Zdjęcia Egzemy na Stopach - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia

Egzema na dłoniach: leczenie

Postępowanie w przypadku wyprysku rąk uzależnione jest od przyczyny wystąpienia problemu. Wtedy, gdy u pacjenta stwierdza się egzemę egzogenną, najistotniejsze jest unikanie kontaktu z substancją drażniącą.

Przerwanie stykania się z alergenem ogranicza możliwość ponownego wystąpienia zmian skórnych. Nie wpływa jednak na te zmiany, które już wcześniej pojawiły się u chorego. Te można zredukować z wykorzystaniem odpowiednich farmaceutyków.

Preparaty o działaniu miejscowym

Leczenie egzemy na dłoniach opiera się przede wszystkim na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym. Bardzo ważne jest korzystanie z emolientów, czyli preparatów o działaniu natłuszczającym i zwiększającym nawilżenie skóry.

Powszechnie stosowane są również rozmaite maści, w których składzie znajdują się glikokortykosteroidy.

Leki o działaniu przeciwhistaminowym

Pacjentom, u których występuje wyjątkowo nasilony świąd skóry, zalecane bywa przyjmowanie środków o działaniu przeciwhistaminowym.

Wśród innych leków, które również znajdują zastosowanie w leczeniu egzemy na dłoniach, wymienić można m.in.:

  • azatioprynę,
  • cyklosporynę
  • oraz metotreksat.

Egzema na dłoniach: objawy

Początkowo skóra staje się zaczerwieniona, możliwy jest również jej obrzęk. Później dochodzi do pojawiania się coraz to kolejnych zmian, którymi mogą być:

  • pęcherzyki,
  • grudki
  • czy nadżerki.

Nadżerki rozwijają się zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi do pękania pęcherzyków. Mogą pojawiać się również z powodu rozdrapywania zmian skórnych przez pacjentów.

Nadżerki są nie tylko nieestetyczne, ale ich obecność może być związana z silnymi nawet dolegliwościami bólowymi.

Z biegiem czasu skóra pacjentów może stawać się przesuszona. Czasami obserwuje się jej łuszczenie czy nadmierne ściągnięcie.

Dłonie pacjenta, który ma egzemę, wyglądać mogą naprawdę niepokojąco. Warto jednak podkreślić, że nie ma żadnej konieczności unikania kontaktów z taką osobą, gdyż egzema na dłoniach nie jest zaraźliwa.

Jak przeciwdziałać zapaleniu skóry?

Egzema na dłoniach czy innych częściach ciała to poważny problem – nie tylko estetyczny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, zwłaszcza jeśli wiemy, że mamy tendencję do pojawiania się tego typu zmian skórnych. Kluczową sprawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy zadbać o higienę oraz właściwe nawilżenie i natłuszczenie. Warto sięgnąć po profesjonalne emolienty, umożliwiające delikatne mycie bez naruszania naturalnej bariery ochronnej. W przypadku wyprysku kontaktowego najważniejsze jest unikanie pokarmów lub substancji uczulających czy wywołujących podrażnienie skóry.

Swędzenie, pieczenie i mało estetyczne zmiany na skórze – egzema powodować może poważny dyskomfort fizyczny i psychiczny . Dbając na co dzień o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także unikając czynników alergizujących i drażniących, możemy skutecznie minimalizować ryzyko wystąpienia stanu zapalnego.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Jeżeli zatroszczymy się o to, by kłaść się do łóżka o regularnych porach i by przesypiać wystarczającą ilość czasu dorosły człowiek potrzebuje średnio 7-8 godzin , to istnieje duża szansa, że obrzęk i zaczerwienienie znikną.

Czytaj dalej...

Dermokosmetyki z serii LINUM EMOLIENT to kompleksowa kuracja skóry atopowej, w której skład wchodzą emolienty, przeznaczona dla osób z bardzo suchą i alergiczną skórą, szczególnie w przebiegu Atopowego Zapalenia Skóry AZS.

Czytaj dalej...

mydło, farba, czy szampon do włosów, materiał, z którego jest wykonana bluzka, a także biżuteria wiele osób źle reaguje na nikiel, stanowiący częsty dodatek biżuteryjny, ale też element pasków, czy zegarków oraz jakiś składnik pokarmowy.

Czytaj dalej...

Pod jej nazwą kryją się różne typy zmian skórnych, których wspólnym objawem jest wspomniany wcześniej stan zapalny skóry naskórka oraz warstwy brodawkowatej skóry właściwej , a także towarzyszący temu wyprysk.

Czytaj dalej...