Zdjęcia egzemy na powiekach - Przegląd objawów, leczenia i porad
Egzema u dzieci
Egzema u dzieci może być spowodowana kontaktem z substancjami uczulającymi. Należą do nich barwniki, konserwanty oraz metale – między innymi nikiel, będący częstym materiałem zapięć w dziecięcych ubrankach. Do konserwantów, które mogą zwiększać ryzyko powstania egzemy u dzieci zalicza się np. formaldehyd. Uczulające działanie wykazuje również lanolina zawarta w kosmetykach. Jest to wosk, w skład którego wchodzą estry kwasów tłuszczowych oraz sterole (np. cholesterol). Lanolina znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce – bardzo dobrze się wchłania, a także wykazuje właściwości nawilżające i wspomaga naturalną barierę ochronną naskórka, jednak pomimo tego niejednokrotnie doprowadza do powstania egzemy na delikatnej skórze dziecka. Wyprysk u dzieci lokalizuje się najczęściej na plecach lub ramionach. Tam, gdzie znajdują się metalowe guziki od ubranek. Początkowo skóra jest zaczerwieniona, pokryta małymi grudkami, które po czasie przekształcają się w pęcherzyki – wypryski na skórze są wypełnione płynem.
Wśród rodzajów egzemy, która może dotknąć dzieci częstą dolegliwością jest wyprysk łojotokowy. Zmiany w tej postaci przybierają postać tłustych, szaro żółtych łusek i strupów. Widoczne jest wyraźne ścieńczenie skóry. Towarzyszy temu rumień i wysięk. Wykwity pojawiają się na owłosionej skórze głowy (ciemieniucha), mogą się stopniowo rozszerzać, zajmując czoło, okolicę małżowin usznych, policzki, szyję. Wraz z pojawieniem się pierwszych zmian u dziecka wskazane jest delikatne wyczesywanie łuski przy użyciu szczotek z miękkim włosiem. Rekomendowane jest również w tym przypadku stosowanie preparatów zmiękczających skórę. W przypadku rozwoju większego stanu zapalnego z wykwitami sączącymi lub w łojotokowym zapaleniu skóry zajmującym rozległe powierzchnie, w tym okolicę pieluszkową, wskazana jest konsultacja dermatologiczna.
Podstawowe objawy uczulenia na powiekach i pod oczami
Zestawy symptomów zależy od rodzaju alergii, alergenu wywołującego odpowiedź immunologiczną, cech osobniczych pacjenta oraz wielu innych czynników. Za typowe oznaki chorób alergicznych oczu oraz skóry wokół nich zalicza się między innymi:
- rumień, zaczerwienienie,
- obrzęk,
- suchość skóry,
- zgrubienie, zwłóknienie powieki,
- pęcherzyki z ropną treścią,
- łuszczenie się naskórka, skóry,
- pieczenie,
- swędzenie,
- miejscowa tkliwość,
- łzawienie oczu,
- wrażenie obecności ciała obcego w oku,
- brodawki na spojówce powiek,
- światłowstręt (rzadki objaw).
Co robić z uczuleniem na powiece i pod okiem? Po wystąpieniu dolegliwości alergicznych najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie testy i udzieli porady adekwatnej do danego przypadku. Jeżeli objawy powodują poważną niedyspozycję, warto wziąć L4 online i nie odwlekać wizyty u lekarza.
Egzema na dłoniach: leczenie
Postępowanie w przypadku wyprysku rąk uzależnione jest od przyczyny wystąpienia problemu. Wtedy, gdy u pacjenta stwierdza się egzemę egzogenną, najistotniejsze jest unikanie kontaktu z substancją drażniącą.
Przerwanie stykania się z alergenem ogranicza możliwość ponownego wystąpienia zmian skórnych. Nie wpływa jednak na te zmiany, które już wcześniej pojawiły się u chorego. Te można zredukować z wykorzystaniem odpowiednich farmaceutyków.
Preparaty o działaniu miejscowym
Leczenie egzemy na dłoniach opiera się przede wszystkim na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym. Bardzo ważne jest korzystanie z emolientów, czyli preparatów o działaniu natłuszczającym i zwiększającym nawilżenie skóry.
Powszechnie stosowane są również rozmaite maści, w których składzie znajdują się glikokortykosteroidy.
Leki o działaniu przeciwhistaminowym
Pacjentom, u których występuje wyjątkowo nasilony świąd skóry, zalecane bywa przyjmowanie środków o działaniu przeciwhistaminowym.
Wśród innych leków, które również znajdują zastosowanie w leczeniu egzemy na dłoniach, wymienić można m.in.:
- azatioprynę,
- cyklosporynę
- oraz metotreksat.