczyna się proces łysienia kiłowego. Jest ono bardzo charakterystyczne, ponieważ na głowie powstają niewielkie „wygryzione” łyse placki, zlokalizowane zazwyczaj tam, gdzie włosy trzymają się najlepiej, a więc na potylicy i skroniach.
Jak zapobiegać pryszczom?
Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?
Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:
- zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
- przeroście gruczołów łojotokowych,
- nadmiernym rogowaceniu skóry,
- bakteriach i wirusach w organizmie,
- uwarunkowaniach genetycznych,
- stanie zapalnym skóry.
Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
1. Jedz zdrowo!
Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?
Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.
2. Nawadniaj się!
Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.
Domowe sposoby na pryszcze na plecach
Ze względu na trudną lokalizację, pryszczy na plecach trudniej jest się pozbyć niż tych na twarzy. Jednak stosując się do kilku podstawowych zasad można zmniejszyć ryzyko rozsiewania i powstawania kolejnych zmian.
Najważniejszą sprawą jest zachowanie właściwej higieny. Codzienne mycie ciała usunie nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek. Pacjenci borykający się z pryszczami na plecach powinni także stosować kosmetyki, przeznaczone specjalnie do skóry problematycznej. Warto także do swojej pielęgnacji dołączyć kosmetyki nawilżające i łagodzące, które poprawią stan podrażnionej skóry. Należy także unikać stosowania preparatów natłuszczających skórę oraz zawierających w swoim składzie alkohol, który niepotrzebnie wysuszy skórę. Amatorzy ziołowych terapii mogą także wypróbować kąpieli z dodatkiem naparu z bratka, szałwii czy rumianku. Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.
Twoim problemem są nieestetyczne zmiany skórne, z którymi nie potrafisz sobie poradzić? Omów swój problem z dermatologiem. Już teraz umów się na wizytę przez LekarzeBezKolejki.pl.
TRĄDZIK NA PLECACH U MĘŻCZYZN
Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczać trądziku pleców, krosty na plecach u mężczyzn występują częściej, ponieważ są oni bardziej podatni na ich rozwój niż kobiety. Jednym z głównych czynników jest to, że mężczyźni mają zwykle wyższy poziom testosteronu, hormonu, który między innymi może prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, który zatyka pory.
Pryszcze na plecach zwykle nie są objawem choroby – jednak w niektórych przypadkach mogą być oznaką braku równowagi hormonalnej lub innego schorzenia. Na przykład pryszcze mogą pojawić się na plecach kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie hormonalne, które może powodować trądzik.
Leki mogą również powodować pryszcze na plecach. Należą do nich niektóre leki stosowane w leczeniu depresji, które mogą powodować trądzik jako efekt uboczny. Jeśli zaczniesz zauważać pryszcze po rozpoczęciu nowego leku, najlepiej je monitorować i skonsultować się z lekarzem, jeśli nie ustąpią.
Pryszcze na plecach niekoniecznie muszą być objawem trądziku. Mogą pojawić się w wyniku innych, powszechnych chorób skóry, takich jak:
1. Wysypka z gorąca: pojawia się, gdy pot zostaje uwięziony w przewodach potowych, powodując powstawanie małych pryszczy lub czerwonych guzków. Jednak to zwykle ustępuje, gdy skóra ma szansę ostygnąć.
2. Reakcje alergiczne: nietolerancje pokarmowe, takie jak wspomniane wcześniej, mogą powodować powstawanie wyprysków. Inne czynniki dietetyczne mogą obejmować nadmiar cukru, przetworzone mięso, żywność o wysokim indeksie glikemicznym i fast foody.
3. Zapalenie mieszków włosowych: jest to zapalenie mieszków włosowych, które może powodować skupiska małych czerwonych guzków, które tworzą się wokół mieszków włosowych.