Egzema na głowie - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Leczenie egzemy skóry głowy i szyi
Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy obejmuje zarówno pielęgnację, jak i terapię farmakologiczną, zwłaszcza w przypadku zaostrzeń. Jak leczyć egzemę na głowie i szyi? Do leków stosowanych miejscowo należą glikokortykosteroidy, które są zalecane przy nasileniu objawów, a oprócz nich leki immunomodulujące, które są skuteczne w leczeniu zmian atopowych na głowie i twarzy.
Glikokortykosteroidy to leki na egzemę na głowie (zmiany skórne i suchość skóry) w postaci maści, kremów lub płynów (najłatwiejsze do aplikacji). Należy je stosować przez krótki czas z uwagi na możliwe pogorszenie stanu skóry. Leki immunomodulujące (inhibitory kalcyneuryny) ograniczają stan zapalny i zmniejszają reakcję zapalną, dostępne są jako kremy i maści.
W przypadku nadkażeń stosuje się antybiotyki, a przy zakażeniach grzybiczych – szampony przeciwgrzybicze. W niektórych sytuacjach konieczne może być wdrożenia leczenia doustnego, w tym glikokortykosteroidów, leków immunosupresyjnych czy środków przeciwhistaminowych.
Kiedy miejscowe leczenie egzemy na skórze głowy nie przynosi oczekiwanych efektów, zalecona może zostać fototerapia. Polega ona na wykorzystaniu kontrolowanej dawki promieniowania UV do zmniejszenia stanu zapalnego skóry.
Domowe sposoby na egzemę – pielęgnacja i profilaktyka
Egzema, podobnie jak atopowe zapalenie skóry, będzie towarzyszyć nam przez całe życie. Aby jednak objawy nie dawały o sobie znać, oprócz samego leczenia niezwykle istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja wymagającej skóry oraz profilaktyka. Pierwszy krok to unikanie substancji drażniących i wywołujących zmiany na skórze. Jeśli mamy do czynienia z wypryskiem zawodowym, konieczne może okazać się noszenie specjalnej odzieży ochronnej oraz rękawiczek, aby odseparować zmianę od alergenu.
Kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Skóra atopowa jest bardzo wymagająca, dlatego należy zrezygnować z wszystkich kosmetyków, które posiadają intensywny zapach, kolor i bardzo mocno się pienią. Jeśli nie wiemy, po jakie konkretne kosmetyki sięgać, warto wybierać te skierowane do skóry alergicznej lub atopowej. Dobrze sprawdzą się również produkty dla dzieci.
Podstawowym składnikiem, który powinien znaleźć się w takich kosmetykach, są emolienty. To substancje, które charakteryzują się bardzo intensywnym działaniem regenerującym i odżywczym. Chronią skórę, tworząc na jej powierzchni warstwę okluzyjną i odbudowują warstwę hydrolipidową. Najpopularniejszym emolientem jest masło shea, które znajduje się w produktach marki La Roche-Posay.
Pielęgnacja skóry z egzemą zaczyna się już w trakcie kąpieli. W tym celu warto zaopatrzyć się w krem myjący do skóry wrażliwej Lipikar Syndet AP+. To kosmetyk odbudowujący lipidy i zapobiegający powstawaniu podrażnień czy nieprzyjemnego swędzenia. Jego delikatna formuła sprawia, że świetnie sprawdzi się także w przypadku noworodków. Można używać go do pielęgnacji całego ciała.
Egzema – przyczyny
Jaki są przyczyny egzemy? W przypadku tej dermatozy nie istnieje niestety jedna przyczyna, która odpowiadałaby za pojawianie się stanu zapalnego oraz pozostałych objawów. Podobnie jak w przypadku AZS, na występowanie choroby składają się zarówno czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Należy mieć na uwadze, że na pojawienie się tej choroby szczególnie narażone są osoby, których skóra ma na co dzień kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, jak rozpuszczalniki, farby, detergenty, proszki, tworzywa sztuczne czy metale. Równie duży wpływ na pojawienie się egzemy ma spożywana przez nas żywność. To właśnie ze względu na złożone przyczyny egzemę na skórze możemy podzielić na:
- endogenną – wywołują ją czynniki wewnętrzne, jak nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy predyspozycje genetyczne,
- egzogenną – wywołuje ją czynnik zewnętrzny, na który wrażliwa jest dana osoba.Niektóre badania wykazują, że u osób, które cierpią na egzemę, występuje mutacja genu, który odpowiada za wytwarzanie filagryny. Filagryna jest rodzajem aminokwasu, który pomaga skórze w wytwarzaniu odpowiedniej warstwy ochronnej na skórze. Jeśli tego białka jest za mało, skóra zaczyna tracić wilgoć, czego efektem jest z kolei duża suchość skóry i większa podatność na infekcje.
Egzema – jak wygląda? Rodzaje egzemy
Jak już wspomniano, egzema sama w sobie nie jest jednostką chorobową, a zespołem objawów, które nie zawsze wyglądają w ten sam sposób, a oprócz tego mogą różnić się rozmieszczeniem na ciele. W przypadku rodzajów egzemy możemy wyróżnić:
- wyprysk kontaktowy – najczęściej spotykana forma egzemy. Ze względu na to, że egzema kontaktowa powstaje w wyniku działania na skórę substancji drażniących lub uczulających, dzieli się ją na alergiczną i niealergiczną (z podrażnienia),
- wyprysk zawodowy – wywołują go substancje alergizujące lub drażniące, z którymi chora osoba ma kontakt na co dzień w swojej pracy. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na kończynach górnych,
- wyprysk łojotokowy – to przewlekła choroba, która wiąże się z nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Może występować zarówno u osób dorosłych i niemowląt,
- wyprysk podudzi – dotyczy głównie starszych osób. Zmiany najczęściej są zlokalizowane w okolicy podudzi i wraz z nimi mogą występować owrzodzenia. Podstawą do jego występowania jest przewlekła niewydolność krążeniowa. Przyczyną mogą być niewielkie urazy, zakażenia bakteryjne lub czynniki drażniące,
- wyprysk pieniążkowaty – odmiana wyprysku kontaktowego. Jego powodem występowania jest nadwrażliwość organizmu na alergeny bakteryjne, przede wszystkim paciorkowce, choć główna przyczyna w dalszym ciągu nie została poznana,
- wyprysk potnicowy – dotyczy głównie dłoni i stóp, jej cechą charakterystyczną są pęcherzyki, które przy wtórnym zakażeniu wypełnione są ropną treścią, mogą pojawiać się bolesne nadżerki, a przebieg choroby jest przewlekły,
- wyprysk fotoalergiczny – występuje na odkrytych częściach ciała, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Po kontakcie z nimi na skórze występuje wysypka, pęcherzyki i rumień,
- wyprysk modzelowaty – podobnie jak w przypadku wyprysku potnicowego, wykwity są umiejscowione na dłoniach i stopach. Ten rodzaj egzemy może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi, alergią kontaktową lub częstymi urazami mechanicznymi,
- wyprysk dziecięcy – pojawia się w okolicy skóry głowy, na której widoczny jest rumień, łojotok, a często także zmiany o charakterze wysiękowym.
Egzema skóry – czym jest? Objawy, pielęgnacja
W obecnych czasach coraz większa liczba dorosłych i dzieci boryka się z różnego rodzaju problemami skórnymi, gdzie niektóre z nich często mają podłoże alergiczne. Wpływ na taki stan rzeczy zdecydowanie ma zmieniające się środowisko, a także coraz większa liczba zanieczyszczeń. Kiedy na Twojej skórze zaczyna pojawiać się silne zaczerwienienie, a oprócz tego towarzyszą mu grudki oraz silny świąd, bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z egzemą. Czym jest egzema? Egzema skóry to ogólne określenie na schorzenia dermatologiczne, które mogą być wywołane zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi czynnikami. To stan zapalny skóry, który bardzo często powstaje w wyniku kontaktu z konkretnym alergenem. Zmiany, które pojawiają się na skórze chorego w wyniku egzemy, w większości przypadków stanowią silne źródło dyskomfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Podstawą skutecznej walki z egzemą skóry jest zrozumienie mechanizmu jej powstawania, jak i prawidłowa pielęgnacja.

Czy egzema jest zaraźliwa?
Egzema, jako stan kliniczny, nie jest zaraźliwą przypadłością. Nie wynika bowiem z przyczyn infekcyjnych. Poprzez kontakt ze zmianami skórnymi pacjenta nie można zarazić się tym schorzeniem. Nie można zarazić się również w sposób pośredni, czyli na przykład poprzez używanie tych samych przedmiotów. Egzema w większości przypadków ma bowiem podłoże alergiczno-zapalne.
Skłonność do niektórych schorzeń objawiających się zmianami wypryskowymi może mieć podłoże genetyczne, choć nie znamy jednego konkretnego genu, którego mutacja odpowiadałaby za pojawienie się objawów chorobowych. Skłonność do reagowania układu immunologicznego na niektóre alergeny może mieć tło genetyczne, jednak nadal nie znamy dokładnej etiopatogenezy schorzeń wypryskowych.
