Zdjęcia Egzemy na Stopach - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia
Egzema na dłoniach: zapobieganie
Pacjent, u którego wystąpiła egzema na dłoniach, powinien wdrożyć pewne działania, które zapobiegną jej ponownemu pojawieniu się.
Przede wszystkim powinien on unikać narażenia na kontakt z tymi substancjami, które ewidentnie działają negatywnie na stan jego skóry.
Wskazana jest jednak również ogólna dbałość o stan skóry:
- noszenie ubrań wykonanych z naturalnych, przewiewnych materiałów,
- korzystanie z preparatów kosmetycznych pozbawionych sztucznych barwników oraz aromatów, które są jednocześnie przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej,
- regularne nawilżanie skóry.
Czytaj też:
- Egzema czyli wyprysk - rodzaje, przyczyny, leczenie
- Egzema u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
- Egzema na twarzy - przyczyny, objawy, leczenie
Egzema na dłoniach: objawy
Początkowo skóra staje się zaczerwieniona, możliwy jest również jej obrzęk. Później dochodzi do pojawiania się coraz to kolejnych zmian, którymi mogą być:
- pęcherzyki,
- grudki
- czy nadżerki.
Nadżerki rozwijają się zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi do pękania pęcherzyków. Mogą pojawiać się również z powodu rozdrapywania zmian skórnych przez pacjentów.
Nadżerki są nie tylko nieestetyczne, ale ich obecność może być związana z silnymi nawet dolegliwościami bólowymi.
Z biegiem czasu skóra pacjentów może stawać się przesuszona. Czasami obserwuje się jej łuszczenie czy nadmierne ściągnięcie.
Dłonie pacjenta, który ma egzemę, wyglądać mogą naprawdę niepokojąco. Warto jednak podkreślić, że nie ma żadnej konieczności unikania kontaktów z taką osobą, gdyż egzema na dłoniach nie jest zaraźliwa.
Objawy egzemy - co świadczy o zapaleniu skóry?
Objawy egzemy mogą przybierać bardzo różne formy, w zależności od wywołujących ją czynników. Zwykle zaczyna się od obrzęku skóry, zaczerwieniania. Potem mogą pojawić się zmiany w formie grudek lub pęcherzyków, z których po pęknięciu może sączyć się płyn. Charakterystyczne dla egzemy są również rumieniowe plamy z tendencją do złuszczania, liszajowacenia. Zmiany skórne mogą być rozległe, bolesne i wywołujące u chorego ogromny dyskomfort (także ze względu na wygląd zmian). Objawy towarzyszące egzemie (zapaleniu skóry - przyp. redakcja) to świąd i wtórne infekcje skóry. Wynika to z faktu, że skóra z egzemą jest sucha, swędząca. To sprawia, że chory zaczyna się drapać i w ten sposób powstają uszkodzenia (tzw. przeczosy) i może dojść do zakażenia bakteryjnego.
Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne (grudki, rumień, pęcherzyki) mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach. Zmiany te mogą się zlewać ze sobą, ale zawsze są odgraniczone od obszarów niezmienionych zapalnie.
Ważne Jeśli zaobserwujesz u siebie lub u dziecka zmiany na skórze, które mogą sugerować egzemę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem dermatologiem lub alergologiem. Samodzielne próby łagodzenia zmian, tzw. domowymi sposobami, mogą pogłębić dolegliwości i nasilić zmiany zapalne skóry.
Czym jest egzema?
Egzema stóp, nazywana często wypryskiem jest stanem zapalnym, rozwijającym się w warstwie skóry właściwej i naskórka. Wyprysk spowodowany może być różnymi czynnikami endogennymi, jak i egzogennymi. To częsta przypadłość, która nie odnosi się do konkretnej jednostki chorobowej, natomiast do całej grupy chorób o podobnym obrazie klinicznym, jednak ze zróżnicowaną etiologią. Sprawia to liczne trudności diagnostyczne egzemy na stopach oraz pojawianie się trudności w leczeniu.
Wyróżnić można kilka typów egzemy występującej na stopach, która zależna jest od etiologii. Najczęściej spotykaną jest atopowe zapalenie skóry, które zostaje wywołane przede wszystkim przez alergeny. Predyspozycję do powstawania zmian w towarzystwie pokrzywki kontaktowej, mają osoby ze skazą atopową oraz mające kontakt z produktami białkowymi.
Egzema, która przybiera postać wyprysku kontaktowego, jest natomiast uwidaczniana pod postacią grudek i pęcherzy. Zazwyczaj objawom towarzyszy również zaczerwienienie skóry, zgrubienie, suchość, a także świąd. Egzema kontaktowa występuje zwykle w miejscu styku skóry z czynnikiem, który wywołuje objawy. W nielicznych przypadkach zmiany mogą dotyczyć znacznej powierzchni ciała.
Egzema kontaktowa z podrażnienia występuje w przypadku nieuczuleniowego drażnienia powłoki ciała, gdy wyprysk znajdujący się na stopach, prowadzi do pęknięć na wewnętrznej stronie podeszwy. Zaliczyć można do grupy także wyprysk zawodowy w efekcie długotrwałej styczności skóry z alergenem.
Egzema stóp wystąpić może również pod postacią wyprysku potnicowego, charakteryzujących się występowaniem licznych 2 mm pęcherzyków, zlokalizowanych na podeszwie stóp. W przypadku gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, w pęcherzykach zbiera się płyn surowiczy, powodujący bolesne nadżerki.
