Zdjęcia egzemy na powiekach - Przegląd objawów, leczenia i porad

Egzema na dłoniach: zapobieganie

Pacjent, u którego wystąpiła egzema na dłoniach, powinien wdrożyć pewne działania, które zapobiegną jej ponownemu pojawieniu się.

Przede wszystkim powinien on unikać narażenia na kontakt z tymi substancjami, które ewidentnie działają negatywnie na stan jego skóry.

Wskazana jest jednak również ogólna dbałość o stan skóry:

  • noszenie ubrań wykonanych z naturalnych, przewiewnych materiałów,
  • korzystanie z preparatów kosmetycznych pozbawionych sztucznych barwników oraz aromatów, które są jednocześnie przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej,
  • regularne nawilżanie skóry.

Czytaj też:

  • Egzema czyli wyprysk - rodzaje, przyczyny, leczenie
  • Egzema u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
  • Egzema na twarzy - przyczyny, objawy, leczenie

Objawy egzemy

W początkowym etapie choroby pojawia się zmiany na skórze w postaci:

  • zaczerwienienia,
  • grudek,
  • pęcherzyków,
  • niekiedy sączących się ranek.

Wraz z przebiegiem schorzenia skóra staje się sucha i pogrubiała. Egzema na dłoniach powoduje widoczne zaznaczenie bruzd. Z kolei egzema na powiekach może pogorszyć widzenie z powodu zmian zapalnych powiek i struktur budujących gałkę oczną. Obraz atopowego zapalenia skóry zmienia się w zależności od wieku. Wyprysk atopowy u dzieci do 2 roku życia przybiera formę pęcherzyków, grudek lub strupów z sączącą się wydzieliną. Zmiany pojawiają się najczęściej na policzkach, czole i głowie, a także plecach i ramionach. Starsze dzieci (pomiędzy 2. a 12. rokiem życia) mają suche, łuszczące się grudki czy „blaszki” na wewnętrznych częściach nadgarstków, łokci i kolan. Egzema u dorosłych pojawia się zazwyczaj na twarzy, karku, dłoniach i stopach.

Uczulenie na powiekach i pod oczami

Zmiany skórne na twarzy, wokół narządów wzroku, mogą być objawem uczulenia. Na powiekach i pod oczami pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, zaczyna dokuczać świąd i wodnista wydzielina. Sprawdź, jak przebiegają różne […]

Zmiany skórne na twarzy, wokół narządów wzroku, mogą być objawem uczulenia. Na powiekach i pod oczami pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, zaczyna dokuczać świąd i wodnista wydzielina. Sprawdź, jak przebiegają różne choroby i co lekarze radzą pacjentom!

Reakcje alergiczne oznaczają przesadzoną odpowiedź układu odpornościowego na czynnik drażniący. Alergenami mogą być zarówno pyłki, stosowane miejscowo kosmetyki czy leki, jak też silne substancje chemiczne czy ich opary. Widoczne uczulenie na powiekach i pod oczami przybiera rozmaite formy. Od łagodnego rumienia, przez swędzenie i opuchliznę, aż po zapalną egzemę (wyprysk). Skóra wokół oczu jest delikatniejsza i bardziej reaktywna. Dlatego potrzebuje specjalnej pielęgnacji, ochrony i łagodniejszego leczenia.

Ponadto przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, narażenie na wiatr czy dym papierosowy mogą również mieć negatywny wpływ na skórę powiek i wywoływać uczucie jej swędzenia oraz potęgować odruch ich pocierania.

Czytaj dalej...

Lanolin, Glycerin, Caprylic Capric Triglyceride, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Glyceryl Stearate Citrate, Cyclopentasiloxane, Dimethiconol, Linum Usitatissimum Seed Oil, Cocos Nucifera Oil, Allantoin, Magnesium Carboxymethyl Beta- Glucan, Tocopheryl Acetate, Dimethicone, Triethanolamine, Acrylates C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum.

Czytaj dalej...

mydło, farba, czy szampon do włosów, materiał, z którego jest wykonana bluzka, a także biżuteria wiele osób źle reaguje na nikiel, stanowiący częsty dodatek biżuteryjny, ale też element pasków, czy zegarków oraz jakiś składnik pokarmowy.

Czytaj dalej...

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.

Czytaj dalej...