Walka z Egzemą na Nogach - Skuteczne Metody Leczenia i Pielęgnacji Skóry

AZS na nogach – objawy

Jak wygląda egzema na nogach? Objawy egzemy to przede wszystkim silny świąd oraz zaczerwienienie skóry. Można zauważyć nasilone łuszczenie się naskórka, pieczenie oraz powstawanie pęcherzyków lub grudek. Przy atopowym zapaleniu skóry, egzema nie dotyczy jednak tylko kończyn dolnych. Objawy choroby występują również w obrębie skóry twarzy, szyi, tułowia i kończyn górnych. Dość charakterystyczne jest pojawianie się zmian skórnych w zgięciach stawów – stawu kolanowego, łokciowego oraz nadgarstku. Skóra jest bardzo sucha. Może samoistnie pękać, np. podczas prostowania kolana. U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry na nogach, świąd może być na tyle silny, że trudno jest powstrzymać się od drapania. Jest to szczególnie duży problem w przypadku małych dzieci, które jeszcze nie są w stanie zrozumieć jak istotne jest niedrapanie swędzącej skóry i jakie może to nieść konsekwencje.

koncentrat do kąpieli łagodzący objawy atopowego zapalenia skóry, 100 g.

Naturalne sposoby na egzemę

Co jeszcze lubi skóra, którą zaatakowała egzema? Jak leczyćten typ stanu zapalnego skóry? Bardzo ważne jest też to jak zachowujemy się na co dzień z taką wrażliwością skóry. Powinniśmy zakładać luźne ubrania z naturalnych tkanin i prać je w hipoalergicznych proszkach do prania. Nie należy przegrzewać, ani przesadnie wychładzać ciała. Powinno się także unikać stresu oraz wysypiać.

Co jeszcze można zrobić, by zniknęła egzema? Leczenie naturalne, oparte na zdrowej, lekkiej diecie, z pewnością pomoże na problemy skórne. Z jadłospisu trzeba więc wykluczyć substancje uczulające, przetworzoną żywność, składniki bogate w konserwanty i inne chemiczne dodatki, tłuszcz oraz cukier.

Wykluczone są fast foody. Powinno się także ograniczyć picie kawy, herbaty oraz alkoholu. Warto zastępczo pić zioła na egzemę, czyli np. rumianek, koniczynę, czy pokrzywę, a także dodawać do potraw olej z wiesiołka i jeść probiotyki (szczególnie te naturalne, takie jak choćby kiszona kapusta, czy ogórki kiszone).

Czytaj też:

Jak objawia się egzema stóp?

Pomimo zróżnicowanej etiologii, egzema na stopach objawia się podobnie we wszystkich wymienionych wyżej postaciach. O czym dokładnie mowa? Na początku na skórze pojawia się rumień, któremu może też towarzyszyć obrzęk. Następnie tworzą się pęcherzyki, pojawia się wysięk, a tuż za nim strupki i złuszczanie się naskórka. Jeśli w tej postaci zlekceważymy objawy egzemy, to niestety może dojść do nacieków zapalnych, czy nadżerek, którym będzie towarzyszyć też świąd, czy pieczenie. Zdarzają się też przypadki, gdy pojawia się silny ból, który może utrudnić wykonywanie nawet podstawowych czynności.

Ogólnie nie ma jednej metody, która by zapewniła powrót do zdrowia. Leczenie egzemy na stopach jest uzależnione od przyczyny schorzenia, rodzaju zmian zapalnych oraz stopnia ich nasilenia. Najczęściej jednak bez środków farmakologicznych się nie obejdzie, a w leczeniu egzemy stóp dobre efekty dają leki przeciwhistaminowe, inhibitory kalcyneuryny, kortykosteroidy, acytretyna, czy nawet azatiopryna.

Na początek lekarz może zalecić miejscowe kortykosteroidy, gdyż cechuje je dobra skuteczność w łagodzeniu objawów egzemy. Jeśli egzema przyjęła postać przewlekłą, to można spodziewać się wykorzystania inhibitorów kalcyneuryny, zaś przy egzemie o podłożu alergicznym lekarz może zastosować leki antyhistaminowe.

Spis treści:

  • CO TO JEST EGZEMA?
  • JAK WYGLĄDA EGZEMA? JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY?
  • NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY EGZEMY
  • RODZAJE EGZEMY
  • CZY EGZEMA MOŻE BYĆ ZARAŹLIWA?
  • SPOSOBY LECZENIA EGZEMY
  • PIELĘGNACJA SKÓRY PRZY EGZEMIE

Stan zapalny skóry, w przebiegu którego pojawia się nadmierna suchość, rogowacenie, świąd i zaczerwienienie określa się jako egzema. Schorzenie to często bywa mylone z atopowym zapaleniem skóry. Już na wstępie należy jednak zaznaczyć, że egzema i AZS to nie to samo!

Egzema jest objawem dermatologicznym, który może mieć różne przyczyny. Mogą one wynikać z alergii, często są również odpowiedzią na czynniki drażniące i zanieczyszczenia. Nie zawsze jednak egzema pojawia się u osób z zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, co ma miejsce w przypadku chorych na atopowe zapalenie skóry.

Mianem egzemy określa się więc zmiany skórne. Nazwa schorzenia wywodzi się od słowa „eczema”, co oznacza „wyprysk”. Zmiany takie mogą występować u osób cierpiących na wiele schorzeń. Jest to więc objaw, przypadłość, podrażnienie i wysuszenie skóry, a nie sama choroba.

U dzieci, zaleca się stosowanie go w ilości nie mniejszej niż 200-250 g na tydzień jest to ilość przeznaczona do stosowania na skórę całego ciała, nie tylko nóg , a u osób dorosłych nie mniej niż 500 g.

Czytaj dalej...

Syndrom wiedzenia komputerowego to złożony zespół problemów dotyczących oczu i widzenia, powiązanych z pracą do bliży, które odczuwa się w trakcie korzystania z komputera lub wykonywania powiązanych czynności.

Czytaj dalej...

Lanolin, Glycerin, Caprylic Capric Triglyceride, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Glyceryl Stearate Citrate, Cyclopentasiloxane, Dimethiconol, Linum Usitatissimum Seed Oil, Cocos Nucifera Oil, Allantoin, Magnesium Carboxymethyl Beta- Glucan, Tocopheryl Acetate, Dimethicone, Triethanolamine, Acrylates C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum.

Czytaj dalej...

Egzema, inaczej wyprysk, to grupa schorzeń o podłożu dermatologicznym, które objawiają się stanem zapalnym wierzchnich warstw skóry, rozwijającym się na skutek ekspozycji na określone bodźce alergiczne.

Czytaj dalej...